Der har været nok at fejre hos Paris Saint-Germain de senere år.
Klubben har vundet det franske mesterskab syv ud af de seneste otte sæsoner, og det er blevet krydret med en lang række pokaltitler.
Alligevel er det som om, at der hviler en mørk sky over klubben. Den pokal, som det storsatsende mandskab hungrer allermest efter, har fortsat ikke fundet vej til den franske hovedstad.
Champions League-trofæet har været det altoverskyggende mål for PSG de seneste år. I den seneste CL-sæson kom holdet tættere på end nogensinde før, da det nåede hele vejen til finalen mod tyske Bayern München.
Det endte med et 0-1-nederlag, og dermed er franskmændene i denne sæson igen på jagt efter for første gang at løfte pokalen med de store ører.
Inden den drøm kan blive en realitet skal klubben dog først og fremmest videre fra gruppespillet. Det kan vise sig at blive svært nok, efter at det blot er blevet til seks point i de første fire spillerunder.
Onsdag venter et opgør ude mod Manchester United.
United, der sendte PSG ud af Champions League i 2019, kan igen gøre livet surt for franskmændene. En sejr til det engelske hjemmehold kan således betyde, at PSG ikke længere selv kan afgøre sin skæbne i turneringen.
I weekenden måtte PSG på hjemmebane nøjes med 2-2 mod Ligue 1’s nummer 13, Bordeaux. Gæsterne udlignede til slutresultatet i anden halvleg.
PSG-træner Thomas Tuchel erkender, at der er brug for en bedre indsats, når holdet onsdag møder Manchester. Det skriver AFP.
– Vi kan ikke tillade os at spille sådan her, når vi tager til Manchester. Særligt ikke, som vi gjorde i anden halvleg, sagde Thomas Tuchel lørdag.
Trods pointtabet mod Bordeaux så topper PSG som sædvanlig den bedste franske fodboldrække. Den tyske træner Tuchel har da også tilsyneladende opbakning fra den sportslige ledelse.
– For at være helt ærlig så har klubben aldrig tænkt på en anden træner, som kunne erstatte Tuchel. Tiden er inde til at koncentrere os om vores mål og holde sammen, siger sportsdirektør Leonardo ifølge AFP.
En af de største skuffelser for PSG i Champions League-sammenhæng kom i marts 2017. Efter en imponerende 4-0-sejr tabte holdet 1-6 til Barcelona i returkampen i ottendedelsfinalen og blev dermed slået ud af turneringen.
Også i 2018 blev det til exit i ottendedelsfinalen. Her var det en anden spansk storklub, Real Madrid, der slog franskmændene ud.
Onsdagens kamp i Manchester bliver sparket i gang klokken 21.
/ritzau/
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
I dialog med Brøndby
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
