Godt for FCK: United smider sejren mod Galatasaray

Manchester United førte 2-0 og 3-1 over Galatasaray, men måtte alligevel nøjes med det ene point.



Manchester Uniteds mulighed for at avancere i Champions League hænger i en tynd tråd efter endnu et defensivt skibbrud på en europæisk udebane onsdag aften.

Trods 2-0- og 3-1-føring i Istanbul måtte den engelske storklub nøjes med 3-3 mod Galatasaray og skal nu bruge hjælp for at komme videre fra gruppe A.

For FC København er det til gengæld et perfekt resultat. Uanset resultatet mod Bayern München senere onsdag vil holdet have afgørelsen i egne hænder hjemme mod Galatasaray om to uger.

At Manchester United blot har samlet fire point i fem kampe er ikke overraskende, med tanke på at holdet har lukket henholdsvis 4, 4 og 3 mål ind i tre kampe på fremmed græs.

Defensiven virker fortsat alt andet end skudsikker, og nemmere bliver det ikke, når målmand Andre Onana laver halvandet drop, som tilfældet var onsdag aften.

Det startede ellers forrygende for englænderne, der havde Rasmus Højlund med igen efter en mindre skadespause.

Efter 17 minutter var United allerede to mål foran og lignede et hold, der red videre på de senere ugers succesbølge.

Den første fuldtræffer faldt efter fikst småspil med Bruno Fernandes som dirigent. Bolden endte hos Alejandro Garnacho, der tog et træk og kanonerede kuglen op i nettaget fra tæt hold.

Garnacho fejrede scoringen med at tysse på publikum, hvilket ikke overraskende gjorde ham upopulær i den tyrkiske heksekedel.

Kort efter var den gal igen, og på ny var det Bruno Fernandes, der tiltvang sig hovedrollen. Portugiseren tog sigte fra 20 meter og bragede bolden i nettet til 2-0 bag en chanceløs Fernando Muslera.

Galatasaray fik nyt håb efter en halv time ved Hakim Ziyech, der reducerede direkte på frispark.

Bolden var placeret i "målmandssiden" og ville formentlig være havnet i armene på Andre Onana, hvis ikke United-keeperen havde taget et kostbart skridt til venstre.

Kort inde i anden halvleg blev gæsternes tomålsforspring dog genetableret. Scott McTominay ekspederede bolden i nettet fra tæt hold efter et hårdt indlæg fra Aaron Wan-Bissaka.

Det lignede færdigt arbejde, men Andre Onana hjalp tyrkerne tilbage i kampen efter en god time. Camerouneren fumlede Hakim Ziyechs dårligt placerede frisparksbold ind over stregen, og så kom larmen tilbage i gryden i Istanbul.

United-keeperen kunne til gengæld intet stille op, da tyrkerne udlignede 20 minutter før tid. Indskiftede Kerem Aktürkoglu sendte bolden ind i det korte hjørne med et velplaceret skud til kampens sidste scoring.

/ritzau/





AGF henter Ibrahim Traoré


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Angriber er færdig i Randers FC

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

To trænere færdige i Superliga-klub

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

OB – Silkeborg IF

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FC København-stjerne frifundet

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho