Brøndby-fans om Salzburg-setup: Vi foragter ALT

Fanafdelingen i Brøndby IF tager afstand fra, hvordan Red Bull Salzburg bliver drevet forud for tirsdagens opgør.



Fanafdelingen og Brøndby Support tager i en offentlig besked afstand til aftenens modstander Red Bull Salzburg. 

Fansene er ikke fan af den måde klubben er styret og drevet på. Nemlig af et stort brand som endda har sat sit navn på klubnavnet. 

– Vores modstander Red Bull Salzburg står for det modsatte af det, vi som Fanafdeling og Brøndby Support arbejder for. Det er intet andet end en økonomisk, sjæleløst reklamesøjle pakket ind i fodbold, og vi foragter ALT omkring dette setup, skriver fanafdelingen. 

Red Bull Salzburg var indtil 2005 kendt som SV Austria Salzburg, inden at energidrik-selskabet købte klubben og omdøbte den. 

– Vi fans har altid set og identificeret os med Brøndby som en ægte fodboldklub, med de værdier og det sammenhold der hører til. Red Bull er det stik modsatte, og vi skylder alle fodboldfans at vise vores afsky, ikke mindst de fans af det rigtige Salzburg, der fortsat kæmper for deres fodboldklub og deres traditioner, efter at pengemænd har overtaget deres klub og har ændret logo, klubfarver, stadionnavn m.v. 

– Vi bakker derfor op om alle fredelige aktiviteter, der kan vise vores samlede afstandtagen, og vi opfordrer alle Brøndbyfans til at vise deres afsky i form af flag, bannere og verbal modstand, lyder det fra Brøndby-supporterne.

Brøndby møder Salzburg i den første af to Champions League-kvalifikationskampe. Vinderen af kampene kommer direkte i den fornemme klubturnering, mens taberen må tage til takke med at spille Europa League. 

Salzburg-træner Matthias Jaissle ville mandag ikke tage favoritrollen på sig forud for det første opgør, men det bør han gøre ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen. Læs hele den historie her.

Der er kampstart i aften klokken 21.00. Returkampen spilles om otte dage på Brøndby Stadion. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Jagter stor Liverpool-stjerne