Bayern München står med det ene ben i Champions Leagues kvartfinaler, før de møder Chelsea i den anden af to ottendedelsfinale-kampe lørdag aften.
Det første opgør i London sluttede nemlig med en overbevisende 3-0-sejr til tyskerne, der dermed blot skal undgå at kollapse og tabe stort på hjemmebanen til Premier Leagues nummer fire. Omvendt er Chelsea selvsagt på jagt efter overraskelsen i München.
Der er også rigeligt med spænding i opgøret, da blandt andre cheftræner Hansi Flick og kantspiller Serge Gnabry fra Bayern München kan skrive historie i Champions League. Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.
Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Bayern München har kun mødt Chelsea på hjemmebane én gang tidligere i en betydende kamp, og den vandt de 3-2 i april 2005 i Champions League, hvor den nuværende Chelsea-manager Frank Lampard ellers bragte Blues foran.
– Chelsea og Bayern München mødtes sidst på Allianz Arena i Champions League-finalen i 2012, hvor Blues vandt på straffe, efter at kampen sluttede 1-1 efter forlænget spilletid.
– I hele Champions Leagues historie er intet hold nogensinde røget ud i en knockoutrunde, efter at de vandt med tre eller flere mål på udebane. 92 gange har et hold vundet den første af to knockoutkampe med tre eller flere mål på udebane, og alle 92 gang er de gået videre.
– Chelsea er uden sejr i deres seneste syv udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase (fire uafgjorte og tre nederlag). Deres seneste sejr var en 1-0-sejr over Benfica i marts 2012 i kvartfinalen.
– Chelsea har kun scoret tre mål i én knockoutkamp på udebane i Champions League før, da de vandt 3-1 i Liverpool i april 2009. Bayern har kun indkasseret tre mål i tre af deres 43 hjemmekampe i Champions League, og de gjorde det senest i et 1-3 nederlag til Liverpool i marts 2019.
– Bayern har vundet deres første syv Champions League-kampe denne sæson, scoret 27 mål og kun indkasseret fem. Kun et hold har nogensinde vundet deres første otte kampe i en europæisk kampagne, da Barcelona vandt deres første ni i 2002/03-turneringen, før de røg ud i kvartfinalen.
– Bayern Münchens manager, Hansi Flick, kan blive den tredje manager i Champions League-historien, der vinder sine første fem kampe i turnering. Fabio Capello vandt sine første seks kampe med Milan i 1992/93, og Luis Fernandez vandt sine første seks med PSG i 1994/1995.
– Chelsea har indkasseret 12 Champions League-mål denne sæson og sidste gang, at de tillod så mange mål, var 2008/09-sæsonen, hvor de indkasserede 13 mål og nåede semifinalen. De har aldrig indkasseret flere end 14 mål i en Champions League-turnering, hvilket de gjorde i 1999-2000.
– Bayern München-angriberen Robert Lewandowski har scoret 11 mål og lagt op til yderligere to på seks Champions League-kampe i denne sæson. Det svarer til et mål eller en assist hvert 41. minut.
– Alle seks af Serge Gnabrys Champions League-mål for Bayern i denne sæson er kommet mod engelske hold, da han har scoret fire mod Spurs og to mod Chelsea. Kun to spillere har scoret flere mål mod hold fra en enkelt nation i en sæson. Cristiano Ronaldo scorede i 2013/14 syv mål mod tyske hold, mens Luiz Adriano i 2014/15 scorede hele otte mål mod hviderussiske hold.
Læs også:Manchester City bekræfter: Barca-emne vil ikke forlænge
Læs også:Optakt: Manchester United – FC København
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
NYHEDER
OB straffer angriber
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Kærlige beskeder vælter ind
NYHEDER
I svime over Højlund
Medie peger på FC København
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
