Champions League-chok: Arsenal smadrer Real Madrid

Declan Rice bragte Arsenal på 2-0 med to frisparksbrag, inden Mikel Merino slog sømmet i Real Madrid-kisten.



Declan Rice blev dagens mand i skysovs på Emirates Stadium.

Den engelske midtbanespiller diskede tirsdag aften op med to dybt imponerende frisparksscoringer, da Arsenal tvang mastodonten Real Madrid i knæ i den første af to kampe i Champions Leagues kvartfinaler.

De to fantastiske fuldtræffere blev suppleret af en scoring fra Mikel Merino. Dermed vandt Arsenal med 3-0 efter en forrygende indsats og står nu med et fordelagtigt udgangspunkt før returopgøret på Santiago Bernabeu i næste uge.

Her skal de forsvarende Champions League-mestre fra Real Madrid finde et helt andet niveau end i tirsdagens opgør, hvor spanierne leverede en ualmindeligt blodfattig indsats og blev kørt midtover.

Allerede tidligt i kampen var det tydeligt, at Arsenal ville blive toneangivende.

Tidligt brændte det flere gange på foran Real Madrid-målet efter hjørnespark, og efter et lille kvarter måtte keeper Thibaut Courtois reagere hurtigt efter et langskud fra Thomas Partey.

Real Madrid virkede ikke interesseret i initiativet, men stod langt tilbage på banen og lurede på kontraangreb. Den taktik viste sig farlig et par gange.

Særligt når den lynhurtige frontløber Kylian Mbappé fik fingre i bolden efter Arsenal-boldtab, bed de negle på tribunerne i London. Men selv om Arsenal-defensiven måtte agere en smule febrilsk, blev franskmanden holdt fra fadet.

Thibaut Courtois kom igen på overarbejde med en dobbeltredning i Real Madrid-målet til sidst i halvlegen, hvor først Declan Rice og siden Gabriel Martinelli fik muligheder i feltet.

Efter en lille time kunne belgieren dog ikke længere holde målet rent. Arsenal fik frispark i en god position, og med et fantastisk skruet spark sendte Declan Rice læderkuglen udenom muren og hårdt ind i netmaskerne.

Godt og vel ti minutter senere fik Arsenal frispark med nogenlunde samme afstand til mål, og fra en ny vinkel ramte Declan Rice igen plet. Med et brag hamrede han bolden helt op i krogen i modsatte side af målet.

Mikel Merino udbyggede føringen til 3-0 efter 75 minutter. Arsenal kombinerede forbilledligt i venstresiden, inden Merino fik bolden i udkanten af feltet. Med et hurtigt og effektivt aftræk scorede han ved foden af den ene stolpe.

Godt nok lukkede Thibaut Courtois tre mål ind, men han kan på ingen måde klandres for Real Madrids nederlag. Med flere store redninger sørgede belgieren derimod for, at den spanske hovedstadsklub ikke er længere nede i sækken.

Det er dog svært at se, hvordan Carlo Ancelotti skal rejse sine tropper til opgaven på Santiago Bernabeu onsdag i næste uge.

/ritzau/






Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Færdig i dansk klub efter 55 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer

LIVE: AGF overrasker voldsomt i startopstillingen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Dansker i rekordtransfer

DBU indkaldt til møde

Jagter dansk landsholdsspiller

Revser FC København: ‘Arrogant’

Her er FC Københavns pris på William Clem

Superliga-retur?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom