Fanafdelingen og Brøndby Support tager i en offentlig besked afstand til aftenens modstander Red Bull Salzburg.
Fansene er ikke fan af den måde klubben er styret og drevet på. Nemlig af et stort brand som endda har sat sit navn på klubnavnet.
– Vores modstander Red Bull Salzburg står for det modsatte af det, vi som Fanafdeling og Brøndby Support arbejder for. Det er intet andet end en økonomisk, sjæleløst reklamesøjle pakket ind i fodbold, og vi foragter ALT omkring dette setup, skriver fanafdelingen.
Red Bull Salzburg var indtil 2005 kendt som SV Austria Salzburg, inden at energidrik-selskabet købte klubben og omdøbte den.
– Vi fans har altid set og identificeret os med Brøndby som en ægte fodboldklub, med de værdier og det sammenhold der hører til. Red Bull er det stik modsatte, og vi skylder alle fodboldfans at vise vores afsky, ikke mindst de fans af det rigtige Salzburg, der fortsat kæmper for deres fodboldklub og deres traditioner, efter at pengemænd har overtaget deres klub og har ændret logo, klubfarver, stadionnavn m.v.
– Vi bakker derfor op om alle fredelige aktiviteter, der kan vise vores samlede afstandtagen, og vi opfordrer alle Brøndbyfans til at vise deres afsky i form af flag, bannere og verbal modstand, lyder det fra Brøndby-supporterne.
Brøndby møder Salzburg i den første af to Champions League-kvalifikationskampe. Vinderen af kampene kommer direkte i den fornemme klubturnering, mens taberen må tage til takke med at spille Europa League.
Salzburg-træner Matthias Jaissle ville mandag ikke tage favoritrollen på sig forud for det første opgør, men det bør han gøre ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen. Læs hele den historie her.
Der er kampstart i aften klokken 21.00. Returkampen spilles om otte dage på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Nu taler Messi
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
INTERVIEW
