Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Declan Rice bragte Arsenal på 2-0 med to frisparksbrag, inden Mikel Merino slog sømmet i Real Madrid-kisten.



Declan Rice blev dagens mand i skysovs på Emirates Stadium.

Den engelske midtbanespiller diskede tirsdag aften op med to dybt imponerende frisparksscoringer, da Arsenal tvang mastodonten Real Madrid i knæ i den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler.

De to fantastiske fuldtræffere blev suppleret af en scoring fra Mikel Merino. Dermed vandt Arsenal med 3-0 efter en forrygende indsats og står nu med et fordelagtigt udgangspunkt før returopgøret på Santiago Bernabeu i næste uge.

Her skal de forsvarende Champions League-mestre fra Real Madrid finde et helt andet niveau end i tirsdagens opgør, hvor spanierne leverede en ualmindeligt blodfattig indsats og blev kørt midtover.

Allerede tidligt i kampen var det tydeligt, at Arsenal ville blive toneangivende.

Tidligt brændte det flere gange på foran Real Madrid-målet efter hjørnespark, og efter et lille kvarter måtte keeper Thibaut Courtois reagere hurtigt efter et langskud fra Thomas Partey.

Real Madrid virkede ikke interesseret i initiativet, men stod langt tilbage på banen og lurede på kontraangreb. Den taktik viste sig farlig et par gange.

Særligt når den lynhurtige frontløber Kylian Mbappé fik fingre i bolden efter Arsenal-boldtab, bed de negle på tribunerne i London. Men selv om Arsenal-defensiven måtte agere en smule febrilsk, blev franskmanden holdt fra fadet.

Thibaut Courtois kom igen på overarbejde med en dobbeltredning i Real Madrid-målet til sidst i halvlegen, hvor først Declan Rice og siden Gabriel Martinelli fik muligheder i feltet.

Efter en lille time kunne belgieren dog ikke længere holde målet rent. Arsenal fik frispark i en god position, og med et fantastisk skruet spark sendte Declan Rice læderkuglen udenom muren og hårdt ind i netmaskerne.

Godt og vel ti minutter senere fik Arsenal frispark med nogenlunde samme afstand til mål, og fra en ny vinkel ramte Declan Rice igen plet. Med et brag hamrede han bolden helt op i krogen i modsatte side af målet.

Mikel Merino udbyggede føringen til 3-0 efter 75 minutter. Arsenal kombinerede forbilledligt i venstresiden, inden Merino fik bolden i udkanten af feltet. Med et hurtigt og effektivt aftræk scorede han ved foden af den ene stolpe.

Godt nok lukkede Thibaut Courtois tre mål ind, men han kan på ingen måde klandres for Real Madrids nederlag. Med flere store redninger sørgede belgieren derimod for, at den spanske hovedstadsklub ikke er længere nede i sækken.

Det er dog svært at se, hvordan Carlo Ancelotti skal rejse sine tropper til opgaven på Santiago Bernabeu onsdag i næste uge.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!