Bayern-træner kan skrive sig ind i eksklusiv klub mod Chelsea

Få her optakts-punkter til lørdagens kamp mellem Bayern München og Chelsea.



Bayern München står med det ene ben i Champions Leagues kvartfinaler, før de møder Chelsea i den anden af to ottendedelsfinale-kampe lørdag aften.

Det første opgør i London sluttede nemlig med en overbevisende 3-0-sejr til tyskerne, der dermed blot skal undgå at kollapse og tabe stort på hjemmebanen til Premier Leagues nummer fire. Omvendt er Chelsea selvsagt på jagt efter overraskelsen i München.

Der er også rigeligt med spænding i opgøret, da blandt andre cheftræner Hansi Flick og kantspiller Serge Gnabry fra Bayern München kan skrive historie i Champions League. Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.

Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Bayern München har kun mødt Chelsea på hjemmebane én gang tidligere i en betydende kamp, og den vandt de 3-2 i april 2005 i Champions League, hvor den nuværende Chelsea-manager Frank Lampard ellers bragte Blues foran.

– Chelsea og Bayern München mødtes sidst på Allianz Arena i Champions League-finalen i 2012, hvor Blues vandt på straffe, efter at kampen sluttede 1-1 efter forlænget spilletid.

– I hele Champions Leagues historie er intet hold nogensinde røget ud i en knockoutrunde, efter at de vandt med tre eller flere mål på udebane. 92 gange har et hold vundet den første af to knockoutkampe med tre eller flere mål på udebane, og alle 92 gang er de gået videre.

– Chelsea er uden sejr i deres seneste syv udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase (fire uafgjorte og tre nederlag). Deres seneste sejr var en 1-0-sejr over Benfica i marts 2012 i kvartfinalen.

– Chelsea har kun scoret tre mål i én knockoutkamp på udebane i Champions League før, da de vandt 3-1 i Liverpool i april 2009. Bayern har kun indkasseret tre mål i tre af deres 43 hjemmekampe i Champions League, og de gjorde det senest i et 1-3 nederlag til Liverpool i marts 2019.

– Bayern har vundet deres første syv Champions League-kampe denne sæson, scoret 27 mål og kun indkasseret fem. Kun et hold har nogensinde vundet deres første otte kampe i en europæisk kampagne, da Barcelona vandt deres første ni i 2002/03-turneringen, før de røg ud i kvartfinalen.

– Bayern Münchens manager, Hansi Flick, kan blive den tredje manager i Champions League-historien, der vinder sine første fem kampe i turnering. Fabio Capello vandt sine første seks kampe med Milan i 1992/93, og Luis Fernandez vandt sine første seks med PSG i 1994/1995.

– Chelsea har indkasseret 12 Champions League-mål denne sæson og sidste gang, at de tillod så mange mål, var 2008/09-sæsonen, hvor de indkasserede 13 mål og nåede semifinalen. De har aldrig indkasseret flere end 14 mål i en Champions League-turnering, hvilket de gjorde i 1999-2000.

– Bayern München-angriberen Robert Lewandowski har scoret 11 mål og lagt op til yderligere to på seks Champions League-kampe i denne sæson. Det svarer til et mål eller en assist hvert 41. minut.

– Alle seks af Serge Gnabrys Champions League-mål for Bayern i denne sæson er kommet mod engelske hold, da han har scoret fire mod Spurs og to mod Chelsea. Kun to spillere har scoret flere mål mod hold fra en enkelt nation i en sæson. Cristiano Ronaldo scorede i 2013/14 syv mål mod tyske hold, mens Luiz Adriano i 2014/15 scorede hele otte mål mod hviderussiske hold. 

Læs også:Manchester City bekræfter: Barca-emne vil ikke forlænge
Læs også:Optakt: Manchester United – FC København




Kæmpestjerne angrer


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Er det Chido Obis store chance?

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Superligaboss om FCK: Pas på med det

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Pernille Harder med perlemål

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig