Bayern-træner kan skrive sig ind i eksklusiv klub mod Chelsea

Få her optakts-punkter til lørdagens kamp mellem Bayern München og Chelsea.



Bayern München står med det ene ben i Champions Leagues kvartfinaler, før de møder Chelsea i den anden af to ottendedelsfinale-kampe lørdag aften.

Det første opgør i London sluttede nemlig med en overbevisende 3-0-sejr til tyskerne, der dermed blot skal undgå at kollapse og tabe stort på hjemmebanen til Premier Leagues nummer fire. Omvendt er Chelsea selvsagt på jagt efter overraskelsen i München.

Der er også rigeligt med spænding i opgøret, da blandt andre cheftræner Hansi Flick og kantspiller Serge Gnabry fra Bayern München kan skrive historie i Champions League. Det fremgår af de ti spændende opta-statistikker til kampen, som Spilxperten har sørget for, og som du kan læse nedenfor.

Her er 10 optakts-skud til Champions League-braget:
– Bayern München har kun mødt Chelsea på hjemmebane én gang tidligere i en betydende kamp, og den vandt de 3-2 i april 2005 i Champions League, hvor den nuværende Chelsea-manager Frank Lampard ellers bragte Blues foran.

– Chelsea og Bayern München mødtes sidst på Allianz Arena i Champions League-finalen i 2012, hvor Blues vandt på straffe, efter at kampen sluttede 1-1 efter forlænget spilletid.

– I hele Champions Leagues historie er intet hold nogensinde røget ud i en knockoutrunde, efter at de vandt med tre eller flere mål på udebane. 92 gange har et hold vundet den første af to knockoutkampe med tre eller flere mål på udebane, og alle 92 gang er de gået videre.

– Chelsea er uden sejr i deres seneste syv udebanekampe i Champions Leagues knockoutfase (fire uafgjorte og tre nederlag). Deres seneste sejr var en 1-0-sejr over Benfica i marts 2012 i kvartfinalen.

– Chelsea har kun scoret tre mål i én knockoutkamp på udebane i Champions League før, da de vandt 3-1 i Liverpool i april 2009. Bayern har kun indkasseret tre mål i tre af deres 43 hjemmekampe i Champions League, og de gjorde det senest i et 1-3 nederlag til Liverpool i marts 2019.

– Bayern har vundet deres første syv Champions League-kampe denne sæson, scoret 27 mål og kun indkasseret fem. Kun et hold har nogensinde vundet deres første otte kampe i en europæisk kampagne, da Barcelona vandt deres første ni i 2002/03-turneringen, før de røg ud i kvartfinalen.

– Bayern Münchens manager, Hansi Flick, kan blive den tredje manager i Champions League-historien, der vinder sine første fem kampe i turnering. Fabio Capello vandt sine første seks kampe med Milan i 1992/93, og Luis Fernandez vandt sine første seks med PSG i 1994/1995.

– Chelsea har indkasseret 12 Champions League-mål denne sæson og sidste gang, at de tillod så mange mål, var 2008/09-sæsonen, hvor de indkasserede 13 mål og nåede semifinalen. De har aldrig indkasseret flere end 14 mål i en Champions League-turnering, hvilket de gjorde i 1999-2000.

– Bayern München-angriberen Robert Lewandowski har scoret 11 mål og lagt op til yderligere to på seks Champions League-kampe i denne sæson. Det svarer til et mål eller en assist hvert 41. minut.

– Alle seks af Serge Gnabrys Champions League-mål for Bayern i denne sæson er kommet mod engelske hold, da han har scoret fire mod Spurs og to mod Chelsea. Kun to spillere har scoret flere mål mod hold fra en enkelt nation i en sæson. Cristiano Ronaldo scorede i 2013/14 syv mål mod tyske hold, mens Luiz Adriano i 2014/15 scorede hele otte mål mod hviderussiske hold. 

Læs også:Manchester City bekræfter: Barca-emne vil ikke forlænge
Læs også:Optakt: Manchester United – FC København


– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Saver United-stjerne over

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dybt skuffet og trist

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Her er alle VM-grupperne

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Stor derby-bøde til FC København

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

DBU giver fans fem års karantæne

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford