Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

PSG vandt den første Champions League-semifinale 1-0 ude over Arsenal på mål af Ousmane Dembélé.



Paris Saint-Germain ligner et bedre bud på en Champions League-finalist end Arsenal.

Tirsdag aften spillede pariserne sig i hvert fald i pole position til at tage den ene plads i finalen, da franskmændene vandt udekampen i London med 1-0.

Ousmane Dembélé blev matchvinder med en scoring i det fjerde minut, men der var chancer til flere mål i begge ender. Undervejs fik Arsenal annulleret en scoring.

Mikel Arteta har nu en uge til at regne ud, hvordan hans hold skal gribe returkampen an, hvis Arsenal skal spille sig i den fineste europæiske finale for anden gang i klubhistorien. Også PSG kæmper for at komme i sin anden finale – ingen af holdene har vundet turneringen.

De franske gæster åbnede opgøret i et hæsblæsende tempo og tog fusen på hjemmeholdet. Der var blot spillet 3 minutter og 16 sekunder, da pariserne scorede.

Khvicha Kvaratskhelia lagde bolden til rette for Ousmane Dembélé, der fra kanten af feltet dirigerede bolden over i den modsatte side af målet og sendte de mange medrejsende PSG-fans i ekstase.

Hjemmeholdet kunne slet ikke følge med de kvikke PSG-spillere til en start, og Arsenal kæmpede med at komme i vanlig kontrol. Det kunne endda være gået endnu værre på måltavlen, inden Arsenal fik fodfæste.

En stor redning af David Raya forhindrede hjemmeholdet i at komme yderligere bagud efter en halv time, og derfra tippede kampen.

Frem mod pausen lignede Arsenal det hold, der på forhånd var spået til at være tirsdagens favorit. Pludselig skabte hjemmeholdet chancer, og den største tilfaldt Gabriel Martinelli, der lige før pausen misbrugte en friløber.

Der var blot spillet halvandet minut af anden halvleg, da midtbanespilleren Mikel Merino stangede bolden i mål efter en spøjs frisparkskombination, hvor seks Arsenal-spillere indledte deres løb i en offsideposition, og hvor flere ikke nåede tilbage i tide, før frisparket blev slået.

Det tog tre minutter, før VAR kunne fastslå, at der var offside på scoringen.

Siden diskede Gianluigi Donnarumma op med en pragtredning for at forhindre en udligning.

Arsenal fik aldrig sat et tungt nok pres ind, og til sidst løb hjemmeholdet tør for tid. Heldigvis for Arsenal øgede PSG ikke føringen, selv om både Bradley Barcola og Gonçalo Ramos fik store chancer i slutfasen.

Returkampen spilles i Paris onsdag 7. maj. Til den tid er den anden semifinaleduel mellem Barcelona og Inter afgjort. De to hold mødes første gang onsdag aften.

/ritzau/





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op