Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

PSG vandt den første Champions League-semifinale 1-0 ude over Arsenal på mål af Ousmane Dembélé.



Paris Saint-Germain ligner et bedre bud på en Champions League-finalist end Arsenal.

Tirsdag aften spillede pariserne sig i hvert fald i pole position til at tage den ene plads i finalen, da franskmændene vandt udekampen i London med 1-0.

Ousmane Dembélé blev matchvinder med en scoring i det fjerde minut, men der var chancer til flere mål i begge ender. Undervejs fik Arsenal annulleret en scoring.

Mikel Arteta har nu en uge til at regne ud, hvordan hans hold skal gribe returkampen an, hvis Arsenal skal spille sig i den fineste europæiske finale for anden gang i klubhistorien. Også PSG kæmper for at komme i sin anden finale – ingen af holdene har vundet turneringen.

De franske gæster åbnede opgøret i et hæsblæsende tempo og tog fusen på hjemmeholdet. Der var blot spillet 3 minutter og 16 sekunder, da pariserne scorede.

Khvicha Kvaratskhelia lagde bolden til rette for Ousmane Dembélé, der fra kanten af feltet dirigerede bolden over i den modsatte side af målet og sendte de mange medrejsende PSG-fans i ekstase.

Hjemmeholdet kunne slet ikke følge med de kvikke PSG-spillere til en start, og Arsenal kæmpede med at komme i vanlig kontrol. Det kunne endda være gået endnu værre på måltavlen, inden Arsenal fik fodfæste.

En stor redning af David Raya forhindrede hjemmeholdet i at komme yderligere bagud efter en halv time, og derfra tippede kampen.

Frem mod pausen lignede Arsenal det hold, der på forhånd var spået til at være tirsdagens favorit. Pludselig skabte hjemmeholdet chancer, og den største tilfaldt Gabriel Martinelli, der lige før pausen misbrugte en friløber.

Der var blot spillet halvandet minut af anden halvleg, da midtbanespilleren Mikel Merino stangede bolden i mål efter en spøjs frisparkskombination, hvor seks Arsenal-spillere indledte deres løb i en offsideposition, og hvor flere ikke nåede tilbage i tide, før frisparket blev slået.

Det tog tre minutter, før VAR kunne fastslå, at der var offside på scoringen.

Siden diskede Gianluigi Donnarumma op med en pragtredning for at forhindre en udligning.

Arsenal fik aldrig sat et tungt nok pres ind, og til sidst løb hjemmeholdet tør for tid. Heldigvis for Arsenal øgede PSG ikke føringen, selv om både Bradley Barcola og Gonçalo Ramos fik store chancer i slutfasen.

Returkampen spilles i Paris onsdag 7. maj. Til den tid er den anden semifinaleduel mellem Barcelona og Inter afgjort. De to hold mødes første gang onsdag aften.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Teaser for ny AGF-aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Salah sender særlig besked

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Så er det officielt

– Niels Frederiksen er en legende!

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona