Dansk trænerprofil efterlyser flere som sig selv

Jens Bangsbo, assistenttræner i Atalanta og professor på Københavns Universitet, mener, at forskere ville få større gennemslagskraft, hvis de også arbejdede ude i virkeligheden.



Jens Bangsbo har to topjobs.

I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.

Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.

– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.

Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.

Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.

I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

John Stones tager sydpå

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De vil have Jelert

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FC Midtjylland er ude



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe