Dansk trænerprofil efterlyser flere som sig selv

Jens Bangsbo, assistenttræner i Atalanta og professor på Københavns Universitet, mener, at forskere ville få større gennemslagskraft, hvis de også arbejdede ude i virkeligheden.



Jens Bangsbo har to topjobs.

I Italien er han assistenttræner for succesholdet Atalanta, og i Danmark er han professor og leder af Center for Holdspil ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet. Den slags kombinationer burde der være flere af, siger han til videnskab.dk.

Med sine roller som både forsker og træner er Bangsbo nemlig stadig et særtilfælde i fodboldens verden. Men det er ærgerligt, mener han selv. Kombinationen af teori og praksis kan nemlig være værdifuld.

– Jeg har fået mange flere forsker-kollegaer i fodboldverdenen, siden jeg begyndte i midten af 1980’erne, mens jeg stadig var aktiv spiller. Men det er stadig meget få, der samtidig er praktikere. Jeg tror ikke, at deres idéer får samme gennemslagskraft, hvis de ikke er med i det helt nære på træningsbanen eller til kamp, siger Jens Bangsbo til videnskab.dk.

Foruden sin fine akademiske karriere har Bangsbo en lang årrække i europæisk topfodbold bag sig. Han har været i klubber som Juventus, AEK Athen, Panionios og Antalyaspor, han har været fysisk træner på landsholdet i 14 år, og nu er han altså en del af Atalantas succes.

Holdet er igen i går gået videre fra gruppespillet i Champions League, blandt andet efter to kampe mod FC Midtjylland, og i aften støder Bangsbo og co. sammen med Real Madrid i den første ottendedelsfinale.

I seneste sæson nåede holdet kvartfinalen mod Paris Saint-Germain på bagkant af, at coronavirussen havde hærget i hjembyen, Bergamo. I et interview i sommer fortalte Jens Bangsbo, hvordan det tragiske forår påvirkede ham og klubben.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Paolo Maldini lander stort job

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen