Manchester Uniteds mulighed for at avancere i Champions League hænger i en tynd tråd efter endnu et defensivt skibbrud på en europæisk udebane onsdag aften.
Trods 2-0- og 3-1-føring i Istanbul måtte den engelske storklub nøjes med 3-3 mod Galatasaray og skal nu bruge hjælp for at komme videre fra gruppe A.
For FC København er det til gengæld et perfekt resultat. Uanset resultatet mod Bayern München senere onsdag vil holdet have afgørelsen i egne hænder hjemme mod Galatasaray om to uger.
At Manchester United blot har samlet fire point i fem kampe er ikke overraskende, med tanke på at holdet har lukket henholdsvis 4, 4 og 3 mål ind i tre kampe på fremmed græs.
Defensiven virker fortsat alt andet end skudsikker, og nemmere bliver det ikke, når målmand Andre Onana laver halvandet drop, som tilfældet var onsdag aften.
Det startede ellers forrygende for englænderne, der havde Rasmus Højlund med igen efter en mindre skadespause.
Efter 17 minutter var United allerede to mål foran og lignede et hold, der red videre på de senere ugers succesbølge.
Den første fuldtræffer faldt efter fikst småspil med Bruno Fernandes som dirigent. Bolden endte hos Alejandro Garnacho, der tog et træk og kanonerede kuglen op i nettaget fra tæt hold.
Garnacho fejrede scoringen med at tysse på publikum, hvilket ikke overraskende gjorde ham upopulær i den tyrkiske heksekedel.
Kort efter var den gal igen, og på ny var det Bruno Fernandes, der tiltvang sig hovedrollen. Portugiseren tog sigte fra 20 meter og bragede bolden i nettet til 2-0 bag en chanceløs Fernando Muslera.
Galatasaray fik nyt håb efter en halv time ved Hakim Ziyech, der reducerede direkte på frispark.
Bolden var placeret i "målmandssiden" og ville formentlig være havnet i armene på Andre Onana, hvis ikke United-keeperen havde taget et kostbart skridt til venstre.
Kort inde i anden halvleg blev gæsternes tomålsforspring dog genetableret. Scott McTominay ekspederede bolden i nettet fra tæt hold efter et hårdt indlæg fra Aaron Wan-Bissaka.
Det lignede færdigt arbejde, men Andre Onana hjalp tyrkerne tilbage i kampen efter en god time. Camerouneren fumlede Hakim Ziyechs dårligt placerede frisparksbold ind over stregen, og så kom larmen tilbage i gryden i Istanbul.
United-keeperen kunne til gengæld intet stille op, da tyrkerne udlignede 20 minutter før tid. Indskiftede Kerem Aktürkoglu sendte bolden ind i det korte hjørne med et velplaceret skud til kampens sidste scoring.
/ritzau/
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
Delte meldinger om Christian Nørgaard
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER