Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.
Conference League? Den femtebedste række i England?
Man er lovligt undskyldt, hvis overskriften her forvirrer, for det er et mystisk navn, UEFA har valgt til den ny turnering, der begynder i sommeren 2021.
Conference League er den tredje UEFA-klubturnering, der skal ligge under Europa League, og vi ved allerede nu, at den fjerde og femte plads fra Superligaen giver billet til turneringen, mens nummer ét og to i Superligaen skal spille Champions League-kvalifikation og pokalvinderen ryger i Europa League-kvalifikationen.
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt
Turneringen er alligevel værd at bide mærke i nu, fordi FC Midtjyllands og AGF’s point i den kommende uges kampe mod Ludogorets og Honka bliver vigtige i kampen for at undgå, at Conference League skal fylde mere for Superliga-klubberne i fremtiden.
Forklaring følger: Conference League kommer til at få relativt få præmiepenge og skal såmænd nok blive udfordrende i forhold til at nå gruppespillet. Europa League bliver særdeles attraktiv i forhold til præmiepenge, men den bliver også skåret fra de nuværende 48 til 32 hold.
Det gør det sværere at komme med, og hvad der er endnu værre for Superligaen, får man kun ét hold i Champions League-kvalifikationen og de resterende tre hold i Conference League-kvalifikationen, hvis Danmark rutsjer ned fra den nuværende 13. plads på UEFA-ranglisten og ud af Top 15.
Når man først er i Conference League, er der bogstavelig talt ingen vej op ud over at vinde turneringen og dermed kvalificere sig til Europa League sæsonen efter, eller ved at man bliver national mester og året efter formår at slå sig igennem til enten Champions League- eller Europa League-gruppespillet.
Læs også:TV-station bekræfter: Køber rettighederne til at vise to europæiske turneringer
Danmarks placering lige nu på den liste, der giver adgang til de europæiske turneringer fra 2022/23?
Nummer 15, 2,5 ranglistepoint foran Serbien og yderligere et my foran Schweiz og Grækenland.
Det er den rangliste, FC Midtjylland og AGF i næste uge skal samle point til, og selvom der selvfølgelig er mere ved at nå et gruppespil, skal man ikke undervurdere værdien af de point, der kan skrabes sammen i kvalifikationen.
Læs også:NENT køber Champions League-rettigheder for yderligere tre år
Læs også:Avis: FCK vil sælge spiller for over 100 millioner inden for fem år
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
