Paris Saint-Germain ligner et bedre bud på en Champions League-finalist end Arsenal.
Tirsdag aften spillede pariserne sig i hvert fald i pole position til at tage den ene plads i finalen, da franskmændene vandt udekampen i London med 1-0.
Ousmane Dembélé blev matchvinder med en scoring i det fjerde minut, men der var chancer til flere mål i begge ender. Undervejs fik Arsenal annulleret en scoring.
Mikel Arteta har nu en uge til at regne ud, hvordan hans hold skal gribe returkampen an, hvis Arsenal skal spille sig i den fineste europæiske finale for anden gang i klubhistorien. Også PSG kæmper for at komme i sin anden finale – ingen af holdene har vundet turneringen.
De franske gæster åbnede opgøret i et hæsblæsende tempo og tog fusen på hjemmeholdet. Der var blot spillet 3 minutter og 16 sekunder, da pariserne scorede.
Khvicha Kvaratskhelia lagde bolden til rette for Ousmane Dembélé, der fra kanten af feltet dirigerede bolden over i den modsatte side af målet og sendte de mange medrejsende PSG-fans i ekstase.
Hjemmeholdet kunne slet ikke følge med de kvikke PSG-spillere til en start, og Arsenal kæmpede med at komme i vanlig kontrol. Det kunne endda være gået endnu værre på måltavlen, inden Arsenal fik fodfæste.
En stor redning af David Raya forhindrede hjemmeholdet i at komme yderligere bagud efter en halv time, og derfra tippede kampen.
Frem mod pausen lignede Arsenal det hold, der på forhånd var spået til at være tirsdagens favorit. Pludselig skabte hjemmeholdet chancer, og den største tilfaldt Gabriel Martinelli, der lige før pausen misbrugte en friløber.
Der var blot spillet halvandet minut af anden halvleg, da midtbanespilleren Mikel Merino stangede bolden i mål efter en spøjs frisparkskombination, hvor seks Arsenal-spillere indledte deres løb i en offsideposition, og hvor flere ikke nåede tilbage i tide, før frisparket blev slået.
Det tog tre minutter, før VAR kunne fastslå, at der var offside på scoringen.
Siden diskede Gianluigi Donnarumma op med en pragtredning for at forhindre en udligning.
Arsenal fik aldrig sat et tungt nok pres ind, og til sidst løb hjemmeholdet tør for tid. Heldigvis for Arsenal øgede PSG ikke føringen, selv om både Bradley Barcola og Gonçalo Ramos fik store chancer i slutfasen.
Returkampen spilles i Paris onsdag 7. maj. Til den tid er den anden semifinaleduel mellem Barcelona og Inter afgjort. De to hold mødes første gang onsdag aften.
/ritzau/

FCK straffes benhårdt – intet capo-tårn i guldkamp

Kræver 1,1 milliarder for stjernefrø

Forrygende Mikkel Damsgaard vinder to priser

‘Han er Danmarks mest succesfulde træner’

– Det er helt vanvittigt!

Suveræne Suzuki – BIF mister den største stjerne

Økonomisk rod i engelsk klub

Dansker starter i europæisk finale

Suzuki-salg er kæmpe strategisk sejr for Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 31. spillerunde

Voldsom anklage mod Ankersen: Tåbeligt!

Afslører: Forlader AaB

Bravo, Brøndby – kæmpe transferscoop

Uforstående Daniel Wass: Det er voldsomt

Jakob Busk vender retur

Brøndby med stort salg – her er Schmedes’ reaktion

Afsløring: Yuito Suzuki solgt til Freiburg

Vild med dansker: ‘Ekstremt – ligaens bedste!’

Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!

Manchester United betaler 550 millioner for ham

Jacob ‘Gaxe’ Gregersen scorer nyt fodboldjob

FCM-profil skjuler et ar

Frederik Birk: Jeg forstår det godt

Dansk angriber er flyvende i Sverige

Matchbold, FCK: Neestrup fortjener kæmpe tak

O’Riley afgørende i Brighton-sejr

Kæmpetransfer på vej? ‘Der er et eller andet’

Ørne og Ulve spiller målrigt på Selhurst Park

Skæbnerunde – nu dropper Thomas Thomasberg det

Én runde tilbage: Dette er på spil i Superligaen

Ville sige op i januar

Kvistgaarden i chok: Aldrig prøvet noget lignende

Afsløring: Hoff Thorup er tæt på stort job

FCM vinder i Brøndby og holder presset på FCK

Pludselig overraskede Brøndby-profilen alle

Klar til retssag mod Netflix

Nu vil han væk fra Brøndby IF

Slut: Sådan gik det, da FCM slog Brøndby

Fiasko! Disse fem ting kan smadre AaB

FCM har stjernerne klar til guldjagten mod BIF

I kan glemme det – jeg bliver her!

Cristiano Ronaldo modtager vildt transfertilbud

Transfer-bonanza

Fældede en tåre: Derfor gik det galt i Superligaen

Mathias Kvistgaarden vinder stor pris

Officielt: FCK sælger ham

Lineker er færdig på BBC

Erik ten Hag i spil til sensationel retur

AaB holder fast i talentstrategi trods nedrykning

Afsløring: FC Midtjylland-boss laver lang aftale

Huescas-dom ankes ikke

Ramte Neestrup i hovedet: Nu straffes Brøndby

AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

Brian Riemer: Dét er et problem for landsholdet

Lucas Hey slagtes: Hvad fanden skete der?