Bitter Klopp undskylder modvilligt til Real Madrid

Jürgen Klopp er træt af de mange historier om tyskerens kritik af Estadio Alfredo Di Stefano. Forud for aftenens returkamp mod Real Madrid har Liverpool-bossen således slået fast, at den store medieomtale er ‘en joke’.



Liverpool tager i aften imod Real Madrid i Champions League, og inden braget på Anfield har Jürgen Klopp følt sig tvunget til at komme med en modvillig undskyldning til madrilenerne. 

Efter 3-1-nederlaget i Madrid var Klopp således ude med riven efter Real Madrids midlertidige stadion, Estadio Alfredo Di Stefano, som tyskeren omtalte som ‘en træningsbane’. Ifølge Klopp var det således ‘virkeligt underligt’ for Liverpool-spillerne at spille på Estadio Alfredo Di Stefano, der blot har plads til 6000 tilskuere. 

Irriteret Klopp
Zinedine Zidane slog efterfølgende fast, at Real Madrid er ‘stolte’ over at spille på Estadio Alfredo Di Stefano, mens Santiago Bernabéu bliver renoveret. Klopp er efterfølgende blevet tilsendt en mini-model af Estadio Alfredo Di Stefano af et firma, som producer disse, og Liverpool-bossen virker efterhånden til at have fået nok af pressens store fokus på hans bemærkning. 

– Folk har virkeligt snakket meget om det her. Jeg ønskede ikke at være respektløs. Hvis de mener, at det er det stadion, de ønsker at spille på, så er det fuldstændigt fint for mig. De spiller der i hele sæsonen. Jeg er klar over situationen, og at de er i gang med at renovere… eller jeg ved faktisk ikke helt præcis, hvad de laver, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Klopp. 

– Det er alt sammen fint. Men det er en joke at lave en stor historie ud af min udtalelse, for at være ærlig. Jeg vil gerne undskylde, hvis der er nogen, der har følt, at jeg udviste manglende respekt. Det var ikke min intention. 

Modsvar fra klublegende
Real Madrid-legenden Jorge Valdano kom efter Klopps første udtalelse med et modsvar til Liverpool-bossen. 

– Det er vigtigt at huske, at Real Madrid ikke har nogen sportslig fordel ved at spille på Valdebebas (klubbens træningsanlæg, red.). Et tomt Bernabéu er stadig intimiderende og det påvirker stadig modstanderne. Derfor mister Real Madrid faktisk en fordel ved ikke at spille der. Det, som Koeman sagde, er også sandt: Madrid har draget fordel af situationen (coronapandemien, red.) ved at skabe et stadion, der passer til det 21. århundrede. Og når det står klar, så vil det være Anfield, der kommer til at ligne et træningsanlæg, hvis man skal lave en sammenligning.

Liverpool har brug for en 2-0-sejr i aften, hvis de engelske mestre skal nå semifinalen, hvor Chelsea venter. 





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul