Manchester Uniteds mulighed for at avancere i Champions League hænger i en tynd tråd efter endnu et defensivt skibbrud på en europæisk udebane onsdag aften.
Trods 2-0- og 3-1-føring i Istanbul måtte den engelske storklub nøjes med 3-3 mod Galatasaray og skal nu bruge hjælp for at komme videre fra gruppe A.
For FC København er det til gengæld et perfekt resultat. Uanset resultatet mod Bayern München senere onsdag vil holdet have afgørelsen i egne hænder hjemme mod Galatasaray om to uger.
At Manchester United blot har samlet fire point i fem kampe er ikke overraskende, med tanke på at holdet har lukket henholdsvis 4, 4 og 3 mål ind i tre kampe på fremmed græs.
Defensiven virker fortsat alt andet end skudsikker, og nemmere bliver det ikke, når målmand Andre Onana laver halvandet drop, som tilfældet var onsdag aften.
Det startede ellers forrygende for englænderne, der havde Rasmus Højlund med igen efter en mindre skadespause.
Efter 17 minutter var United allerede to mål foran og lignede et hold, der red videre på de senere ugers succesbølge.
Den første fuldtræffer faldt efter fikst småspil med Bruno Fernandes som dirigent. Bolden endte hos Alejandro Garnacho, der tog et træk og kanonerede kuglen op i nettaget fra tæt hold.
Garnacho fejrede scoringen med at tysse på publikum, hvilket ikke overraskende gjorde ham upopulær i den tyrkiske heksekedel.
Kort efter var den gal igen, og på ny var det Bruno Fernandes, der tiltvang sig hovedrollen. Portugiseren tog sigte fra 20 meter og bragede bolden i nettet til 2-0 bag en chanceløs Fernando Muslera.
Galatasaray fik nyt håb efter en halv time ved Hakim Ziyech, der reducerede direkte på frispark.
Bolden var placeret i "målmandssiden" og ville formentlig være havnet i armene på Andre Onana, hvis ikke United-keeperen havde taget et kostbart skridt til venstre.
Kort inde i anden halvleg blev gæsternes tomålsforspring dog genetableret. Scott McTominay ekspederede bolden i nettet fra tæt hold efter et hårdt indlæg fra Aaron Wan-Bissaka.
Det lignede færdigt arbejde, men Andre Onana hjalp tyrkerne tilbage i kampen efter en god time. Camerouneren fumlede Hakim Ziyechs dårligt placerede frisparksbold ind over stregen, og så kom larmen tilbage i gryden i Istanbul.
United-keeperen kunne til gengæld intet stille op, da tyrkerne udlignede 20 minutter før tid. Indskiftede Kerem Aktürkoglu sendte bolden ind i det korte hjørne med et velplaceret skud til kampens sidste scoring.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Højlund jubler
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
AaB-krisen fortsætter
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER