Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta

FC Midtjyllands våben skal være helt skarpe, hvis det skal lykkedes at hente point i Champions League-premieren onsdag aften mod italienske Atalanta.



FC Midtjylland har godt styr på Superliga-resultaterne, men nu starter den helt store test af det danske mesterhold. Champions League-gruppespillet har naturligvis høj prioritet hos midtjyderne, der glæder sig stort til at prøve kræfter med Atalanta, Liverpool og Ajax – både ude og hjemme.

Onsdag aften danner MCH Arena rammen om FC Midtjyllands debut i det fineste selskab, når Atalanta kommer til byen. Der italienske Serie A-hold spiller en medrivende omgang offensiv fodbold, hvor mange mål ofte er involveret i kampene.

Derfor kræver det et FC Midtjylland-hold, der er 100 procent vågne og klar, hvis håbet om point skal blive til virkelighed.

FC Midtjyllands kvaliteter kender vi fra Superligaen, hvor mesterskabssæsonen blandt andet blev sikret på en uhyre stærk defensiv og en kynisk offensiv. Samme opskrift

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kommer med sine betragtninger om, hvad der skal til, hvis FC Midtjylland skal skabe succes mod det offensive italienske mandskab.

– Atalanta producerer meget, men sidder deres prespil der ikke 100 procent, tillader de også chancer den anden vej. Jeg regner ikke med mange store chancer til FC Midtjylland, men de få der kommer, skal altså tages, siger Troels Bager Thøgersen bland andet.

Chefredaktøren har fidus til flere FC Midtjylland-spillere, der kan gøre ondt på Atalanta-stilen – både i den midtjyske defensiv og offensiv.

Se hele videoen øverst – læs også optakten til kampen her







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De jagter Henrik Meister

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit