Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans

FC KØbenhavns manager er fuld af forståelse for, hvis der er en solid skepsis hos FC Københavns fans i forhold til Kamil Wilczek.



En transferbombe af de større ramte Superligaen, da FC København torsdag morgen præsenterede den 32-årige tidligere Brøndby-anfører og topscorer Kamil Wilczek som ny angriber.

En nyhed der har sat de sociale medier i kog, da Brøndbyfans på den ene side raser over deres tidligere darlings beslutning om at skifte til ærkerivalen og FC Københavns fans på den anden side rynker på brynene over udsigten til, at en tidligere kæmpe Brøndby-profil nu skal til at score mål i FCK-trøjen.

FCK-manager Ståle Solbakken er fuld af forståelse for fansenes reaktioner.

Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i

– Jeg ser helt klart, at det er kontroversielt. Jeg ser helt klart, at det er de to fanklubbers lov og ret at sætte spørgsmålstegn ved det. At en gruppe føler sig forsmået, og den anden gruppe er i venteposition. Det forstår jeg meget godt, siger Ståle Solbakken, der dog har opskriften på, hvordan koden skal knækkes overfor FCK-fansene.

– Jeg har fuld forståelse for, at skepsissen er stor og at han skal vinde nogle fans. Den bedste måde at gøre det på, er at vi vinder nogle kampe, og han scorer nogle mål, lyder det fra manageren, der også har brugt tid på at forberede Kamil Wilczek på den specielle situation, han har sat sig i ved at skifte til FCK som tidligere Brøndby-spiller.

Det har flere samtaler de seneste dage været med til at gøre klar, men Wilczek har været helt klar i sit syn på sagen.

Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende

– Hans stærke overbevisning om at ville være en del af det her projekt gjorde, at vi ikke brugt så mange minutter eller sekunder på det.
Det første spørgsmål til ham var, “vil du det her” – “du ved, hvad du går ind til”. Men han var meget klar i svaret. Så det er gået hurtigt efter, at vi fandt ud at, at det kunne være en mulighed, lyder det fra Ståle Solbakken.

Kamil Wilczek har fået trøje nummer 9 i FC København.

Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig






LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Crystal Palace – Rayo Vallecano