Artiklen her er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 30. april 2021.
I 1998-priser kostede det 21,4 milliarder kroner at bygge Storebæltsbroen.
Og i Tipsbladets gennemgang af de fire Champions League-klubbers startopstillinger og vigtigste reserver er det faktisk også præcis, hvad Manchester City, Paris Saint-Germain, Real Madrid og Chelsea har betalt for deres spillere i transfers.
Deres trupper har kostet milliarder at købe, men Champions League-semifinalisternes spillere har samtidig dybe rødder i den fodboldverden, tre af årets fire semifinalehold for nylig forsøgte at forlade i det kontroversielle Super League-projekt.
Tipsbladet ser her nærmere på, hvor de 80 spillere i startopstillingerne i midtugens to CL-semifinaler og deres vigtigste reserver begyndte karrieren, og hvordan de havnede i deres nuværende storklubber.
CHELSEA
Home grown i Chelsea: 4
Home grown i andre Super League-klubber: 1
Home grown i andre klubber: 15
Hentet i Super League/Andre klubber: 5/15
Pris på startopstilling: 2.470 millioner kroner
Pris på bænk: 1.935 millioner kroner
Chelsea har siden transferkarantænen i 2018/19, og sådan set også i to-tre sæsoner inden da, været et af de hold i verden, der har betalt mest i transfers.
Man har fået mere spilletid ud af de spillere, man selv har uddannet, end på noget andet tidspunkt i Roman Abramovitj’ tid som klubejer, samtidig med at man har betalt 100 til 600 millioner kroner i transfer for 13 mand, der alle på nær Olivier Giroud er købt i laget af klubber umiddelbart uden for de 15-20 rigeste klubber i Europa.
REAL MADRID
Home grown i Real Madrid: 3
Home grown i andre Super League-klubber: 1
Home grown i andre klubber: 16
Hentet i Super League/Andre klubber: 6/14
Pris på startopstilling: 1.935 millioner kroner
Pris på bænk: 2.400 millioner kroner
Real Madrid henter cremen af spillere fra Brasilien, eller forsøger i hvert fald med købene af Vinícius Júnior og Rodrygo samt hårdt prøvede Éder Militão fra FC Porto. Og så er faktisk en tydelig profil på resten af truppen med forsøgene på at finde de bedste spanske spillere og de bedste fransktalende fra Frankrig og Belgien.
Kun erfarne Luka Modric og Toni Kroos skiller sig ud, og de var anerkendte verdensstjerner i Tottenham og Bayern, da de skiftede til den spanske hovedstad.
Ligesom de øvrige semifinalister i Champions League har også Reals trup rødder langt ud og ned i fodboldsystemet: Badalona (nej, det er ikke en stavefejl), Le Havre, Lens, Genk og Dinamo Zagreb har været med til at fostre kommende Real-spillere.
MANCHESTER CITY
Home grown i Manchester City: 1
Home grown i andre Super League-klubber: 2
Home grown i andre klubber: 17
Hentet i Super League/Andre klubber: 6/14
Pris på startopstilling: 4.225 millioner kroner
Pris på bænk: 2.750 millioner kroner
Hver af de tre andre semifinalister har betalt større transfers for enkelte spillere, end Manchester City har. Men Manchester City har til gengæld betalt betydelige beløb for nærmest samtlige deres spillere i startopstillingen og på bænken.
Phil Foden har spillet i Manchester City det meste af livet, Oleksandr Zitjenko kostede pebernødder i provinsklubben Ufa, og unge Ferran Torres kostede 170 millioner kroner i kriseramte Valencia.
Ellers har samtlige City-spillere kostet mellem 200 millioner kroner og over den halve milliard, man har betalt for Kevin De Bruyne, Rúben Dias og Riyad Mahrez.
City skiller sig ud ved ikke at skele så meget til navne som spillernes værdi i Josep Guardiolas system, og derfor er der også en større spredning i, hvor Citys spillere begyndte karrieren.
PARIS SAINT-GERMAIN
Home grown i PSG: 1
Home grown i andre Super League-klubber: 3
Home grown i andre klubber: 16
Hentet i Super League/Andre klubber: 7/13
Pris på startopstilling: 4.242 millioner kroner
Pris på bænk: 1.457 millioner kroner
PSG skiller sig ud blandt semifinalisterne. Neymar og Kylian Mbappé er verdens to dyreste spillere nogensinde, og PSG betalte også kassen for assistmageren Ángel Di María, der havde en dårlig sæson i Manchester United i 2014/15.
Ellers er PSG’s spillere faktisk ikke lige så dyre, i hvert fald ikke i indkøbspris, som mange af konkurrenterne i de tre andre klubber. Det skal ikke forstås sådan, at PSG’s hold ud over den offensive trio er købt på januarudsalg, men skævvridningen er markant.
Når det er sagt, kommer Paris’ øvrige spillere fra gode klubber og er uddannet fine steder, inklusiv fra Sydamerika med fire gode spillere, ligesom konkurrenterne også har kigget til Sydamerika og først og fremmest Brasilien.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
