Dansk trænerprofil efterlyser flere som sig selv

Jens Bangsbo, assistenttræner i Atalanta og professor på Københavns Universitet, mener, at forskere ville få større gennemslagskraft, hvis de også arbejdede ude i virkeligheden.



Jens Bangsbo har to topjobs.

I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.

Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.

– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.

Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.

Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.

I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Topboss sviner Barça til

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FCM jagter ham – så vild har Boteli været