Dansk bomber i ekstase: Lavede vild jubelscene

Danske Mika Biereth blev matchvinder for sit hold, Sturm Graz, der tog sæsonens første Champions League-sejr.



21-årige Mika Biereth tror på sig selv, og onsdag aften blev der tanket yderligere op på selvtillidskontoen, da den danske angriber blev matchvinder i Sturm Graz' 1-0-sejr på hjemmebane over Girona i Champions League.

– Jeg går ind til hver kamp med en forventning om at score. En del af mine mål er på returbolde, og nogen vil kalde det heldigt, men det handler om at være i den rigtige position til at gøre det let, og det sker ofte, at jeg finder vejen til netmaskerne, siger danske Biereth ifølge Uefas hjemmeside.

Det var netop på en returbold, da danskeren i det 59. minut stod for kampens enlige scoring. Målet var Biereths første i Champions League, og han havde da også svært ved at tøjle sig selv i den efterfølgende jubelscene.

– Det er første gang, at jeg glider på knæene, og det gjorde en del mere ondt, end jeg havde forventet, siger den unge frontløber.

Sejren var samtidig den første i denne Champions League-sæson til Sturm Graz, der inden da havde tabte de fire første kampe.

– Alt er muligt nu. Folk forventede ikke, at vi skulle vinde denne kamp, og de forventer heller ikke, at vi vinder flere, men et ungt hold som vores kan true enhver modstander, siger 21-årige Biereth.

Angriberen er ikke det eneste unge, danske islæt i den østrigske mesterklub. Både William Bøving og Tochi Chukwuani, der begge også er 21 år, er en fast del af holdet og startede inde onsdag aften.

I de tre resterende kampe i ligaspillet venter Lille, Atalanta og RB Leipzig for de tre danskere og resten af det østrigske mandskab.

/ritzau/





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Tottenham henter forløsende sejr

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Ståle Solbakken overvejede at sige op