Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 21.00
Spillested: RheinEnergieStadion, Køln i Tyskland
Dommer: Clément Turpin (Frankrig)
På TV: 6’eren
Hashtag: #manfck #eldk
Holdnyt:
Manchester United:
Det engelske mandskab har allerede sikret sig en plads i næste sæsons Champions League, så Ole Gunnar Solskjær er ikke afhængig af at vinde Europa League for at booke billet til det fine selskab. Det kan måske få manageren til at foretage et par justeringer, så nogle af truppens yngre spillere får en mulighed fra start mod FC København.
Men det ændrer ikke på, at man helt sikkert gerne vil vinde Europa League – titler kan man aldrig få nok af – og Ole Gunnar Solskjær jagter fortsat sin første af slagsen med Manchester United. Storklubben har ikke vundet noget de sidste tre sæsoner, hvorfor det også på den front vil være belejligt med en titel.
Da man senest vandt noget, var José Mourinho manager, og det er netop Europa League. Det gjorde kubben i 2017, hvor det blev til en finalesejr på 2-0 over AFC Ajax med Kasper Dolberg og Lasse Schöne, og efter sejren gik Mourinho rundt med tre fingre i vejret som et udtryk for, at man i sæsonen 2016/2017 vandt tre titler. Der var tale om Community Shield, EFL Cup og altså Europa League.
Englænderne slog LASK ud 7-1 samlet i ottendedelsfinalen og bookede dermed billet til “Final 8” og mødet med FC København.
Til opgøret mod FCK er venstre back Luke Shaw ude, efter han blev skadet mod Southampton i starten af juli. Ude er også Axel Tuanzebe, der har været væk siden slutningen af december. Phil Jones er heller ikke ventet at være med. Victor Lindelöf var ikke med onsdag mod LASK, men han menes at være klar til mandagens kamp.
Sergio Romero har stået i Europa, og han ventes igen at være i kassen.
FC København:
Ståle Solbakken og FC København spillede en af sæsonens bedste kampe, da holdet vandt med 3-0 hjemme over Istanbul Basaksehir. Dermed gik man samlet videre 3-1 og står nu i klubbens første europæiske kvartfinale.
Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye
Selv om FCK har haft problemer i den hjemlige turnering, har man vist kvalitet i Europa. Men Manchester United bliver den klart sværeste modstander, FCK har stået over for i Europa denne sæson, hvorfor Superligaens nummer to skal ramme det absolutte topniveau, hvis man skal sende englænderne ud.
Til opgøret er Ståle Solbakken uden angriber Michael Santos, der afsoner sin sidste karantænedag, og så er Ragnar Sigurdsson heller ikke i betragtning, da han fortsat er muskelskadet. Viktor Fischer er i gang med genoptræne og ventes heller ikke at være med.
Hvis FC København formår at gå videre til semifinalen, vil det være en tangering af det bedste danske resultat i turneringen. Brøndby IF nåede i 1991 semifinalen i UEFA Cuppen – her røg man efter to tætte kampe ud til AS Roma med 2-1.
Nyindkøbet Kamil Wilczek kan ikke spille, da han ikke kan registreres før i næste sæsons europæiske kampagne.
Efter den stærke præstation mod Istanbul Basaksehir kan det blive svært for Solbakken at ændre i startopstillingen, da spillerne har fortjent genvalg efter præstationen.
Karantæner:
Manchester United: Ingen
FC København: Michael Santos
Bud på startopstillinger:
Manchester United (4-2-3-1): Romero – Wan-Bissaka, Bailly, Maguire, Williams – Matic, Pogba – Greenwood, Fernandes, Rashford – Martial
FC København (4-2-3-1): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Boilesen – Zeza, Mudrazija – Biel, Wind, Falk – Kaufmann
Læs også:Se billedet: Mustapha Bundu ankommet til Bruxelles
Profilen:
27-årige Guillermo Varela spillede fra 2013 til 2017 i Manchester United, men han blev aldrig et stort, stort hit. Nu får han muligheden for at vise sig frem mod sin tidligere klub, når han med FC København møder Manchester United. I den engelske klub spillede Varela 11 førsteholdskampe.
Vidste du, at..:
Vi er fremme ved kvartfinalen i Europa League, og i semifinalen er der med sikkerhed en norsk manager på sidelinjen. FC København er anført af Ståle Solbakken, mens Ole Gunnar Solskjær er i spidsen for Manchester United. De to er gode venner, og Solbakken kunne berette, hvordan der var sendt sms’er, da det blev klart, at de skulle mødes i Europa League-kvartfinalen.
Dom:
Det bliver et spændende opgør, hvor der altså er en semifinaleplads på spil. Det er ikke ude og hjemme som normalt, i stedet spiller klubberne på neutral bane i Køln.
Der er ingen tvivl om, at Manchester United er storfavorit til at vinde opgøret, og vi tror da også, at festen slutter her for FC København, der vil kunne se tilbage på en yderst succesrig europæisk kampagne.
Manchester United er bare en tand for stærk for FCK, og det engelske hold har været i glimrende form efter coronapausen. Fortsætter man den form, får FCK det meget svært.
3-0 til Manchester United.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Wind efter kontroversielt Wilczek-skifte: Jeg ville aldrig tage til Brøndby
Læs også:Jakob Ankersen i overraskende skifte til Esbjerg fB
Læs også:Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Tæt på utrolig kamprekord
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
