Chelsea – Paris Saint-Germain

Stamford Bridge danner rammen om en mission, der grænser til det umulige, når Chelsea tirsdag den 17.03.2026 tager imod Paris Saint-Germain. Efter et kaotisk 5-2 nederlag i den franske hovedstad skal The Blues levere et af de helt store comebacks i Champions Leagues historie for at sikre sig en plads i kvartfinalen.



Holdnyt:

Chelsea:

Med kniven for struben er der kun én vej frem for Chelsea: angreb. Deres håb næres af en imponerende hjemmebanestatistik i denne sæsons Champions League, hvor de har vundet alle fire kampe på Stamford Bridge. Kronen på værket var en overbevisende 3-0 sejr over Barcelona, og holdet har kun lukket et enkelt mål ind.

Første opgør var et studie i ineffektivitet. På trods af en højere xG (Expected Goals) end PSG, kostede defensive fejl og usikkerhed dyrt. Liam Roseniors mandskab skal finde en balance mellem desperat offensiv og defensiv disciplin mod et dødbringende PSG-omstillingshold.

PSG:

De forsvarende mestre ankommer til London med et solidt forspring og det ene ben i næste runde. Selvom første opgør længe var en tæt affære, viste PSG deres klasse i slutfasen. Indskiftningen af Khvicha Kvaratskhelia blev kampafgørende, da georgieren med to scoringer lukkede opgøret.

Luis Enriques hold er bygget op omkring boldbesiddelse og en uhyggelig offensiv, men de har vist sårbarhed på udebane i Europa. De tabte til Sporting og spillede uafgjort i Bilbao tidligere i turneringen. Selvom forspringet er stort, kan de ikke tillade sig at tage let på opgaven.

Karantæner:

Chelsea: Mykhailo Mudryk

PSG: Ingen

Bud på startopstillinger:

Chelsea (4-2-3-1): Jørgensen; Gusto, Chalobah, Sarr, Hato; Caicedo, James; Neto, Fernandez, Palmer; Joao Pedro

PSG (4-3-3): Safonov; Hakimi, Marquinhos, Pacho, Mendes; Zaire-Emery, Vitinha, Joao Neves; Doue, Dembele, Kvaratskhelia

Dom:

Forvent en kamp, hvor Chelsea stormer frem fra første fløjt. De har intet at tabe, og stoltheden på Stamford Bridge er på spil. Dette vil efterlade enorme rum bagude, som PSG’s lynhurtige angribere vil forsøge at udnytte. Selvom et samlet avancement virker usandsynligt for hjemmeholdet, er deres stærke hjemmeform en faktor, der ikke kan ignoreres.

PSG kan tåle at tabe slaget, så længe de vinder krigen. De behøver ikke at vinde kampen for at gå videre, og det kan give Chelsea den lille fordel, der skal til for at vinde på dagen. Buddet herfra er en Chelsea sejr med slutresultatet 2-1.

Kampodds:

Chelsea-sejr til til odds 2.10.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikrer reklamelinks




LIVE

LIVE: Brøndby-fans med kritik

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

‘Det former ens karakter’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Brøndby IF – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han snakker ikke om andet!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– Han ender i Premier League

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Randers FC – FC København

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Tottenham under stregen

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Legende i stor kritik af Brøndby IF

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’