CL-special: Neymar og De Bruyne jagter rekorder

Bliv klædt stærk på til aftenens Champions League-brag mellem PSG og Manchester City.



PSG har hjemmebane i den første af to Champions League-semifinaler mod Manchester City – to klubber, der hungrer efter at kunne nå helt til tops i turneringen, hvor enten Real Madrid eller Chelsea venter i finalen.

Vi her klar med Champions League-special, hvor vi i samarbejde med spilxperten.com bringer unikke stats på kampen, så der er god mulighed for at være klædt helt på til det store brag.

Bliv klar med Champions League-special her

– PSG er uden sejr i deres seneste tre møder med Manchester City i europæiske turneringer – to uafgjorte og et nederlag. Det franske hold har kun mødt Arsenal, Juventus og AC Milan flere gange uden at have vundet nogle kampe – i alle tilfælde fire gange.

– Manchester City slog sammenlagt PSG ud i deres hidtil eneste møde i knockoutfasen i europæisk fodbold – sammenlagt 3-2 i CL-kvartfinalen i 2015-16.

– Manchester City træder ind i deres bare fjerde europæiske semifinale – de tre første var Europa Cup for Pokalvindere i 1969-70 og 1970-71 og så Champions League i 2015-16.

– Manchester City har kun nået finalen i et tilfælde, hvor det også kastede klubbens eneste europæiske titel af sig – nemlig i 1970 i Europa Cup for pokalvindere.

– PSG er det kun tredje hold til at nå semifinalen to sæsoner i træk i mesterholdenes Europa Cup / Champions League – St. Etienne i 1975 og 1976 samt Marseille i 1990 plus 1991.

– PSG kan for andet år i træk spille sig i Champions League-finalen oven på finale-nederlaget til Bayern München i 2020. Lykkedes det at komme i finalen, vil PSG blive det niende hold til at nå finalen to år i træk. Kun Atletico Madrid og Valencia har præsteret det uden at vinde nogle af finalerne.

– Manchester City har vundet ni ud af deres 10 Champions League-kampe i sæsonen (en uafgjort) – det er mindst to sejre flere end alle de andre tre semifinalister i sæsonen.

– Manchester City kan blive det første engelske hold til at vinde 10 eller flere kampe i samme CL-sæson i turneringens nuværende format (siden 2003/04).

– Manchester City-manager Guardiola står i sin ottende Champions League-semifinale – det har kun José Mourinho præsteret. Ingen spansk manager har dog nået finalen flere end to gange – Guardiolas seneste var med FC Barcelona, hvor det blev til en finale-sejr på 3-1 over Bayern München i 2010-11.

– Kevin De Bruyne har haft medvirken til otte mål i hans seneste syv CL-kampe i knockout-fasen – fire scoringer, fire assists. Han scorede i begge CL-møder mod PSG i 2015-16-sæsonen, hvor City sammenlagt vandt med 3-2 i kvartfinalen.

– Kevin De Bruyne kan blive den kun fjerde spiller til at score tre kampe i træk mod PSG i Champions League – de tre andre er Lionel Messi, Marcus Rashford (begge 3) og Neymar (4).

– PSG’s Neymar har enten scoret (3) eller stået for assist (1) i hans seneste tre Champions League-semifinaler.

– Neymar har været direkte involveret i hele ni mål i hans seneste 12 møder med et engelsk hold – fem mål, fire assists.

– City-manager Pep Guardiola har kun vundet flere kampe mod tre andre managers end mod PSG’s Mauricio Pochettino (10 sejre, fem uafgjorte og tre nederlag.). Men i deres eneste europæiske møde var det Pochettino’s Tottenham, der trak det længste strå mod Manchester City i CL-kvartfinalen 2018/19, hvor Tottenham gik videre på reglen om udebanemål efter sammenlagt 4-4.





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Vejle Boldklub – OB

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Morten Bruun med dyster spådom

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nu forklarer Noah Nartey

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne