De engelske medier sabler Onana: Chokerende aften

André Onana havde en træls dag på kontoret for Manchester United mod Galatasaray.



Manchester United lignede et hold, der var på vej tilbage på sporet i Champions League, da Scott McTominay gjorde det til 3-1 på udebane mod Galatasaray. Men efter blandt andet et drop fra Onana kom den tyrkiske storklub tilbage i kampen og fik 3-3.

Allerede forinden havde United-målmanden lavet en kikser ved et frispark, og i den engelske presse er man ikke tilbageholdende med de hårde ord mod ham.

– Tøvede før der gik mål ind på ham fra hans tidligere Ajax-holdkammerat Hakim Ziyech, og derefter begik han en brøler ved det andet. Blev alt for let slået ved det tredje mål, skriver Manchester Evening News.

De gav ham desuden karakteren 2 ud af 10.

Daily Mail bemærkede endvidere, at det ikke er første gang, at Onana har haft det svært i Europa for klubben.

– Han satsede ved Ziyechs første frispark – og gik forkert. Derefter lavede han en fejl ved at tabe bolden ved Chelsea-spillerens (Ziyech er udlejet fra Chelsea red.) andet mål ved 3-2 – og han vil have flashbacks til sin mareridtskamp i München, skriver Daily Mail, som giver ham 4.

The Sun pegede på, at det var en kamp til glemmebogen for camerouneseren, og slår fast, at indkøbet af ham i sommer var forkert.

– Beslutningen om at erstatte David de Gea med den tidligere Inter-målmand fortsætter med at se fejlagtig ud, skriver avisen. 

Endelig var online-mediet 90min også ude efter Onana.

– Endnu en chokerende aften i Europa for Onana. Det var nogle sørgelige fejl, skriver de, men peger på, at udover fejlene, så var den 27-årige keeper upåklagelig.

Fælles for dem alle var også, at man gav danske Rasmus Højlund en middel karakter, hvor der bliver peget på, at han ikke fik meget hjælp fra sine holdkammerater i den time, han var på banen.

Kampens resultat er desuden godt for FCK. Læs mere om den her.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Mexico – Sydkorea

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Ghana – Panama

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Usbekistan – Colombia

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Schweiz – Bosnien-Hercegovina