21-årige Mika Biereth tror på sig selv, og onsdag aften blev der tanket yderligere op på selvtillidskontoen, da den danske angriber blev matchvinder i Sturm Graz' 1-0-sejr på hjemmebane over Girona i Champions League.
– Jeg går ind til hver kamp med en forventning om at score. En del af mine mål er på returbolde, og nogen vil kalde det heldigt, men det handler om at være i den rigtige position til at gøre det let, og det sker ofte, at jeg finder vejen til netmaskerne, siger danske Biereth ifølge Uefas hjemmeside.
Det var netop på en returbold, da danskeren i det 59. minut stod for kampens enlige scoring. Målet var Biereths første i Champions League, og han havde da også svært ved at tøjle sig selv i den efterfølgende jubelscene.
– Det er første gang, at jeg glider på knæene, og det gjorde en del mere ondt, end jeg havde forventet, siger den unge frontløber.
Sejren var samtidig den første i denne Champions League-sæson til Sturm Graz, der inden da havde tabte de fire første kampe.
– Alt er muligt nu. Folk forventede ikke, at vi skulle vinde denne kamp, og de forventer heller ikke, at vi vinder flere, men et ungt hold som vores kan true enhver modstander, siger 21-årige Biereth.
Angriberen er ikke det eneste unge, danske islæt i den østrigske mesterklub. Både William Bøving og Tochi Chukwuani, der begge også er 21 år, er en fast del af holdet og startede inde onsdag aften.
I de tre resterende kampe i ligaspillet venter Lille, Atalanta og RB Leipzig for de tre danskere og resten af det østrigske mandskab.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
HELT VILDT
Værste i 16 år
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
NYHEDER