For tredje kamp i træk startede Martin Braithwaite inde for FC Barcelona, og for tredje gang på stribe kvitterede danskeren med mål.
Braithwaite scorede således til 2-0, da Barcelona ude mod Ferencvaros vandt med 3-0.
Dermed kom Barcelona op på 15 point i Champions Leagues gruppe G og er tæt på at sikre førstepladsen foran Juventus, der kom på 12 point med hjemmesejren på 3-0 over Dynamo Kiev.
Barcelona skal blot undgå at tabe den sidste hjemmekamp mod Juventus med mere end 2-0 for at sikre førstepladsen, der kan blive gunstig, når der trækkes lod til ottendedelsfinalerne.
Martin Braithwaite, der havde scoret tre gange i de to foregående kampe mod Dynamo Kiev og Osasuna, var indblandet i meget som spydspids fra start.
Få minutter var spillet, da han var tæt på at dirigere et indlæg i mål ved forreste stolpe. Efter 20 minutter havde han så større succes med at glide et indlæg fra venstre i nettet til 2-0.
Seks minutter senere tilkæmpede danskeren sig så et straffespark, som Ousmane Dembele udnyttede til at score til 3-0.
Forinden alt det havde Antoine Griezmann vist elegance ved at score med hælen efter et indlæg fra Jordi Alba.
Med 3-0 inden der var gået et halv time, lignede det en alvorlig afklapsning, men særligt efter pausen dæmpede Barcelona angrebsiveren en smule og cruisede sejren hjem. Ungarerne slap dog billigt med 0-3.
I gruppens anden kamp scorede Federico Chiesa, Cristiano Ronaldo og Alvaro Morata målene i Juventus’ sejr.
I gruppe F sikrede Borussia Dortmund sig avancement med 1-1 hjemme mod Lazio, der i sidste runde kæmper med Club Brugge om en plads i ottendelsfinalen.
Thomas Delaney spillede hele kampen for Dortmund.
Chelsea sikrede førstepladsen i gruppe E ved at vinde 4-0 over Sevilla, der slutter på andenpladsen.
Olivier Giroud stod for alle fire Chelsea-mål, mens Andreas Christensen fik fuld spilletid i forsvaret.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
