Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Declan Rice bragte Arsenal på 2-0 med to frisparksbrag, inden Mikel Merino slog sømmet i Real Madrid-kisten.



Declan Rice blev dagens mand i skysovs på Emirates Stadium.

Den engelske midtbanespiller diskede tirsdag aften op med to dybt imponerende frisparksscoringer, da Arsenal tvang mastodonten Real Madrid i knæ i den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler.

De to fantastiske fuldtræffere blev suppleret af en scoring fra Mikel Merino. Dermed vandt Arsenal med 3-0 efter en forrygende indsats og står nu med et fordelagtigt udgangspunkt før returopgøret på Santiago Bernabeu i næste uge.

Her skal de forsvarende Champions League-mestre fra Real Madrid finde et helt andet niveau end i tirsdagens opgør, hvor spanierne leverede en ualmindeligt blodfattig indsats og blev kørt midtover.

Allerede tidligt i kampen var det tydeligt, at Arsenal ville blive toneangivende.

Tidligt brændte det flere gange på foran Real Madrid-målet efter hjørnespark, og efter et lille kvarter måtte keeper Thibaut Courtois reagere hurtigt efter et langskud fra Thomas Partey.

Real Madrid virkede ikke interesseret i initiativet, men stod langt tilbage på banen og lurede på kontraangreb. Den taktik viste sig farlig et par gange.

Særligt når den lynhurtige frontløber Kylian Mbappé fik fingre i bolden efter Arsenal-boldtab, bed de negle på tribunerne i London. Men selv om Arsenal-defensiven måtte agere en smule febrilsk, blev franskmanden holdt fra fadet.

Thibaut Courtois kom igen på overarbejde med en dobbeltredning i Real Madrid-målet til sidst i halvlegen, hvor først Declan Rice og siden Gabriel Martinelli fik muligheder i feltet.

Efter en lille time kunne belgieren dog ikke længere holde målet rent. Arsenal fik frispark i en god position, og med et fantastisk skruet spark sendte Declan Rice læderkuglen udenom muren og hårdt ind i netmaskerne.

Godt og vel ti minutter senere fik Arsenal frispark med nogenlunde samme afstand til mål, og fra en ny vinkel ramte Declan Rice igen plet. Med et brag hamrede han bolden helt op i krogen i modsatte side af målet.

Mikel Merino udbyggede føringen til 3-0 efter 75 minutter. Arsenal kombinerede forbilledligt i venstresiden, inden Merino fik bolden i udkanten af feltet. Med et hurtigt og effektivt aftræk scorede han ved foden af den ene stolpe.

Godt nok lukkede Thibaut Courtois tre mål ind, men han kan på ingen måde klandres for Real Madrids nederlag. Med flere store redninger sørgede belgieren derimod for, at den spanske hovedstadsklub ikke er længere nede i sækken.

Det er dog svært at se, hvordan Carlo Ancelotti skal rejse sine tropper til opgaven på Santiago Bernabeu onsdag i næste uge.

/ritzau/





Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

PL-træner blev fyret over E-mail



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Schweiz – Algeriet

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dialog med Brøndby – er dette prisen?