Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta

FC Midtjyllands våben skal være helt skarpe, hvis det skal lykkedes at hente point i Champions League-premieren onsdag aften mod italienske Atalanta.



FC Midtjylland har godt styr på Superliga-resultaterne, men nu starter den helt store test af det danske mesterhold. Champions League-gruppespillet har naturligvis høj prioritet hos midtjyderne, der glæder sig stort til at prøve kræfter med Atalanta, Liverpool og Ajax – både ude og hjemme.

Onsdag aften danner MCH Arena rammen om FC Midtjyllands debut i det fineste selskab, når Atalanta kommer til byen. Der italienske Serie A-hold spiller en medrivende omgang offensiv fodbold, hvor mange mål ofte er involveret i kampene.

Derfor kræver det et FC Midtjylland-hold, der er 100 procent vågne og klar, hvis håbet om point skal blive til virkelighed.

FC Midtjyllands kvaliteter kender vi fra Superligaen, hvor mesterskabssæsonen blandt andet blev sikret på en uhyre stærk defensiv og en kynisk offensiv. Samme opskrift

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kommer med sine betragtninger om, hvad der skal til, hvis FC Midtjylland skal skabe succes mod det offensive italienske mandskab.

– Atalanta producerer meget, men sidder deres prespil der ikke 100 procent, tillader de også chancer den anden vej. Jeg regner ikke med mange store chancer til FC Midtjylland, men de få der kommer, skal altså tages, siger Troels Bager Thøgersen bland andet.

Chefredaktøren har fidus til flere FC Midtjylland-spillere, der kan gøre ondt på Atalanta-stilen – både i den midtjyske defensiv og offensiv.

Se hele videoen øverst – læs også optakten til kampen her





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico

Åbner op for sommertransfer

Marokko – Haiti

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny bejler til dansk guldfugl

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion