Manchester United lignede et hold, der var på vej tilbage på sporet i Champions League, da Scott McTominay gjorde det til 3-1 på udebane mod Galatasaray. Men efter blandt andet et drop fra Onana kom den tyrkiske storklub tilbage i kampen og fik 3-3.
Allerede forinden havde United-målmanden lavet en kikser ved et frispark, og i den engelske presse er man ikke tilbageholdende med de hårde ord mod ham.
– Tøvede før der gik mål ind på ham fra hans tidligere Ajax-holdkammerat Hakim Ziyech, og derefter begik han en brøler ved det andet. Blev alt for let slået ved det tredje mål, skriver Manchester Evening News.
De gav ham desuden karakteren 2 ud af 10.
Daily Mail bemærkede endvidere, at det ikke er første gang, at Onana har haft det svært i Europa for klubben.
– Han satsede ved Ziyechs første frispark – og gik forkert. Derefter lavede han en fejl ved at tabe bolden ved Chelsea-spillerens (Ziyech er udlejet fra Chelsea red.) andet mål ved 3-2 – og han vil have flashbacks til sin mareridtskamp i München, skriver Daily Mail, som giver ham 4.
The Sun pegede på, at det var en kamp til glemmebogen for camerouneseren, og slår fast, at indkøbet af ham i sommer var forkert.
– Beslutningen om at erstatte David de Gea med den tidligere Inter-målmand fortsætter med at se fejlagtig ud, skriver avisen.
Endelig var online-mediet 90min også ude efter Onana.
– Endnu en chokerende aften i Europa for Onana. Det var nogle sørgelige fejl, skriver de, men peger på, at udover fejlene, så var den 27-årige keeper upåklagelig.
Fælles for dem alle var også, at man gav danske Rasmus Højlund en middel karakter, hvor der bliver peget på, at han ikke fik meget hjælp fra sine holdkammerater i den time, han var på banen.
Kampens resultat er desuden godt for FCK. Læs mere om den her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Brasilien – Norge
OPTAKT
Portugal – Spanien
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
USA – Belgien
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER