Godt for FCK: United smider sejren mod Galatasaray

Manchester United førte 2-0 og 3-1 over Galatasaray, men måtte alligevel nøjes med det ene point.



Manchester Uniteds mulighed for at avancere i Champions League hænger i en tynd tråd efter endnu et defensivt skibbrud på en europæisk udebane onsdag aften.

Trods 2-0- og 3-1-føring i Istanbul måtte den engelske storklub nøjes med 3-3 mod Galatasaray og skal nu bruge hjælp for at komme videre fra gruppe A.

For FC København er det til gengæld et perfekt resultat. Uanset resultatet mod Bayern München senere onsdag vil holdet have afgørelsen i egne hænder hjemme mod Galatasaray om to uger.

At Manchester United blot har samlet fire point i fem kampe er ikke overraskende, med tanke på at holdet har lukket henholdsvis 4, 4 og 3 mål ind i tre kampe på fremmed græs.

Defensiven virker fortsat alt andet end skudsikker, og nemmere bliver det ikke, når målmand Andre Onana laver halvandet drop, som tilfældet var onsdag aften.

Det startede ellers forrygende for englænderne, der havde Rasmus Højlund med igen efter en mindre skadespause.

Efter 17 minutter var United allerede to mål foran og lignede et hold, der red videre på de senere ugers succesbølge.

Den første fuldtræffer faldt efter fikst småspil med Bruno Fernandes som dirigent. Bolden endte hos Alejandro Garnacho, der tog et træk og kanonerede kuglen op i nettaget fra tæt hold.

Garnacho fejrede scoringen med at tysse på publikum, hvilket ikke overraskende gjorde ham upopulær i den tyrkiske heksekedel.

Kort efter var den gal igen, og på ny var det Bruno Fernandes, der tiltvang sig hovedrollen. Portugiseren tog sigte fra 20 meter og bragede bolden i nettet til 2-0 bag en chanceløs Fernando Muslera.

Galatasaray fik nyt håb efter en halv time ved Hakim Ziyech, der reducerede direkte på frispark.

Bolden var placeret i "målmandssiden" og ville formentlig være havnet i armene på Andre Onana, hvis ikke United-keeperen havde taget et kostbart skridt til venstre.

Kort inde i anden halvleg blev gæsternes tomålsforspring dog genetableret. Scott McTominay ekspederede bolden i nettet fra tæt hold efter et hårdt indlæg fra Aaron Wan-Bissaka.

Det lignede færdigt arbejde, men Andre Onana hjalp tyrkerne tilbage i kampen efter en god time. Camerouneren fumlede Hakim Ziyechs dårligt placerede frisparksbold ind over stregen, og så kom larmen tilbage i gryden i Istanbul.

United-keeperen kunne til gengæld intet stille op, da tyrkerne udlignede 20 minutter før tid. Indskiftede Kerem Aktürkoglu sendte bolden ind i det korte hjørne med et velplaceret skud til kampens sidste scoring.

/ritzau/





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Hugo Ekitike misser VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Arsenal – Sporting CP

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Bayern München – Real Madrid



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Blæst fuldstændig omkuld

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Laver aftale med Frederik Birk

Voldsom straf til Clement Bischoff

Legende stopper som cheftræner for Messi

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!