Godt for FCK: United smider sejren mod Galatasaray

Manchester United førte 2-0 og 3-1 over Galatasaray, men måtte alligevel nøjes med det ene point.



Manchester Uniteds mulighed for at avancere i Champions League hænger i en tynd tråd efter endnu et defensivt skibbrud på en europæisk udebane onsdag aften.

Trods 2-0- og 3-1-føring i Istanbul måtte den engelske storklub nøjes med 3-3 mod Galatasaray og skal nu bruge hjælp for at komme videre fra gruppe A.

For FC København er det til gengæld et perfekt resultat. Uanset resultatet mod Bayern München senere onsdag vil holdet have afgørelsen i egne hænder hjemme mod Galatasaray om to uger.

At Manchester United blot har samlet fire point i fem kampe er ikke overraskende, med tanke på at holdet har lukket henholdsvis 4, 4 og 3 mål ind i tre kampe på fremmed græs.

Defensiven virker fortsat alt andet end skudsikker, og nemmere bliver det ikke, når målmand Andre Onana laver halvandet drop, som tilfældet var onsdag aften.

Det startede ellers forrygende for englænderne, der havde Rasmus Højlund med igen efter en mindre skadespause.

Efter 17 minutter var United allerede to mål foran og lignede et hold, der red videre på de senere ugers succesbølge.

Den første fuldtræffer faldt efter fikst småspil med Bruno Fernandes som dirigent. Bolden endte hos Alejandro Garnacho, der tog et træk og kanonerede kuglen op i nettaget fra tæt hold.

Garnacho fejrede scoringen med at tysse på publikum, hvilket ikke overraskende gjorde ham upopulær i den tyrkiske heksekedel.

Kort efter var den gal igen, og på ny var det Bruno Fernandes, der tiltvang sig hovedrollen. Portugiseren tog sigte fra 20 meter og bragede bolden i nettet til 2-0 bag en chanceløs Fernando Muslera.

Galatasaray fik nyt håb efter en halv time ved Hakim Ziyech, der reducerede direkte på frispark.

Bolden var placeret i "målmandssiden" og ville formentlig være havnet i armene på Andre Onana, hvis ikke United-keeperen havde taget et kostbart skridt til venstre.

Kort inde i anden halvleg blev gæsternes tomålsforspring dog genetableret. Scott McTominay ekspederede bolden i nettet fra tæt hold efter et hårdt indlæg fra Aaron Wan-Bissaka.

Det lignede færdigt arbejde, men Andre Onana hjalp tyrkerne tilbage i kampen efter en god time. Camerouneren fumlede Hakim Ziyechs dårligt placerede frisparksbold ind over stregen, og så kom larmen tilbage i gryden i Istanbul.

United-keeperen kunne til gengæld intet stille op, da tyrkerne udlignede 20 minutter før tid. Indskiftede Kerem Aktürkoglu sendte bolden ind i det korte hjørne med et velplaceret skud til kampens sidste scoring.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Henter Kamil Wilczek

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby taber til MLS-hold

FC København-spiller til lægetjek i dag 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Gravesen med vild Neestrup-melding

– Han leder efter et sted at eksplodere

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Storklub har taget kontakt

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Dansk toptræner stifter agentfirma

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset