Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans

FC KØbenhavns manager er fuld af forståelse for, hvis der er en solid skepsis hos FC Københavns fans i forhold til Kamil Wilczek.



En transferbombe af de større ramte Superligaen, da FC København torsdag morgen præsenterede den 32-årige tidligere Brøndby-anfører og topscorer Kamil Wilczek som ny angriber.

En nyhed der har sat de sociale medier i kog, da Brøndbyfans på den ene side raser over deres tidligere darlings beslutning om at skifte til ærkerivalen og FC Københavns fans på den anden side rynker på brynene over udsigten til, at en tidligere kæmpe Brøndby-profil nu skal til at score mål i FCK-trøjen.

FCK-manager Ståle Solbakken er fuld af forståelse for fansenes reaktioner.

Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i

– Jeg ser helt klart, at det er kontroversielt. Jeg ser helt klart, at det er de to fanklubbers lov og ret at sætte spørgsmålstegn ved det. At en gruppe føler sig forsmået, og den anden gruppe er i venteposition. Det forstår jeg meget godt, siger Ståle Solbakken, der dog har opskriften på, hvordan koden skal knækkes overfor FCK-fansene.

– Jeg har fuld forståelse for, at skepsissen er stor og at han skal vinde nogle fans. Den bedste måde at gøre det på, er at vi vinder nogle kampe, og han scorer nogle mål, lyder det fra manageren, der også har brugt tid på at forberede Kamil Wilczek på den specielle situation, han har sat sig i ved at skifte til FCK som tidligere Brøndby-spiller.

Det har flere samtaler de seneste dage været med til at gøre klar, men Wilczek har været helt klar i sit syn på sagen.

Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende

– Hans stærke overbevisning om at ville være en del af det her projekt gjorde, at vi ikke brugt så mange minutter eller sekunder på det.
Det første spørgsmål til ham var, “vil du det her” – “du ved, hvad du går ind til”. Men han var meget klar i svaret. Så det er gået hurtigt efter, at vi fandt ud at, at det kunne være en mulighed, lyder det fra Ståle Solbakken.

Kamil Wilczek har fået trøje nummer 9 i FC København.

Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig





Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav