Både PSG og Bayern München leverede overbevisende præstationer i semifinalerne, hvor henholdsvis Leipzig og Lyon blev nedlagt med 3-0.
Derfor er der nu lagt op til en finale, der nærmest vil være garanteret masser af offensive aktioner, dramatik og ikke mindst mål – i flertal.
Vi serverer her en liste af optakts-nedslag, hvor de fleste vil kunne finde ny info om begge de to finaister til søndagens finale.
Her er Champions League-finalens 20 optakts-nedslag – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– Bayern München og PSG har mødt hinanden otte gange tidligere i Champions League – alle gange i gruppespillet. PSG har vundet fem af de kampe, Bayern de tre – også det seneste møde i december 2017.
– Det PSG’s første finale i Champions League / Europa Cup for mesterhold, og det franske hold bliver det 41. hold til at nå denne finale. De seneste seks debutanter i finalen er alle endt som tabere – den seneste debutant-vinder var Borussia Dortmund mod Juventus i 1997.
– Det er Bayern Münchens 11 finale i Champions League / Europa Cup, hvilket kun er overgået af Real Madrids 16 finaler. Bayern har vundet fem titler, hvilket kun er gjort bedre af Real Madrid (13), AC Milan (7) og Liverpool (6).
– Det er PSG’s bare tredje finale i UEFA-regi – begge de tidligere finaler var i Europa Cup for pokalvinder i henholdsvis 1995/96 og 1996/97. Den første endte med 1-0-sejr over Rapid Wien, mens den seneste blev tabt med 1-0 til FC Barcelona.
– Bayern München har scoret 42 mål i denne CL-sæsons 10 kampe, hvilket kun er overgået af FC Barcelonas 45 mål i 1999/00-sæsonen. Men for at sætte Bayerns målmaskine i relief skal der her nævnes, at FC Barcelonas rekord blev sat over 16 kampe i den sæson.
– PSG er det femte hold til at spille sig i en Champions League / Europa Cup for mesterhold-finale og den første siden Monacos finale i 2004. Det er kun blevet til en fransk sejr – den stod Marseille for med en 1-0-sejr over AC Milan i 1993.
Læs også:Medie: Messi er tættere på at forlade Barcelona end at blive
– Bayern München har vundet deres seneste 10 Champions League-kampe, hvilket vil sige samtlige kampen i denne sæson. Derfor kan de blive det første hold i både Champions League og Europa Cup for mesterholds historie til at vinde 11 kampe i træk.
– I de seneste 19 Champions League-kampe, hvor Neymar har deltaget har han været direkte involveret i hele 23 mål. 14 mål har han selv scoret og det er blevet til ni assists.
– Neymar scorede for FC Barcelona i 2015-finalen og kan dermed blive den tredje spiller til at score i en Champions League-finale for to forskellige hold. Cristiano Ronaldo har præsteret det for Manchester United og Real Madrid og Mario Mandzukic for Bayern München og Juventus.
– Bayern Münchens Robert Lewandowski har scoret i ni Champions League-kampe I træk – kun Cristiano Ronaldo har scoret I flere kampe i træk – nemlig i 11 kampe fra juni 2017 til april 2018.
– Bayern München-manager Hansi Flick er bare den sjette person til at nå en finale i Champions League / Europa Cup med den samme klub – både som spiller og træner. De fem andre er: Miguel Muñoz (Real Madrid), Vicente del Bosque (Real Madrid), Carlo Ancelotti (AC Milan), Pep Guardiola (Barcelona) og Zinedine Zidane (Real Madrid). Flick spillede i Bayerns 2-1-nederlag i finalen mod FC Porto tilbage i 1987 og kan blive den første af de seks til både at tabe som spiller og træner.
– PSG’ manager Thomas Tuchel har en skidt rekord mod Bayern. For netop Bayern München er det hold, som Tuchel har tabt flest gange i sin trænerkarriere – nemlig 9 gange.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lyon-stjernen Aouar er på vej til London-klub
– Bayern Münchens Robert Lewandowski har scoret 15 CL-mål i denne sæson – det er bare to færre end Cristiano Ronaldos rekord på 17 mål fra sæsonen 2013/14.
– Sammen med holdkammerat Serge Gnabry kan Robert Lewandowski træde ind i et fint selskab af spillere, der har præsteret i samme sæson at score i gruppespillet, kvartfinalen, semifinale og finalen. Kun fire spillere har præsteret det i CL-historien: Diego Milito (Inter, 2009/10), Lionel Messi (Barcelona, 2010/11), Cristiano Ronaldo (Real Madrid, 2013/14) og Sadio Mané (Liverpool, 2017/18).
– Imens at Bayern München har gjort rent bord på deres vej mod finalen, har PSG nu også vist stor styrke. PSG har nemlig vundet otte af de 10 spillede kampe og kun tabt en
– Der har været stor fokus på de mange Bayern München-scoringer, men hvad med PSG’s mange clean sheets. Parisholdet har i de 10 spillede kampe præsteret et clean sheet i hele syv af kampene.
– Af Bayerns 42 mål i hele CL-sæsonen er det 18 blevet scoret i de kun fire knock-out-kampe, der har været – altså et snit på 4,5 mål pr kamp.
– PSG har kun tabt to af deres seneste 11 møder med tyske hold i europæiske turneringer – syv sejre er det blevet til.
– Bayern München har vundet otte af de seneste ni kampe mod franske hold i Champions League – eneste nederlag var i 2017 mod PSG.
– Hansi Flick har som manager vundet samtlige Champions League – syv styk. Tilsvarende har Thomas Tuchel 17 sejre, fem uafgjorte og seks nederlag som manager i Champions League.
Læs også:Italiener passer fløjten i Champions Leagues finalebrag
Læs også:Det store Europa-overblik: Se programmet for Champions League og Europa League
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Chok i OB – siger op efter seks dage
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Clement Bischoff på tavlen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
