Jens Bangsbo har to topjobs.
I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.
Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.
– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.
Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.
Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.
I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.
LIVE
TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
EKSKLUSIVT
