Manchester United lignede et hold, der var på vej tilbage på sporet i Champions League, da Scott McTominay gjorde det til 3-1 på udebane mod Galatasaray. Men efter blandt andet et drop fra Onana kom den tyrkiske storklub tilbage i kampen og fik 3-3.
Allerede forinden havde United-målmanden lavet en kikser ved et frispark, og i den engelske presse er man ikke tilbageholdende med de hårde ord mod ham.
– Tøvede før der gik mål ind på ham fra hans tidligere Ajax-holdkammerat Hakim Ziyech, og derefter begik han en brøler ved det andet. Blev alt for let slået ved det tredje mål, skriver Manchester Evening News.
De gav ham desuden karakteren 2 ud af 10.
Daily Mail bemærkede endvidere, at det ikke er første gang, at Onana har haft det svært i Europa for klubben.
– Han satsede ved Ziyechs første frispark – og gik forkert. Derefter lavede han en fejl ved at tabe bolden ved Chelsea-spillerens (Ziyech er udlejet fra Chelsea red.) andet mål ved 3-2 – og han vil have flashbacks til sin mareridtskamp i München, skriver Daily Mail, som giver ham 4.
The Sun pegede på, at det var en kamp til glemmebogen for camerouneseren, og slår fast, at indkøbet af ham i sommer var forkert.
– Beslutningen om at erstatte David de Gea med den tidligere Inter-målmand fortsætter med at se fejlagtig ud, skriver avisen.
Endelig var online-mediet 90min også ude efter Onana.
– Endnu en chokerende aften i Europa for Onana. Det var nogle sørgelige fejl, skriver de, men peger på, at udover fejlene, så var den 27-årige keeper upåklagelig.
Fælles for dem alle var også, at man gav danske Rasmus Højlund en middel karakter, hvor der bliver peget på, at han ikke fik meget hjælp fra sine holdkammerater i den time, han var på banen.
Kampens resultat er desuden godt for FCK. Læs mere om den her.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER