Mateo Kovacic og Bernardo Silva ønsker nok, de kunne have gjort tingene anderledes, end de gjorde i onsdagens Champions League-kvartfinale.
Begge spillere brændte deres straffespark i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid, men værst så det ud for Bernardo Silva, der forsøgt at sende bolden midt i målet, men den havde Andriy Lunin læst.
’Hvilket slapt straffespark! Jeg har sjældent set noget lignende’, udbrød Viaplays kommentator Niels Christian Frederiksen, da Bernardo Silvas straffespark endte i Lunins sikre hænder.
Men den tidligere FCK-keeper Jesper Christiansen er, mildest talt, ikke enig med Niels Christian Frederiksen i, at det var et dårligt spark af Bernardo Silva.
Det fortæller han i SpilXperten-programmet ’Højt Spil’. Se det i klippet øverst i artiklen.
– Jeg tog mig selv i at blive pisseirriteret under straffesparkskonkurrencen, for nogle gange lyder det som om, at kommentatoren ikke har spillet fodbold selv.
– For da (Bernardo, red.) Silva brændte straffesparket, hvor han prøvede at chippe den midt i målet, der siger Niels Christian Frederiksen, at det er sindssygt dårligt sparket.
– Men man ser gang på gang, når folk sparker den ind i midten af målet, så er det ’ih så godt lavet’, når målmanden ligger nede ved stolpen.
– I den her situation læser målmanden den bare, og målmandstræneren har jo forberedt keeperen på, at han kan finde på det her, så han bliver stående og venter på den.
– Jeg bliver sgu bare lidt træt, når man hører kommentatoren fortælle, hvor dårligt det er sparket i stedet for at sige, at målmanden har læst på sin lektie. Så det er en ommer Niels Christian Frederiksen, fortæller Jesper Christiansen i programmet.
Tipsbladet har efterfølgende haft fat i Viaplay-kommentator Niels Christian Frederiksen, der i en besked holder fast i, at det var dårligt sparket.
– Jeg konstaterer, at Jesper har en anden opfattelse end Jan Mølby, undertegnede og hovedparten af de 52.000 på Etihad. Mere har jeg ikke at siger til det, skriver Niels Christian Frederiksen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brighton – Manchester United
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED