Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21:00
Spillested: Wembley, London
Dommer: Slavko Vincic
På TV: TV3+
Holdnyt:
Dortmund:
Lørdag aften ruller Champions League-finalen af stablen på Wembley i London, hvor de tyske underdogs Dortmund skal forsøge at levere miraklet mod ‘’Kongerne af Champions League’’ Real Madrid.
På papiret ligner det en overordentlig svær opgave for Edin Terzic og co., men heldigvis spilles fodbold jo ikke på papiret, og Dortmund har allerede overrasket stort af flere omgange i dette års Champions League.
Først lykkedes det på flot og overraskende vis tyskerne at vinde sæsonens klart stærkeste gruppe for næsen af Newcastle, Milan og PSG, inden det blev til en mere forventelig sejr over PSV i ottendedelsfinalen.
Både i kvart- og semifinalen mod henholdsvis Atletico Madrid og PSG var tyskerne til gengæld tilbage i rollen som underdog, men spillede sig helt fortjent videre i begge tilfælde, og fik vist prøver på, at de både forstår at blæse til angreb og forsvare, blandt andet med fem scoringer mod spanierne og to clean sheets mod franskmændene.
I sidste sæson lignende finalen mellem Manchester City og Inter også et lidt ulige matchup på papiret, men her var italienerne altså bedst målt over de 90 minutter, selvom de som bekendt endte med at tabe 1-0.
Det er ikke givet på forhånd, at det bedste og dyreste hold bare vinder, så selvom opgøret står mellem nummer fem fra Tyskland og historiens mest vindende klub i Champions League, skal der nok blive kamp om trofæet i England.
Julien Duranville og Ramy Bensebaini misser opgøret med skader.
Real Madrid:
Den spanske kongeklub har allerede løftet Champions League-trofæet hele 14 gange i historien og hele fem gange i de seneste ti sæsoner. Der er ingen, som når spanierne til sokkeholderne, når det gælder verdens mest prestigefyldte klubturnering.
Sidste år gik det galt i semifinalen mod Manchester City med et klart nederlag i returen, men i dette års kvartfinale fik Carlo Ancelottis tropper sød hævn med en dramatisk sejr på straffespark i et kvartfinaleopgør, som af mange blev set som ‘‘den moralske finale’’ mellem de to nok bedste klubber i verden.
I semifinalen blev det om muligt næsten endnu mere dramatisk, da Real Madrid med scoringer fra Joselu i 88. og 91. hjemme på Bernabeu endte med at snuppe en samlet 4-3 sejr over de tyske mastodonter Bayern München.
Det er altså et par store krabater som spanierne har sendt ud af turneringen allerede, endda uden egentlig at have været det bedst spillende hold i særlig mange af kampene.
Real Madrid har bare den der helt afgørende rutine, den afgørende individuelle kvalitet og den enorme tro på, at de nok skal få vendt skuden, selv når det ser sort ud. De panikker aldrig.
‘’Los Blancos’’ har allerede vundet den spanske Super Cup og La Liga i denne sæson. Bliver det mon til en hattrick af trofæer lørdag aften?
Ancelotti må til finalen se bort fra skadede David Alaba og Aurelien Tchouameni, mens Andriy Lunin har lagt sig med sygdom og derfor er blevet hjemme i Madrid, så han ikke går og smitter de andre spillere.
Karantæner:
Dortmund: Ingen
Real Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dortmund (4-2-3-1): Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Sancho, Brandt, Adeyemi – Fullkrug
Real Madrid (4-3-3): Courtois – Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius Junior
Dom:
Opstanderen reddede Dortmund et par gange mod PSG i semifinalen, men egentlig virkede tyskerne til at være ganske komfortable med det lave og defensive udgangspunkt, og holdt som bekendt også franskmændende fra scoringer i begge opgør.
Derfor må man forvente, at opskriften bliver den samme denne gang mod Real Madrid, og hvis man kan holde styr på Mbappe, kan man måske holde styr på Vinicius?
Spanierne er gode, og nok også for gode til Dortmund i en finale som denne, men Ancelotti og co. er også et hold, som har meget fokus på kontrol, og mindre på at køre modstanderen helt over, så der er chancer for, at tyskerne slipper med æren i behold.
Med forventningen om et defensivt tysk mandskab og et tålmodigt Real Madrid-hold behøver det ikke stikke helt af målmæssigt.
2-0 til Real Madrid.
Spilforslag:
Real Madrid vinder + Under 3.5 mål til odds 2.28 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
Wrexham slår Premier League-klub
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
INTERVIEW