Fanafdelingen og Brøndby Support tager i en offentlig besked afstand til aftenens modstander Red Bull Salzburg.
Fansene er ikke fan af den måde klubben er styret og drevet på. Nemlig af et stort brand som endda har sat sit navn på klubnavnet.
– Vores modstander Red Bull Salzburg står for det modsatte af det, vi som Fanafdeling og Brøndby Support arbejder for. Det er intet andet end en økonomisk, sjæleløst reklamesøjle pakket ind i fodbold, og vi foragter ALT omkring dette setup, skriver fanafdelingen.
Red Bull Salzburg var indtil 2005 kendt som SV Austria Salzburg, inden at energidrik-selskabet købte klubben og omdøbte den.
– Vi fans har altid set og identificeret os med Brøndby som en ægte fodboldklub, med de værdier og det sammenhold der hører til. Red Bull er det stik modsatte, og vi skylder alle fodboldfans at vise vores afsky, ikke mindst de fans af det rigtige Salzburg, der fortsat kæmper for deres fodboldklub og deres traditioner, efter at pengemænd har overtaget deres klub og har ændret logo, klubfarver, stadionnavn m.v.
– Vi bakker derfor op om alle fredelige aktiviteter, der kan vise vores samlede afstandtagen, og vi opfordrer alle Brøndbyfans til at vise deres afsky i form af flag, bannere og verbal modstand, lyder det fra Brøndby-supporterne.
Brøndby møder Salzburg i den første af to Champions League-kvalifikationskampe. Vinderen af kampene kommer direkte i den fornemme klubturnering, mens taberen må tage til takke med at spille Europa League.
Salzburg-træner Matthias Jaissle ville mandag ikke tage favoritrollen på sig forud for det første opgør, men det bør han gøre ifølge Brøndby-træner Niels Frederiksen. Læs hele den historie her.
Der er kampstart i aften klokken 21.00. Returkampen spilles om otte dage på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm sprudler
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
TRANSFER
