Solbakken om Wilczek: Jeg forstår både Brøndby- og FCK-fans

FC KØbenhavns manager er fuld af forståelse for, hvis der er en solid skepsis hos FC Københavns fans i forhold til Kamil Wilczek.



En transferbombe af de større ramte Superligaen, da FC København torsdag morgen præsenterede den 32-årige tidligere Brøndby-anfører og topscorer Kamil Wilczek som ny angriber.

En nyhed der har sat de sociale medier i kog, da Brøndbyfans på den ene side raser over deres tidligere darlings beslutning om at skifte til ærkerivalen og FC Københavns fans på den anden side rynker på brynene over udsigten til, at en tidligere kæmpe Brøndby-profil nu skal til at score mål i FCK-trøjen.

FCK-manager Ståle Solbakken er fuld af forståelse for fansenes reaktioner.

Læs også:Brøndby-træner om Wilczek i FCK: Det er ikke noget, vi blander os i

– Jeg ser helt klart, at det er kontroversielt. Jeg ser helt klart, at det er de to fanklubbers lov og ret at sætte spørgsmålstegn ved det. At en gruppe føler sig forsmået, og den anden gruppe er i venteposition. Det forstår jeg meget godt, siger Ståle Solbakken, der dog har opskriften på, hvordan koden skal knækkes overfor FCK-fansene.

– Jeg har fuld forståelse for, at skepsissen er stor og at han skal vinde nogle fans. Den bedste måde at gøre det på, er at vi vinder nogle kampe, og han scorer nogle mål, lyder det fra manageren, der også har brugt tid på at forberede Kamil Wilczek på den specielle situation, han har sat sig i ved at skifte til FCK som tidligere Brøndby-spiller.

Det har flere samtaler de seneste dage været med til at gøre klar, men Wilczek har været helt klar i sit syn på sagen.

Læs også:Det store Europa-overblik: Sådan spilles turneringerne til ende

– Hans stærke overbevisning om at ville være en del af det her projekt gjorde, at vi ikke brugt så mange minutter eller sekunder på det.
Det første spørgsmål til ham var, “vil du det her” – “du ved, hvad du går ind til”. Men han var meget klar i svaret. Så det er gået hurtigt efter, at vi fandt ud at, at det kunne være en mulighed, lyder det fra Ståle Solbakken.

Kamil Wilczek har fået trøje nummer 9 i FC København.

Læs også:Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt
Læs også:Det forbudte skifte: Kamil Wilczek nyt medlem i kontroversiel gruppe
Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig




TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Egypten – Iran

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ecuador – Tyskland

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Curaçao – Elfenbenskysten

Ny bejler til dansk guldfugl

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

New Zealand – Belgien

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Her er Brasiliens vej til VM-finalen