Braithwaite scorede i ny stor Barca-sejr

Martin Braithwaite scorede og skaffede straffespark, FC Barcelona slog Ferencvaros og nærmede sig gruppesejr.



For tredje kamp i træk startede Martin Braithwaite inde for FC Barcelona, og for tredje gang på stribe kvitterede danskeren med mål.

Braithwaite scorede således til 2-0, da Barcelona ude mod Ferencvaros vandt med 3-0.

Dermed kom Barcelona op på 15 point i Champions Leagues gruppe G og er tæt på at sikre førstepladsen foran Juventus, der kom på 12 point med hjemmesejren på 3-0 over Dynamo Kiev.

Barcelona skal blot undgå at tabe den sidste hjemmekamp mod Juventus med mere end 2-0 for at sikre førstepladsen, der kan blive gunstig, når der trækkes lod til ottendedelsfinalerne.

Martin Braithwaite, der havde scoret tre gange i de to foregående kampe mod Dynamo Kiev og Osasuna, var indblandet i meget som spydspids fra start.

Få minutter var spillet, da han var tæt på at dirigere et indlæg i mål ved forreste stolpe. Efter 20 minutter havde han så større succes med at glide et indlæg fra venstre i nettet til 2-0.

Seks minutter senere tilkæmpede danskeren sig så et straffespark, som Ousmane Dembele udnyttede til at score til 3-0.

Forinden alt det havde Antoine Griezmann vist elegance ved at score med hælen efter et indlæg fra Jordi Alba.

Med 3-0 inden der var gået et halv time, lignede det en alvorlig afklapsning, men særligt efter pausen dæmpede Barcelona angrebsiveren en smule og cruisede sejren hjem. Ungarerne slap dog billigt med 0-3.

I gruppens anden kamp scorede Federico Chiesa, Cristiano Ronaldo og Alvaro Morata målene i Juventus’ sejr.

I gruppe F sikrede Borussia Dortmund sig avancement med 1-1 hjemme mod Lazio, der i sidste runde kæmper med Club Brugge om en plads i ottendelsfinalen.

Thomas Delaney spillede hele kampen for Dortmund.

Chelsea sikrede førstepladsen i gruppe E ved at vinde 4-0 over Sevilla, der slutter på andenpladsen.

Olivier Giroud stod for alle fire Chelsea-mål, mens Andreas Christensen fik fuld spilletid i forsvaret.

/ritzau/





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem