Bayern München står med det ene ben i Champions Leagues kvartfinaler, før de møder Chelsea i den anden af to ottendedelsfinale-kampe lørdag aften.
Det første opgør i London sluttede nemlig med en overbevisende 3-0-sejr til tyskerne, der dermed blot skal undgå at kollapse og tabe stort på hjemmebanen til Premier Leagues nummer fire. Omvendt er Chelsea selvsagt på jagt efter overraskelsen i München.
Der er også rigeligt med spænding i opgøret, da blandt andre cheftræner Hansi Flick og kantspiller Serge Gnabry fra Bayern München kan skrive historie i Champions League. Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.
Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Bayern München har kun mødt Chelsea på hjemmebane én gang tidligere i en betydende kamp, og den vandt de 3-2 i april 2005 i Champions League, hvor den nuværende Chelsea-manager Frank Lampard ellers bragte Blues foran.
– Chelsea og Bayern München mødtes sidst på Allianz Arena i Champions League-finalen i 2012, hvor Blues vandt på straffe, efter at kampen sluttede 1-1 efter forlænget spilletid.
– I hele Champions Leagues historie er intet hold nogensinde røget ud i en knockoutrunde, efter at de vandt med tre eller flere mål på udebane. 92 gange har et hold vundet den første af to knockoutkampe med tre eller flere mål på udebane, og alle 92 gang er de gået videre.
– Chelsea er uden sejr i deres seneste syv udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase (fire uafgjorte og tre nederlag). Deres seneste sejr var en 1-0-sejr over Benfica i marts 2012 i kvartfinalen.
– Chelsea har kun scoret tre mål i én knockoutkamp på udebane i Champions League før, da de vandt 3-1 i Liverpool i april 2009. Bayern har kun indkasseret tre mål i tre af deres 43 hjemmekampe i Champions League, og de gjorde det senest i et 1-3 nederlag til Liverpool i marts 2019.
– Bayern har vundet deres første syv Champions League-kampe denne sæson, scoret 27 mål og kun indkasseret fem. Kun et hold har nogensinde vundet deres første otte kampe i en europæisk kampagne, da Barcelona vandt deres første ni i 2002/03-turneringen, før de røg ud i kvartfinalen.
– Bayern Münchens manager, Hansi Flick, kan blive den tredje manager i Champions League-historien, der vinder sine første fem kampe i turnering. Fabio Capello vandt sine første seks kampe med Milan i 1992/93, og Luis Fernandez vandt sine første seks med PSG i 1994/1995.
– Chelsea har indkasseret 12 Champions League-mål denne sæson og sidste gang, at de tillod så mange mål, var 2008/09-sæsonen, hvor de indkasserede 13 mål og nåede semifinalen. De har aldrig indkasseret flere end 14 mål i en Champions League-turnering, hvilket de gjorde i 1999-2000.
– Bayern München-angriberen Robert Lewandowski har scoret 11 mål og lagt op til yderligere to på seks Champions League-kampe i denne sæson. Det svarer til et mål eller en assist hvert 41. minut.
– Alle seks af Serge Gnabrys Champions League-mål for Bayern i denne sæson er kommet mod engelske hold, da han har scoret fire mod Spurs og to mod Chelsea. Kun to spillere har scoret flere mål mod hold fra en enkelt nation i en sæson. Cristiano Ronaldo scorede i 2013/14 syv mål mod tyske hold, mens Luiz Adriano i 2014/15 scorede hele otte mål mod hviderussiske hold.
Læs også:Manchester City bekræfter: Barca-emne vil ikke forlænge
Læs også:Optakt: Manchester United – FC København
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
Video: Her kommer AGF bagud
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
