Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta

FC Midtjyllands våben skal være helt skarpe, hvis det skal lykkedes at hente point i Champions League-premieren onsdag aften mod italienske Atalanta.



FC Midtjylland har godt styr på Superliga-resultaterne, men nu starter den helt store test af det danske mesterhold. Champions League-gruppespillet har naturligvis høj prioritet hos midtjyderne, der glæder sig stort til at prøve kræfter med Atalanta, Liverpool og Ajax – både ude og hjemme.

Onsdag aften danner MCH Arena rammen om FC Midtjyllands debut i det fineste selskab, når Atalanta kommer til byen. Der italienske Serie A-hold spiller en medrivende omgang offensiv fodbold, hvor mange mål ofte er involveret i kampene.

Derfor kræver det et FC Midtjylland-hold, der er 100 procent vågne og klar, hvis håbet om point skal blive til virkelighed.

FC Midtjyllands kvaliteter kender vi fra Superligaen, hvor mesterskabssæsonen blandt andet blev sikret på en uhyre stærk defensiv og en kynisk offensiv. Samme opskrift

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kommer med sine betragtninger om, hvad der skal til, hvis FC Midtjylland skal skabe succes mod det offensive italienske mandskab.

– Atalanta producerer meget, men sidder deres prespil der ikke 100 procent, tillader de også chancer den anden vej. Jeg regner ikke med mange store chancer til FC Midtjylland, men de få der kommer, skal altså tages, siger Troels Bager Thøgersen bland andet.

Chefredaktøren har fidus til flere FC Midtjylland-spillere, der kan gøre ondt på Atalanta-stilen – både i den midtjyske defensiv og offensiv.

Se hele videoen øverst – læs også optakten til kampen her





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FCM knuser hjerter i Aarhus

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg