Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta

FC Midtjyllands våben skal være helt skarpe, hvis det skal lykkedes at hente point i Champions League-premieren onsdag aften mod italienske Atalanta.



FC Midtjylland har godt styr på Superliga-resultaterne, men nu starter den helt store test af det danske mesterhold. Champions League-gruppespillet har naturligvis høj prioritet hos midtjyderne, der glæder sig stort til at prøve kræfter med Atalanta, Liverpool og Ajax – både ude og hjemme.

Onsdag aften danner MCH Arena rammen om FC Midtjyllands debut i det fineste selskab, når Atalanta kommer til byen. Der italienske Serie A-hold spiller en medrivende omgang offensiv fodbold, hvor mange mål ofte er involveret i kampene.

Derfor kræver det et FC Midtjylland-hold, der er 100 procent vågne og klar, hvis håbet om point skal blive til virkelighed.

FC Midtjyllands kvaliteter kender vi fra Superligaen, hvor mesterskabssæsonen blandt andet blev sikret på en uhyre stærk defensiv og en kynisk offensiv. Samme opskrift

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kommer med sine betragtninger om, hvad der skal til, hvis FC Midtjylland skal skabe succes mod det offensive italienske mandskab.

– Atalanta producerer meget, men sidder deres prespil der ikke 100 procent, tillader de også chancer den anden vej. Jeg regner ikke med mange store chancer til FC Midtjylland, men de få der kommer, skal altså tages, siger Troels Bager Thøgersen bland andet.

Chefredaktøren har fidus til flere FC Midtjylland-spillere, der kan gøre ondt på Atalanta-stilen – både i den midtjyske defensiv og offensiv.

Se hele videoen øverst – læs også optakten til kampen her







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer