Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Declan Rice bragte Arsenal på 2-0 med to frisparksbrag, inden Mikel Merino slog sømmet i Real Madrid-kisten.



Declan Rice blev dagens mand i skysovs på Emirates Stadium.

Den engelske midtbanespiller diskede tirsdag aften op med to dybt imponerende frisparksscoringer, da Arsenal tvang mastodonten Real Madrid i knæ i den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler.

De to fantastiske fuldtræffere blev suppleret af en scoring fra Mikel Merino. Dermed vandt Arsenal med 3-0 efter en forrygende indsats og står nu med et fordelagtigt udgangspunkt før returopgøret på Santiago Bernabeu i næste uge.

Her skal de forsvarende Champions League-mestre fra Real Madrid finde et helt andet niveau end i tirsdagens opgør, hvor spanierne leverede en ualmindeligt blodfattig indsats og blev kørt midtover.

Allerede tidligt i kampen var det tydeligt, at Arsenal ville blive toneangivende.

Tidligt brændte det flere gange på foran Real Madrid-målet efter hjørnespark, og efter et lille kvarter måtte keeper Thibaut Courtois reagere hurtigt efter et langskud fra Thomas Partey.

Real Madrid virkede ikke interesseret i initiativet, men stod langt tilbage på banen og lurede på kontraangreb. Den taktik viste sig farlig et par gange.

Særligt når den lynhurtige frontløber Kylian Mbappé fik fingre i bolden efter Arsenal-boldtab, bed de negle på tribunerne i London. Men selv om Arsenal-defensiven måtte agere en smule febrilsk, blev franskmanden holdt fra fadet.

Thibaut Courtois kom igen på overarbejde med en dobbeltredning i Real Madrid-målet til sidst i halvlegen, hvor først Declan Rice og siden Gabriel Martinelli fik muligheder i feltet.

Efter en lille time kunne belgieren dog ikke længere holde målet rent. Arsenal fik frispark i en god position, og med et fantastisk skruet spark sendte Declan Rice læderkuglen udenom muren og hårdt ind i netmaskerne.

Godt og vel ti minutter senere fik Arsenal frispark med nogenlunde samme afstand til mål, og fra en ny vinkel ramte Declan Rice igen plet. Med et brag hamrede han bolden helt op i krogen i modsatte side af målet.

Mikel Merino udbyggede føringen til 3-0 efter 75 minutter. Arsenal kombinerede forbilledligt i venstresiden, inden Merino fik bolden i udkanten af feltet. Med et hurtigt og effektivt aftræk scorede han ved foden af den ene stolpe.

Godt nok lukkede Thibaut Courtois tre mål ind, men han kan på ingen måde klandres for Real Madrids nederlag. Med flere store redninger sørgede belgieren derimod for, at den spanske hovedstadsklub ikke er længere nede i sækken.

Det er dog svært at se, hvordan Carlo Ancelotti skal rejse sine tropper til opgaven på Santiago Bernabeu onsdag i næste uge.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona