Chelsea – Paris Saint-Germain

Stamford Bridge danner rammen om en mission, der grænser til det umulige, når Chelsea tirsdag den 17.03.2026 tager imod Paris Saint-Germain. Efter et kaotisk 5-2 nederlag i den franske hovedstad skal The Blues levere et af de helt store comebacks i Champions Leagues historie for at sikre sig en plads i kvartfinalen.



Holdnyt:

Chelsea:

Med kniven for struben er der kun én vej frem for Chelsea: angreb. Deres håb næres af en imponerende hjemmebanestatistik i denne sæsons Champions League, hvor de har vundet alle fire kampe på Stamford Bridge. Kronen på værket var en overbevisende 3-0 sejr over Barcelona, og holdet har kun lukket et enkelt mål ind.

Første opgør var et studie i ineffektivitet. På trods af en højere xG (Expected Goals) end PSG, kostede defensive fejl og usikkerhed dyrt. Liam Roseniors mandskab skal finde en balance mellem desperat offensiv og defensiv disciplin mod et dødbringende PSG-omstillingshold.

PSG:

De forsvarende mestre ankommer til London med et solidt forspring og det ene ben i næste runde. Selvom første opgør længe var en tæt affære, viste PSG deres klasse i slutfasen. Indskiftningen af Khvicha Kvaratskhelia blev kampafgørende, da georgieren med to scoringer lukkede opgøret.

Luis Enriques hold er bygget op omkring boldbesiddelse og en uhyggelig offensiv, men de har vist sårbarhed på udebane i Europa. De tabte til Sporting og spillede uafgjort i Bilbao tidligere i turneringen. Selvom forspringet er stort, kan de ikke tillade sig at tage let på opgaven.

Karantæner:

Chelsea: Mykhailo Mudryk

PSG: Ingen

Bud på startopstillinger:

Chelsea (4-2-3-1): Jørgensen; Gusto, Chalobah, Sarr, Hato; Caicedo, James; Neto, Fernandez, Palmer; Joao Pedro

PSG (4-3-3): Safonov; Hakimi, Marquinhos, Pacho, Mendes; Zaire-Emery, Vitinha, Joao Neves; Doue, Dembele, Kvaratskhelia

Dom:

Forvent en kamp, hvor Chelsea stormer frem fra første fløjt. De har intet at tabe, og stoltheden på Stamford Bridge er på spil. Dette vil efterlade enorme rum bagude, som PSG’s lynhurtige angribere vil forsøge at udnytte. Selvom et samlet avancement virker usandsynligt for hjemmeholdet, er deres stærke hjemmeform en faktor, der ikke kan ignoreres.

PSG kan tåle at tabe slaget, så længe de vinder krigen. De behøver ikke at vinde kampen for at gå videre, og det kan give Chelsea den lille fordel, der skal til for at vinde på dagen. Buddet herfra er en Chelsea sejr med slutresultatet 2-1.

Kampodds:

Chelsea-sejr til til odds 2.10.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening




Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Riemer melder stjerne klar

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Divisionsforeningen med markant udmelding

Nu flytter anfører til Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Helt på røven over Victor Froholdt

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!