Manchester Uniteds mulighed for at avancere i Champions League hænger i en tynd tråd efter endnu et defensivt skibbrud på en europæisk udebane onsdag aften.
Trods 2-0- og 3-1-føring i Istanbul måtte den engelske storklub nøjes med 3-3 mod Galatasaray og skal nu bruge hjælp for at komme videre fra gruppe A.
For FC København er det til gengæld et perfekt resultat. Uanset resultatet mod Bayern München senere onsdag vil holdet have afgørelsen i egne hænder hjemme mod Galatasaray om to uger.
At Manchester United blot har samlet fire point i fem kampe er ikke overraskende, med tanke på at holdet har lukket henholdsvis 4, 4 og 3 mål ind i tre kampe på fremmed græs.
Defensiven virker fortsat alt andet end skudsikker, og nemmere bliver det ikke, når målmand Andre Onana laver halvandet drop, som tilfældet var onsdag aften.
Det startede ellers forrygende for englænderne, der havde Rasmus Højlund med igen efter en mindre skadespause.
Efter 17 minutter var United allerede to mål foran og lignede et hold, der red videre på de senere ugers succesbølge.
Den første fuldtræffer faldt efter fikst småspil med Bruno Fernandes som dirigent. Bolden endte hos Alejandro Garnacho, der tog et træk og kanonerede kuglen op i nettaget fra tæt hold.
Garnacho fejrede scoringen med at tysse på publikum, hvilket ikke overraskende gjorde ham upopulær i den tyrkiske heksekedel.
Kort efter var den gal igen, og på ny var det Bruno Fernandes, der tiltvang sig hovedrollen. Portugiseren tog sigte fra 20 meter og bragede bolden i nettet til 2-0 bag en chanceløs Fernando Muslera.
Galatasaray fik nyt håb efter en halv time ved Hakim Ziyech, der reducerede direkte på frispark.
Bolden var placeret i "målmandssiden" og ville formentlig være havnet i armene på Andre Onana, hvis ikke United-keeperen havde taget et kostbart skridt til venstre.
Kort inde i anden halvleg blev gæsternes tomålsforspring dog genetableret. Scott McTominay ekspederede bolden i nettet fra tæt hold efter et hårdt indlæg fra Aaron Wan-Bissaka.
Det lignede færdigt arbejde, men Andre Onana hjalp tyrkerne tilbage i kampen efter en god time. Camerouneren fumlede Hakim Ziyechs dårligt placerede frisparksbold ind over stregen, og så kom larmen tilbage i gryden i Istanbul.
United-keeperen kunne til gengæld intet stille op, da tyrkerne udlignede 20 minutter før tid. Indskiftede Kerem Aktürkoglu sendte bolden ind i det korte hjørne med et velplaceret skud til kampens sidste scoring.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
AGF smider sejren i de døende sekunder
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT