Jens Bangsbo har to topjobs.
I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.
Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.
– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.
Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.
Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.
I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
INTERVIEW
