Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21:00
Spillested: Wembley, London
Dommer: Slavko Vincic
På TV: TV3+
Holdnyt:
Dortmund:
Lørdag aften ruller Champions League-finalen af stablen på Wembley i London, hvor de tyske underdogs Dortmund skal forsøge at levere miraklet mod ‘’Kongerne af Champions League’’ Real Madrid.
På papiret ligner det en overordentlig svær opgave for Edin Terzic og co., men heldigvis spilles fodbold jo ikke på papiret, og Dortmund har allerede overrasket stort af flere omgange i dette års Champions League.
Først lykkedes det på flot og overraskende vis tyskerne at vinde sæsonens klart stærkeste gruppe for næsen af Newcastle, Milan og PSG, inden det blev til en mere forventelig sejr over PSV i ottendedelsfinalen.
Både i kvart- og semifinalen mod henholdsvis Atletico Madrid og PSG var tyskerne til gengæld tilbage i rollen som underdog, men spillede sig helt fortjent videre i begge tilfælde, og fik vist prøver på, at de både forstår at blæse til angreb og forsvare, blandt andet med fem scoringer mod spanierne og to clean sheets mod franskmændene.
I sidste sæson lignende finalen mellem Manchester City og Inter også et lidt ulige matchup på papiret, men her var italienerne altså bedst målt over de 90 minutter, selvom de som bekendt endte med at tabe 1-0.
Det er ikke givet på forhånd, at det bedste og dyreste hold bare vinder, så selvom opgøret står mellem nummer fem fra Tyskland og historiens mest vindende klub i Champions League, skal der nok blive kamp om trofæet i England.
Julien Duranville og Ramy Bensebaini misser opgøret med skader.
Real Madrid:
Den spanske kongeklub har allerede løftet Champions League-trofæet hele 14 gange i historien og hele fem gange i de seneste ti sæsoner. Der er ingen, som når spanierne til sokkeholderne, når det gælder verdens mest prestigefyldte klubturnering.
Sidste år gik det galt i semifinalen mod Manchester City med et klart nederlag i returen, men i dette års kvartfinale fik Carlo Ancelottis tropper sød hævn med en dramatisk sejr på straffespark i et kvartfinaleopgør, som af mange blev set som ‘‘den moralske finale’’ mellem de to nok bedste klubber i verden.
I semifinalen blev det om muligt næsten endnu mere dramatisk, da Real Madrid med scoringer fra Joselu i 88. og 91. hjemme på Bernabeu endte med at snuppe en samlet 4-3 sejr over de tyske mastodonter Bayern München.
Det er altså et par store krabater som spanierne har sendt ud af turneringen allerede, endda uden egentlig at have været det bedst spillende hold i særlig mange af kampene.
Real Madrid har bare den der helt afgørende rutine, den afgørende individuelle kvalitet og den enorme tro på, at de nok skal få vendt skuden, selv når det ser sort ud. De panikker aldrig.
‘’Los Blancos’’ har allerede vundet den spanske Super Cup og La Liga i denne sæson. Bliver det mon til en hattrick af trofæer lørdag aften?
Ancelotti må til finalen se bort fra skadede David Alaba og Aurelien Tchouameni, mens Andriy Lunin har lagt sig med sygdom og derfor er blevet hjemme i Madrid, så han ikke går og smitter de andre spillere.
Karantæner:
Dortmund: Ingen
Real Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dortmund (4-2-3-1): Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Sancho, Brandt, Adeyemi – Fullkrug
Real Madrid (4-3-3): Courtois – Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius Junior
Dom:
Opstanderen reddede Dortmund et par gange mod PSG i semifinalen, men egentlig virkede tyskerne til at være ganske komfortable med det lave og defensive udgangspunkt, og holdt som bekendt også franskmændende fra scoringer i begge opgør.
Derfor må man forvente, at opskriften bliver den samme denne gang mod Real Madrid, og hvis man kan holde styr på Mbappe, kan man måske holde styr på Vinicius?
Spanierne er gode, og nok også for gode til Dortmund i en finale som denne, men Ancelotti og co. er også et hold, som har meget fokus på kontrol, og mindre på at køre modstanderen helt over, så der er chancer for, at tyskerne slipper med æren i behold.
Med forventningen om et defensivt tysk mandskab og et tålmodigt Real Madrid-hold behøver det ikke stikke helt af målmæssigt.
2-0 til Real Madrid.
Spilforslag:
Real Madrid vinder + Under 3.5 mål til odds 2.28 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
FCK-bænken var rasende!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT