Bayern München står med det ene ben i Champions Leagues kvartfinaler, før de møder Chelsea i den anden af to ottendedelsfinale-kampe lørdag aften.
Det første opgør i London sluttede nemlig med en overbevisende 3-0-sejr til tyskerne, der dermed blot skal undgå at kollapse og tabe stort på hjemmebanen til Premier Leagues nummer fire. Omvendt er Chelsea selvsagt på jagt efter overraskelsen i München.
Der er også rigeligt med spænding i opgøret, da blandt andre cheftræner Hansi Flick og kantspiller Serge Gnabry fra Bayern München kan skrive historie i Champions League. Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.
Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Bayern München har kun mødt Chelsea på hjemmebane én gang tidligere i en betydende kamp, og den vandt de 3-2 i april 2005 i Champions League, hvor den nuværende Chelsea-manager Frank Lampard ellers bragte Blues foran.
– Chelsea og Bayern München mødtes sidst på Allianz Arena i Champions League-finalen i 2012, hvor Blues vandt på straffe, efter at kampen sluttede 1-1 efter forlænget spilletid.
– I hele Champions Leagues historie er intet hold nogensinde røget ud i en knockoutrunde, efter at de vandt med tre eller flere mål på udebane. 92 gange har et hold vundet den første af to knockoutkampe med tre eller flere mål på udebane, og alle 92 gang er de gået videre.
– Chelsea er uden sejr i deres seneste syv udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase (fire uafgjorte og tre nederlag). Deres seneste sejr var en 1-0-sejr over Benfica i marts 2012 i kvartfinalen.
– Chelsea har kun scoret tre mål i én knockoutkamp på udebane i Champions League før, da de vandt 3-1 i Liverpool i april 2009. Bayern har kun indkasseret tre mål i tre af deres 43 hjemmekampe i Champions League, og de gjorde det senest i et 1-3 nederlag til Liverpool i marts 2019.
– Bayern har vundet deres første syv Champions League-kampe denne sæson, scoret 27 mål og kun indkasseret fem. Kun et hold har nogensinde vundet deres første otte kampe i en europæisk kampagne, da Barcelona vandt deres første ni i 2002/03-turneringen, før de røg ud i kvartfinalen.
– Bayern Münchens manager, Hansi Flick, kan blive den tredje manager i Champions League-historien, der vinder sine første fem kampe i turnering. Fabio Capello vandt sine første seks kampe med Milan i 1992/93, og Luis Fernandez vandt sine første seks med PSG i 1994/1995.
– Chelsea har indkasseret 12 Champions League-mål denne sæson og sidste gang, at de tillod så mange mål, var 2008/09-sæsonen, hvor de indkasserede 13 mål og nåede semifinalen. De har aldrig indkasseret flere end 14 mål i en Champions League-turnering, hvilket de gjorde i 1999-2000.
– Bayern München-angriberen Robert Lewandowski har scoret 11 mål og lagt op til yderligere to på seks Champions League-kampe i denne sæson. Det svarer til et mål eller en assist hvert 41. minut.
– Alle seks af Serge Gnabrys Champions League-mål for Bayern i denne sæson er kommet mod engelske hold, da han har scoret fire mod Spurs og to mod Chelsea. Kun to spillere har scoret flere mål mod hold fra en enkelt nation i en sæson. Cristiano Ronaldo scorede i 2013/14 syv mål mod tyske hold, mens Luiz Adriano i 2014/15 scorede hele otte mål mod hviderussiske hold.
Læs også:Manchester City bekræfter: Barca-emne vil ikke forlænge
Læs også:Optakt: Manchester United – FC København
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Trist melding om Emil Højlund
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
