Dansk bomber i ekstase: Lavede vild jubelscene

Danske Mika Biereth blev matchvinder for sit hold, Sturm Graz, der tog sæsonens første Champions League-sejr.



21-årige Mika Biereth tror på sig selv, og onsdag aften blev der tanket yderligere op på selvtillidskontoen, da den danske angriber blev matchvinder i Sturm Graz' 1-0-sejr på hjemmebane over Girona i Champions League.

– Jeg går ind til hver kamp med en forventning om at score. En del af mine mål er på returbolde, og nogen vil kalde det heldigt, men det handler om at være i den rigtige position til at gøre det let, og det sker ofte, at jeg finder vejen til netmaskerne, siger danske Biereth ifølge Uefas hjemmeside.

Det var netop på en returbold, da danskeren i det 59. minut stod for kampens enlige scoring. Målet var Biereths første i Champions League, og han havde da også svært ved at tøjle sig selv i den efterfølgende jubelscene.

– Det er første gang, at jeg glider på knæene, og det gjorde en del mere ondt, end jeg havde forventet, siger den unge frontløber.

Sejren var samtidig den første i denne Champions League-sæson til Sturm Graz, der inden da havde tabte de fire første kampe.

– Alt er muligt nu. Folk forventede ikke, at vi skulle vinde denne kamp, og de forventer heller ikke, at vi vinder flere, men et ungt hold som vores kan true enhver modstander, siger 21-årige Biereth.

Angriberen er ikke det eneste unge, danske islæt i den østrigske mesterklub. Både William Bøving og Tochi Chukwuani, der begge også er 21 år, er en fast del af holdet og startede inde onsdag aften.

I de tre resterende kampe i ligaspillet venter Lille, Atalanta og RB Leipzig for de tre danskere og resten af det østrigske mandskab.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea