Vildt Benzema-hattrick sender PSG ud af CL

PSG var på vej mod kvartfinalen, men faldt sammen, da Karim Benzema gik målamok og sendte Real Madrid videre.



Heller ikke 2022 blev året, hvor Paris Saint-Germain vandt fodboldens Champions League for første gang.

Ude mod Real Madrid havde franskmændene ellers alle muligheder for at spille sig videre med 1-0 fra første opgør og 1-0 ved pausen onsdag aften på et mål af Kylian Mbappé.

Men brandvarme Karim Benzema scorede tre gange og stjal rampelyset fra sin landsmand, og med en 3-1-sejr gik Real Madrid videre med samlet 3-2.

Historien fra første opgør så ellers ud til at gentage sig.

For tre uger siden var Mbappé ustyrlig, og hans indflydelse var ikke mindre i det omvendte opgør mod det spanske storhold.

Allerede tidligt i kampen affyrede Mbappé et varselsskud, da han i fri position blev afvist af en stærk redning fra Real Madrids målmand Thibaut Courtois.

Lidt senere var den gal igen i spaniernes defensiv, og det lykkedes ham også at score, før det blev annulleret af linjedommeren.

Men Mbappé blev ved og ved, og med lidt over fem minutter til pausen fik han endnu en gang masser af plads at boltre sig på.

En bold i dybden sendte PSG-profilen alene ned mod Courtois, og med en knaldhård afslutning fladt i det nærmeste målhjørne blev det 1-0.

Real Madrid var oftest farlig, når PSG lavede fejl, men med lidt mere skarphed kunne Benzema have udnyttet en af sine halve chancer til at sørge for oprejsning til hjemmepublikummet.

En time skulle de vente, før de fik noget at juble over. Og så kogte Bernabeu ellers også.

Med en kropstackling pressede Benzema PSG’s Gianluigi Donnarumma til en frygtelig aflevering, som Vinicius Junior opsnappede.

Brasilianeren serverede den for Benzema, der med en flad afslutning sendte Real Madrid på omgangshøjde.

Forinden havde Mbappé ellers scoret igen for gæsterne, men for anden gang i opgøret blev et af hans mål annulleret for offside.

Afskaffelsen af reglen om udebanemål betød, at værterne blot skulle bruge en enkelt scoring for at tvinge kampen i forlænget spilletid.

Benzema var tæt på at fordoble sin og holdets måltotal med et hovedstød, som gik tæt forbi.

Men han var langtfra færdig. Med et kvarter tilbage afsluttede han på fornem vis et angreb, der blev startet af Luka Modric, som erobrede bolden dybt på egen banehalvdel og vendte spillet.

Fejlene tårnede sig pludselig op hos gæsterne, som endnu en gang gjorde det nemt for Benzema at score i det 78. minut.

Denne gang afleverede forsvarsspilleren Marquinhos bolden direkte til Benzema, som med en smart afslutning udplacerede Donnarumma.

Hvad der lignede et sikkert avancement, endte i exit for PSG, og spørgsmålet er, om holdet også i næste sæson råder over superstjernen Mbappé, hvis kontrakt udløber til sommer.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det kommer formentlig til at ske

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Det er dramatisk!’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Så blev det officielt

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stjerner rammer eksklusiv klub

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers