Dansk trænerprofil efterlyser flere som sig selv

Jens Bangsbo, assistenttræner i Atalanta og professor på Københavns Universitet, mener, at forskere ville få større gennemslagskraft, hvis de også arbejdede ude i virkeligheden.



Jens Bangsbo har to topjobs.

I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.

Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.

– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.

Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.

Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.

I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

17 minutter for United – nu skal han til VM

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Patrick Mortensen færdig i AGF

De vil gerne have Jens Jønsson

Arne Slot fyret af Liverpool

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’