Når man først kommer ind i de europæiske turneringer, er det nemmere at komme med igen, lyder det fra FC Midtjylland-direktøren.
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein erkender, at FC Midtjylland ikke har været gode nok i Europa i de seneste år og kalder det en selvforstærkende tendens. Det gør han over for Jyllands-Posten.
Onsdag aften skal FC Midtjylland igen i aktion i Europa, når de træder ind i anden runde af kvalifikationen til Champions League. Men selv om de vandt det danske mesterskab i sidste sæson, får midtjyderne ikke en nem vej til gruppespillet i turneringen.
Læs også:FCM arbejder på at forbedre offensiven: Stiller sig aldrig tilfreds
FC Midtjylland er useedet hele vejen igennem kvalifikationen på grund af de seneste års præstationer, og her har midtjyderne ikke været gode nok, mener Claus Steinlein.
- Vi har ikke været dygtige nok til at skaffe klubpoint, og så er det selvforstærkende. Det kan man se på Rosenborg og FCK’s eventyr i Europa. Kommer man først ind, har man større chance for at være med næste år, siger FC Midtjylland-direktøren til Jyllands-Posten.
Læs også:Ludogorets tog storsejr i generalprøve før mødet med FC Midtjylland
Samtidig siger Steinlein, at FC København har en lettere rejse - og at det er fortjent - da de har skrabet godt med point sammen i de seneste år.
FC Midtjylland skal onsdag aften på besøg hos bulgarske Ludogorets i anden kvalifikationsrunde af Champions League. Der spilles blot et opgør, hvorfor midtjyderne skal bruge en sejr, hvis de vil holde fast i håbet om en plads i Champions Leagues gruppespil i år.
Der er kampstart onsdag klokken 19.30.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Leder: Conference League er den nye Toto Cup - Superligaen skal undgå den
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud
Seneste rygter
Rygtebørsen: Brentford-spiller emne i Arsenal
Rygtebørs: Bayern-træner ser Haaland som mulighed
Arsenal-stjerne kan sælges
Liverpool jagter stortalent
Rygtetid: Real Madrid klar til at sælge til United
Fokus
Bedst og værst: Den blonde troldmand knækkede BIF
FC Midtjylland er nu på førstepladsen efter en 1-0-sejr over Brøndby i de to klubbers topduel. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk