Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel

Kamil Wilczek besidder kvaliteterne til at være en fuldgod Dame N’Doye-erstatning, siger Superliga-eksperter.



FC København har i Kamil Wilczek fået den perfekte angriber til at afløse det målfarlige klubikon Dame N’Doye.

Sådan lyder det fra fodboldeksperterne Kenneth Emil Petersen og Morten Bruun, der arbejder for Superligarettighedshaverne NENT og Discovery, efter FCK’s indkøb af den tidligere Brøndby-bomber.

Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at Wilczek trods et kedeligt halvt år i tyrkiske Göztepe vil kunne gå ind og præstere, som han gjorde for Brøndby sidste efterår, hvor han scorede 17 mål i 18 superligakampe.

– Jeg tror, at han vil kunne gå ind på samme niveau, som han viste i Brøndby sidste efterår. Han kommer til chancer, og når han gør det, så har han bevist, at han sparker dem ind.

– Jeg kan ikke forestille mig andet, end at han kommer til at lave plus 15 mål for FC København. Det er simpelthen vanvittig godt hentet.

– Efter Dame N’Doyes farvel mangler FCK en i boksen, der kan stå det rigtige sted på deres indlæg, og der får de en notorisk målscorertype, der står det rigtige sted. Jeg er ret sikker på, at der ikke har været stor betænkningstid, da FCK fandt ud af, at det her var muligt, siger Kenneth Emil Petersen, der er ekspert på NENT-kanalerne.

Morten Bruun, der er ekspert hos Discovery, er enig og påpeger, at Wilczek-handlen også økonomisk ser ud til at være på gunstige vilkår for FCK.

Discovery-eksperten ser kun Kamil Wilczeks alder, 32 år, som en potentiel barriere for, om Wilczek får succes i FCK.

– Hvis man kender FCK’s muligheder og begrænsninger på transfermarkedet, så det er den perfekte transfer for FCK.

– Det eneste lille aber dabei er mandens alder. Det havde været bedre, hvis han var 28 år, men det er han altså ikke. Men han er trods alt heller ikke 35 år, siger Morten Bruun.

Ståle Solbakken har udtalt, at Kamil Wilczek ikke er en direkte erstatning for Dame N’Doye. Det er Morten Bruun uenig i og betegner Solbakkens udtalelse som “klassisk fodboldretorik”.

– Jeg synes, de minder meget om hinanden. Det må være klogere fodboldfolk end mig, der kan se dem som to forskellige angrebstyper. Jeg ser dem begge som fysisk stærke boksspillere med gode afslutningsevner.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

– FCK har haft et stort behov for en rutineret målscorer, for man må stille spørgsmålstegn ved den aktuelle klasse hos Michael Santos og Mikkel Kaufmann.

– Jeg anerkender, at Kaufmann har alderen (19 år, red.) med sig, men her og nu har han ikke klassen til at gå ind i en ny europæisk kampagne som førstevalg i angrebet, men det kan han sagtens få på sigt, siger Morten Bruun.

Skiftet fra Göztepe til FCK vækker stor opsigt, fordi Wilczek nød en helgenstatus hos ærkerivalen Brøndby.

Kenneth Emil Petersen ser allerede frem til, at Wilczek skal møde sine tidligere holdkammerater i anden spillerunde af den kommende sæson 20. september.

– Vi er åbenbart stadig der, hvor mange ikke helt forstår, at det her bare er business. Jeg kan sagtens forstå, at Brøndby-fansene er rasende og skuffede, men man skal huske, at det er en polak, der har en karriere, han skal tænke på.

– Jeg kan godt forstå, at han griber den her mulighed. Følelser er noget, der findes hos fans. Men jeg har heller aldrig haft den følelse ved et superligaskifte før, jeg kan virkelig mærke, at det er en transfer, der stikker ud, siger Kenneth Emil Petersen.

/ritzau/

Læs også:Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?
Læs også:Boilesen om Wilczek-skifte: Hørte, Twitter næsten crashede i morges
Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans


Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Vil have stjernetræner til Tottenham

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Stopper alle forhandlinger

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Jagtet af FCK – nu skifter han

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Lurer på dyr dansk stjerne

Philadelphia Union forhandler om dansker

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

På vej til storklub

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank