Eksperter: Wilczek er den perfekte FC København-handel

Kamil Wilczek besidder kvaliteterne til at være en fuldgod Dame N’Doye-erstatning, siger Superliga-eksperter.



FC København har i Kamil Wilczek fået den perfekte angriber til at afløse det målfarlige klubikon Dame N’Doye.

Sådan lyder det fra fodboldeksperterne Kenneth Emil Petersen og Morten Bruun, der arbejder for Superligarettighedshaverne NENT og Discovery, efter FCK’s indkøb af den tidligere Brøndby-bomber.

Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at Wilczek trods et kedeligt halvt år i tyrkiske Göztepe vil kunne gå ind og præstere, som han gjorde for Brøndby sidste efterår, hvor han scorede 17 mål i 18 superligakampe.

– Jeg tror, at han vil kunne gå ind på samme niveau, som han viste i Brøndby sidste efterår. Han kommer til chancer, og når han gør det, så har han bevist, at han sparker dem ind.

– Jeg kan ikke forestille mig andet, end at han kommer til at lave plus 15 mål for FC København. Det er simpelthen vanvittig godt hentet.

– Efter Dame N’Doyes farvel mangler FCK en i boksen, der kan stå det rigtige sted på deres indlæg, og der får de en notorisk målscorertype, der står det rigtige sted. Jeg er ret sikker på, at der ikke har været stor betænkningstid, da FCK fandt ud af, at det her var muligt, siger Kenneth Emil Petersen, der er ekspert på NENT-kanalerne.

Morten Bruun, der er ekspert hos Discovery, er enig og påpeger, at Wilczek-handlen også økonomisk ser ud til at være på gunstige vilkår for FCK.

Discovery-eksperten ser kun Kamil Wilczeks alder, 32 år, som en potentiel barriere for, om Wilczek får succes i FCK.

– Hvis man kender FCK’s muligheder og begrænsninger på transfermarkedet, så det er den perfekte transfer for FCK.

– Det eneste lille aber dabei er mandens alder. Det havde været bedre, hvis han var 28 år, men det er han altså ikke. Men han er trods alt heller ikke 35 år, siger Morten Bruun.

Ståle Solbakken har udtalt, at Kamil Wilczek ikke er en direkte erstatning for Dame N’Doye. Det er Morten Bruun uenig i og betegner Solbakkens udtalelse som “klassisk fodboldretorik”.

– Jeg synes, de minder meget om hinanden. Det må være klogere fodboldfolk end mig, der kan se dem som to forskellige angrebstyper. Jeg ser dem begge som fysisk stærke boksspillere med gode afslutningsevner.

Læs også:Wilczek ikke bange for Brøndbys fans: Jeg er åben for at tale med folk

– FCK har haft et stort behov for en rutineret målscorer, for man må stille spørgsmålstegn ved den aktuelle klasse hos Michael Santos og Mikkel Kaufmann.

– Jeg anerkender, at Kaufmann har alderen (19 år, red.) med sig, men her og nu har han ikke klassen til at gå ind i en ny europæisk kampagne som førstevalg i angrebet, men det kan han sagtens få på sigt, siger Morten Bruun.

Skiftet fra Göztepe til FCK vækker stor opsigt, fordi Wilczek nød en helgenstatus hos ærkerivalen Brøndby.

Kenneth Emil Petersen ser allerede frem til, at Wilczek skal møde sine tidligere holdkammerater i anden spillerunde af den kommende sæson 20. september.

– Vi er åbenbart stadig der, hvor mange ikke helt forstår, at det her bare er business. Jeg kan sagtens forstå, at Brøndby-fansene er rasende og skuffede, men man skal huske, at det er en polak, der har en karriere, han skal tænke på.

– Jeg kan godt forstå, at han griber den her mulighed. Følelser er noget, der findes hos fans. Men jeg har heller aldrig haft den følelse ved et superligaskifte før, jeg kan virkelig mærke, at det er en transfer, der stikker ud, siger Kenneth Emil Petersen.

/ritzau/

Læs også:Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?
Læs også:Boilesen om Wilczek-skifte: Hørte, Twitter næsten crashede i morges
Læs også:Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans




Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’




LIVE

TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Storklub lurer på Jonas Wind

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Arbejder på angriber-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Danskerklub meldes interesseret

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Legender med dyster melding

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Verdensstjernes søn landet i København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk landsholdsspiller imponerer

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris