For tredje kamp i træk startede Martin Braithwaite inde for FC Barcelona, og for tredje gang på stribe kvitterede danskeren med mål.
Braithwaite scorede således til 2-0, da Barcelona ude mod Ferencvaros vandt med 3-0.
Dermed kom Barcelona op på 15 point i Champions Leagues gruppe G og er tæt på at sikre førstepladsen foran Juventus, der kom på 12 point med hjemmesejren på 3-0 over Dynamo Kiev.
Barcelona skal blot undgå at tabe den sidste hjemmekamp mod Juventus med mere end 2-0 for at sikre førstepladsen, der kan blive gunstig, når der trækkes lod til ottendedelsfinalerne.
Martin Braithwaite, der havde scoret tre gange i de to foregående kampe mod Dynamo Kiev og Osasuna, var indblandet i meget som spydspids fra start.
Få minutter var spillet, da han var tæt på at dirigere et indlæg i mål ved forreste stolpe. Efter 20 minutter havde han så større succes med at glide et indlæg fra venstre i nettet til 2-0.
Seks minutter senere tilkæmpede danskeren sig så et straffespark, som Ousmane Dembele udnyttede til at score til 3-0.
Forinden alt det havde Antoine Griezmann vist elegance ved at score med hælen efter et indlæg fra Jordi Alba.
Med 3-0 inden der var gået et halv time, lignede det en alvorlig afklapsning, men særligt efter pausen dæmpede Barcelona angrebsiveren en smule og cruisede sejren hjem. Ungarerne slap dog billigt med 0-3.
I gruppens anden kamp scorede Federico Chiesa, Cristiano Ronaldo og Alvaro Morata målene i Juventus’ sejr.
I gruppe F sikrede Borussia Dortmund sig avancement med 1-1 hjemme mod Lazio, der i sidste runde kæmper med Club Brugge om en plads i ottendelsfinalen.
Thomas Delaney spillede hele kampen for Dortmund.
Chelsea sikrede førstepladsen i gruppe E ved at vinde 4-0 over Sevilla, der slutter på andenpladsen.
Olivier Giroud stod for alle fire Chelsea-mål, mens Andreas Christensen fik fuld spilletid i forsvaret.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
