Arsenal-træner er rasende

Mikel Arteta mener, at et VAR-gennemsyn mod Atlético tog så lang tid, at det beviser, at der var straffespark.



Arsenal blev frataget en oplagt mulighed for at tage sejren ti minutter før slutfløjt i onsdagens 1-1-kamp på udebane mod Atlético Madrid i den første af to Champions League-semifinaler.

Det mener Arsenal-manager Mikel Arteta, der kritiserer, at et straffespark, der var blevet tildelt de engelske gæster, blev omstødt.

Efter at have gennemset hændelsen, som involverede Arsenals Eberechi Eze, valgte dommeren efter VAR-gennemsynet at ændre sin beslutning.

– Jeg er rasende over, hvordan pokker straffesparket på Ebs (Eberechi Eze, red.) blev omstødt, når man skal se den 13 gange, siger Mikel Arteta ifølge Reuters på et pressemøde.

– Når man har kæmpet så hårdt i ni måneder for at være i den her position, kunne et mål fuldstændig have ændret forløbet i den her duel. Og det må ikke ske, siger Arteta ifølge dpa.

Arsenal-manageren mener, at VAR-gennemsynet tog så lang tid, at det i sig selv var et bevis for, at dommeren skulle have holdt fast i sin oprindelige beslutning.

Begge scoringer i Madrid faldt efter straffespark.

Svenske Viktor Gyökeres bragte Arsenal foran med 1-0 kort før pausen, mens Julian Alvarez udlignede til 1-1 for Atlético Madrid ti minutter inde i anden halvleg.

Atlético Madrid blev tildelt straffesparket, efter at bolden havde ramt Arsenal-forsvareren Ben Whites ben og efterfølgende hans hånd.

Mikel Arteta mener ikke, at hændelsen ville have ført til straffespark i den engelske Premier League.

Mens Arsenal-manageren kritiserer dommerens beslutning om at omgøre straffesparkskendelsen til Eberechi Eze, så udtrykker han forståelse for straffesparket til Atlético Madrid.

– På samme måde er vi nødt til at acceptere Ben Whites straffespark, siger Arteta.

Arsenal-manageren roser samtidig, at hans spillere klarede sig igennem en intens atmosfære i den spanske hovedstad inden næste uges returopgør i England.

– Der er alt at spille for i London, siger Arteta.

I den anden semifinale står de forsvarende mestre fra Paris Saint-Germain over for Bayern München. Det første opgør mellem de to klubber i Frankrig endte 5-4 til PSG.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle