Jens Bangsbo har to topjobs.
I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.
Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.
– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.
Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.
Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.
I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.
LIVE
VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Rekord-Messi sparker Argentina videre
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
FC Københavns talenter gør rent bord
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Panama – Kroatien
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Her kan du se Norge mod Senegal
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Argentina – Østrig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT
