Brøndby-fans om Salzburg-setup: Vi foragter ALT

Fanafdelingen i Brøndby IF tager afstand fra, hvordan Red Bull Salzburg bliver drevet forud for tirsdagens opgør.



Fanafdelingen og Brøndby Support tager i en offentlig besked afstand til aftenens modstander Red Bull Salzburg. 

Fansene er ikke fan af den måde klubben er styret og drevet på. Nemlig af et stort brand som endda har sat sit navn på klubnavnet. 

– Vores modstander Red Bull Salzburg står for det modsatte af det, vi som Fanafdeling og Brøndby Support arbejder for. Det er intet andet end en økonomisk, sjæleløst reklamesøjle pakket ind i fodbold, og vi foragter ALT omkring dette setup, skriver fanafdelingen. 

Red Bull Salzburg var indtil 2005 kendt som SV Austria Salzburg, inden at energidrik-selskabet købte klubben og omdøbte den. 

– Vi fans har altid set og identificeret os med Brøndby som en ægte fodboldklub, med de værdier og det sammenhold der hører til. Red Bull er det stik modsatte, og vi skylder alle fodboldfans at vise vores afsky, ikke mindst de fans af det rigtige Salzburg, der fortsat kæmper for deres fodboldklub og deres traditioner, efter at pengemænd har overtaget deres klub og har ændret logo, klubfarver, stadionnavn m.v. 

– Vi bakker derfor op om alle fredelige aktiviteter, der kan vise vores samlede afstandtagen, og vi opfordrer alle Brøndbyfans til at vise deres afsky i form af flag, bannere og verbal modstand, lyder det fra Brøndby-supporterne.

Brøndby møder Salzburg i den første af to Champions League-kvalifikationskampe. Vinderen af kampene kommer direkte i den fornemme klubturnering, mens taberen må tage til takke med at spille Europa League. 

Salzburg-træner Matthias Jaissle ville mandag ikke tage favoritrollen på sig forud for det første opgør, men det bør han gøre ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen. Læs hele den historie her.

Der er kampstart i aften klokken 21.00. Returkampen spilles om otte dage på Brøndby Stadion. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Portugal – Kroatien

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

USA – Bosnien-Hercegovina

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dårligt nyt for Isaksen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kryptisk transfermelding

De tager ikke med FC København på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job