For tredje kamp i træk startede Martin Braithwaite inde for FC Barcelona, og for tredje gang på stribe kvitterede danskeren med mål.
Braithwaite scorede således til 2-0, da Barcelona ude mod Ferencvaros vandt med 3-0.
Dermed kom Barcelona op på 15 point i Champions Leagues gruppe G og er tæt på at sikre førstepladsen foran Juventus, der kom på 12 point med hjemmesejren på 3-0 over Dynamo Kiev.
Barcelona skal blot undgå at tabe den sidste hjemmekamp mod Juventus med mere end 2-0 for at sikre førstepladsen, der kan blive gunstig, når der trækkes lod til ottendedelsfinalerne.
Martin Braithwaite, der havde scoret tre gange i de to foregående kampe mod Dynamo Kiev og Osasuna, var indblandet i meget som spydspids fra start.
Få minutter var spillet, da han var tæt på at dirigere et indlæg i mål ved forreste stolpe. Efter 20 minutter havde han så større succes med at glide et indlæg fra venstre i nettet til 2-0.
Seks minutter senere tilkæmpede danskeren sig så et straffespark, som Ousmane Dembele udnyttede til at score til 3-0.
Forinden alt det havde Antoine Griezmann vist elegance ved at score med hælen efter et indlæg fra Jordi Alba.
Med 3-0 inden der var gået et halv time, lignede det en alvorlig afklapsning, men særligt efter pausen dæmpede Barcelona angrebsiveren en smule og cruisede sejren hjem. Ungarerne slap dog billigt med 0-3.
I gruppens anden kamp scorede Federico Chiesa, Cristiano Ronaldo og Alvaro Morata målene i Juventus’ sejr.
I gruppe F sikrede Borussia Dortmund sig avancement med 1-1 hjemme mod Lazio, der i sidste runde kæmper med Club Brugge om en plads i ottendelsfinalen.
Thomas Delaney spillede hele kampen for Dortmund.
Chelsea sikrede førstepladsen i gruppe E ved at vinde 4-0 over Sevilla, der slutter på andenpladsen.
Olivier Giroud stod for alle fire Chelsea-mål, mens Andreas Christensen fik fuld spilletid i forsvaret.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: City-legende i chokskifte?
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Superliga-LIVE: FCK-fans hyldes
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
