Liverpool skulle tirsdag aften forsøge at sikre sig avancement fra gruppespillet, hvor kravet var en sejr over FC Basel.
Men sådan gik det ikke hjemmeholdet, som på Anfield måtte nøjes med et enkelt point mod et velspillende schweizisk mandskab.
Liverpool begyndte efter kampen på fin vis. De var dygtige til at holde i bolden, og de spillede den tålmodigt rundt, hvilket dog også blev tilladt af Basel, som kun skulle bruge et enkelt point for at gå videre fra gruppespillet.
Men efter et kvarters spil var det Basel, som overtog mere og mere af kontrollen med kampen, mens Liverpool havde enormt svært ved at blive farlige.
Og efter 25 minutters spil bragte Basel sig foran på Anfield, da Frei klappede til bolden, der få sekunder forinden var blevet lagt tilrette til ham et par meter udenfor feltet. Det udnyttede han til at sende den afsted langs jorden i det fjerneste hjørne, mens Mignolet i Liverpool-målet forstenet kunne se til, da bolden ramte netmaskerne. 1-0.
Efter 30 minutters spil var Basel tæt på at udbygge føringen, da Streller kom til en stor chance. Ved bagstolpen dukkede han nemlig op og fik sat foden på et indlæg, men afslutningen endte over målet.
Dermed kunne de to hold gå til pause ved stillingen 1-0 til Basel, hvilket var helt fortjent, da Liverpool stadig havde sin første chance til gode i opgøret.
I anden halvleg blev det så endnu sværere for hjemmeholde, da Markovic, der var blevet indkiftet efter pausen modtog et dumt rødt kort, efter han havde svinget en arm op i hovedet på Basel-spilleren Safari. Dermed var Liverpool reduceret til 10 mand.
Det udnyttede Basel til at stille sig længere tilbage på banen, mens Liverpool fortsat kæmpede for at blive farlige i opgøret.
Efter 71 minutters spil var det tæt på at give pote, da Steven Gerrard blev sendt alene igennem. Men i samme øjeblik, som han skulle prikke bolden forbi Vaclik i Basel-målet fik keeperen en hånd på bolden inden Gerrard gik i græsset. Derfor orblev dommerens fløjte og helt korrekt tavs, mens Liverpool kunne ærgre sig over, de ikke fik udnyttet den store mulighed.
Men otte minutter senere fik Gerrard sendt Anfield i ekstase. Liverpool var nemlig blevet tildelt et frispark nogle få meter uden for feltet, og det skulle Gerrard tage sig af, hvilket han gjorde med manér, da han sendte bolden op i det nærmeste hjørne, og dermed udlignede han til 1-1, og fik givet en tiltrængt omgang kunstig åndedræt til Liverpools Champions League-drømme.
Liverpool fortsatte med at forsøge at presse på for at bringe sig foran. i det 85. minut var det tæt på at lykkes, da Jordan Henderson fik hovedet på et indlæg, som derefter ramte Basel-spiller og fik bolden til at skifte retning. Men Vaclik var på plads i Basel-målet og fik hevet bolden til sig på stregen.
Men det lykkedes ikke for hjemmeholdet at få den scoring, som skulle til. Opgøret sluttede 1-1, og dermed er det Basel, som fortsat kan spille Champions League-fodbold, når der blændes op for ottendelsfinaler i 2015.
I gruppens andet opgør sikrede Real Madrid sig en ny sejr, da det vandt 4-0 over FC Ludogorets på må af Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Alvaro Arbeloa og Alvaro Medran.

TransferLIVE: Oliver Antman i rekordhandel

Barça med drastisk ‘AC’-beslutning

Kevin Magnussen køber sig ind i fodboldklub

Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?

Brøndby IF – Viborg FF

AGF – FC Midtjylland

Accepterer kæmpe bud fra FCM

Yann Bisseck tager modig beslutning

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Storklub tæt på Hradecky – her er prisen

Vild Mainz-eufori: ‘Det er ekstraordinært’

Delaney om Stryger: ‘Det må han selv om’

– Han kan gøre en forskel for Juventus

Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB

Jess Thorup svarer igen på kritik

I svime over Superliga-talent: En lille åbenbaring

Tv-ekspert: Brøndby-truppen er tynd

Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Robin Olsen har holdt krisemøde om FCK-fortid

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

Thomas Frank jubler: Han har virkelig imponeret!

Lyngby brager ind på førstepladsen

Her er Brøndby og FCM’s modstandere i Europa

Uha, Vingegaard: Det var kedeligt for Pogacar

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

Kæmpe bifald – Thomas Frank overrasker

Randers FC – Silkeborg IF

Medie: Dansker har en Rambo-krop

Klar besked: Glem det, Morten Hjulmand

FCM mangler angriber – har ikke indrejsetilladelse

Afsløring: FCN sælger Milan Iloski i flot handel

Lurer på tidligere Superliga-profil

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Neestrup giver status på Moukoko

Hentede Morten Hjulmand: Jeg husker det tydeligt

FCK-stjerne hovedperson i storstilet tv-serie

Afsløring: Bud på AGF-stjernen Felix Beijmo

Forhandlinger med Midtjylland skrider frem

OB ydmyget – ny Superliga-stjerne på vej?

Stopper karrieren – her skal han være hjælpetræner

Bayern-keeper deler tragisk nyt: Sønnen død

I ekstase over Brøndby-møde

Måber over Vingegaard: ‘Fucking vanvittigt!’

Kunne være endt i Danmark – nu koster han 169 mio.

Dansk træner fanget i et kæmpe kaos

‘Vis det på banen – ikke med agent-snak’

Spurs-stjerne skifter: Frank kalder ham en legende

Målrigt i Motherwell

Neestrup: Du jubler jo nærmest, før han rammer den

Veloplagte Vejle tromler over OB

Tog pludselig ordet: ‘Kan vi ikke være tjent med!’

Tæt på FC Nordsjælland-exit

FCK tager pligtsejr over oprykkeren Fredericia

Scorede måske årets mål – fik han sommerferie?

Sønderjyske – FC Nordsjælland