Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Declan Rice bragte Arsenal på 2-0 med to frisparksbrag, inden Mikel Merino slog sømmet i Real Madrid-kisten.



Declan Rice blev dagens mand i skysovs på Emirates Stadium.

Den engelske midtbanespiller diskede tirsdag aften op med to dybt imponerende frisparksscoringer, da Arsenal tvang mastodonten Real Madrid i knæ i den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler.

De to fantastiske fuldtræffere blev suppleret af en scoring fra Mikel Merino. Dermed vandt Arsenal med 3-0 efter en forrygende indsats og står nu med et fordelagtigt udgangspunkt før returopgøret på Santiago Bernabeu i næste uge.

Her skal de forsvarende Champions League-mestre fra Real Madrid finde et helt andet niveau end i tirsdagens opgør, hvor spanierne leverede en ualmindeligt blodfattig indsats og blev kørt midtover.

Allerede tidligt i kampen var det tydeligt, at Arsenal ville blive toneangivende.

Tidligt brændte det flere gange på foran Real Madrid-målet efter hjørnespark, og efter et lille kvarter måtte keeper Thibaut Courtois reagere hurtigt efter et langskud fra Thomas Partey.

Real Madrid virkede ikke interesseret i initiativet, men stod langt tilbage på banen og lurede på kontraangreb. Den taktik viste sig farlig et par gange.

Særligt når den lynhurtige frontløber Kylian Mbappé fik fingre i bolden efter Arsenal-boldtab, bed de negle på tribunerne i London. Men selv om Arsenal-defensiven måtte agere en smule febrilsk, blev franskmanden holdt fra fadet.

Thibaut Courtois kom igen på overarbejde med en dobbeltredning i Real Madrid-målet til sidst i halvlegen, hvor først Declan Rice og siden Gabriel Martinelli fik muligheder i feltet.

Efter en lille time kunne belgieren dog ikke længere holde målet rent. Arsenal fik frispark i en god position, og med et fantastisk skruet spark sendte Declan Rice læderkuglen udenom muren og hårdt ind i netmaskerne.

Godt og vel ti minutter senere fik Arsenal frispark med nogenlunde samme afstand til mål, og fra en ny vinkel ramte Declan Rice igen plet. Med et brag hamrede han bolden helt op i krogen i modsatte side af målet.

Mikel Merino udbyggede føringen til 3-0 efter 75 minutter. Arsenal kombinerede forbilledligt i venstresiden, inden Merino fik bolden i udkanten af feltet. Med et hurtigt og effektivt aftræk scorede han ved foden af den ene stolpe.

Godt nok lukkede Thibaut Courtois tre mål ind, men han kan på ingen måde klandres for Real Madrids nederlag. Med flere store redninger sørgede belgieren derimod for, at den spanske hovedstadsklub ikke er længere nede i sækken.

Det er dog svært at se, hvordan Carlo Ancelotti skal rejse sine tropper til opgaven på Santiago Bernabeu onsdag i næste uge.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Kan købes til spotpris

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedslående Dorgu-melding

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

‘Han ligner en spiller for FC København’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie