21-årige Mika Biereth tror på sig selv, og onsdag aften blev der tanket yderligere op på selvtillidskontoen, da den danske angriber blev matchvinder i Sturm Graz' 1-0-sejr på hjemmebane over Girona i Champions League.
– Jeg går ind til hver kamp med en forventning om at score. En del af mine mål er på returbolde, og nogen vil kalde det heldigt, men det handler om at være i den rigtige position til at gøre det let, og det sker ofte, at jeg finder vejen til netmaskerne, siger danske Biereth ifølge Uefas hjemmeside.
Det var netop på en returbold, da danskeren i det 59. minut stod for kampens enlige scoring. Målet var Biereths første i Champions League, og han havde da også svært ved at tøjle sig selv i den efterfølgende jubelscene.
– Det er første gang, at jeg glider på knæene, og det gjorde en del mere ondt, end jeg havde forventet, siger den unge frontløber.
Sejren var samtidig den første i denne Champions League-sæson til Sturm Graz, der inden da havde tabte de fire første kampe.
– Alt er muligt nu. Folk forventede ikke, at vi skulle vinde denne kamp, og de forventer heller ikke, at vi vinder flere, men et ungt hold som vores kan true enhver modstander, siger 21-årige Biereth.
Angriberen er ikke det eneste unge, danske islæt i den østrigske mesterklub. Både William Bøving og Tochi Chukwuani, der begge også er 21 år, er en fast del af holdet og startede inde onsdag aften.
I de tre resterende kampe i ligaspillet venter Lille, Atalanta og RB Leipzig for de tre danskere og resten af det østrigske mandskab.
/ritzau/
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE