21-årige Mika Biereth tror på sig selv, og onsdag aften blev der tanket yderligere op på selvtillidskontoen, da den danske angriber blev matchvinder i Sturm Graz' 1-0-sejr på hjemmebane over Girona i Champions League.
– Jeg går ind til hver kamp med en forventning om at score. En del af mine mål er på returbolde, og nogen vil kalde det heldigt, men det handler om at være i den rigtige position til at gøre det let, og det sker ofte, at jeg finder vejen til netmaskerne, siger danske Biereth ifølge Uefas hjemmeside.
Det var netop på en returbold, da danskeren i det 59. minut stod for kampens enlige scoring. Målet var Biereths første i Champions League, og han havde da også svært ved at tøjle sig selv i den efterfølgende jubelscene.
– Det er første gang, at jeg glider på knæene, og det gjorde en del mere ondt, end jeg havde forventet, siger den unge frontløber.
Sejren var samtidig den første i denne Champions League-sæson til Sturm Graz, der inden da havde tabte de fire første kampe.
– Alt er muligt nu. Folk forventede ikke, at vi skulle vinde denne kamp, og de forventer heller ikke, at vi vinder flere, men et ungt hold som vores kan true enhver modstander, siger 21-årige Biereth.
Angriberen er ikke det eneste unge, danske islæt i den østrigske mesterklub. Både William Bøving og Tochi Chukwuani, der begge også er 21 år, er en fast del af holdet og startede inde onsdag aften.
I de tre resterende kampe i ligaspillet venter Lille, Atalanta og RB Leipzig for de tre danskere og resten af det østrigske mandskab.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL