Manchester United lignede et hold, der var på vej tilbage på sporet i Champions League, da Scott McTominay gjorde det til 3-1 på udebane mod Galatasaray. Men efter blandt andet et drop fra Onana kom den tyrkiske storklub tilbage i kampen og fik 3-3.
Allerede forinden havde United-målmanden lavet en kikser ved et frispark, og i den engelske presse er man ikke tilbageholdende med de hårde ord mod ham.
– Tøvede før der gik mål ind på ham fra hans tidligere Ajax-holdkammerat Hakim Ziyech, og derefter begik han en brøler ved det andet. Blev alt for let slået ved det tredje mål, skriver Manchester Evening News.
De gav ham desuden karakteren 2 ud af 10.
Daily Mail bemærkede endvidere, at det ikke er første gang, at Onana har haft det svært i Europa for klubben.
– Han satsede ved Ziyechs første frispark – og gik forkert. Derefter lavede han en fejl ved at tabe bolden ved Chelsea-spillerens (Ziyech er udlejet fra Chelsea red.) andet mål ved 3-2 – og han vil have flashbacks til sin mareridtskamp i München, skriver Daily Mail, som giver ham 4.
The Sun pegede på, at det var en kamp til glemmebogen for camerouneseren, og slår fast, at indkøbet af ham i sommer var forkert.
– Beslutningen om at erstatte David de Gea med den tidligere Inter-målmand fortsætter med at se fejlagtig ud, skriver avisen.
Endelig var online-mediet 90min også ude efter Onana.
– Endnu en chokerende aften i Europa for Onana. Det var nogle sørgelige fejl, skriver de, men peger på, at udover fejlene, så var den 27-årige keeper upåklagelig.
Fælles for dem alle var også, at man gav danske Rasmus Højlund en middel karakter, hvor der bliver peget på, at han ikke fik meget hjælp fra sine holdkammerater i den time, han var på banen.
Kampens resultat er desuden godt for FCK. Læs mere om den her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER