Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21:00
Spillested: Wembley, London
Dommer: Slavko Vincic
På TV: TV3+
Holdnyt:
Dortmund:
Lørdag aften ruller Champions League-finalen af stablen på Wembley i London, hvor de tyske underdogs Dortmund skal forsøge at levere miraklet mod ‘’Kongerne af Champions League’’ Real Madrid.
På papiret ligner det en overordentlig svær opgave for Edin Terzic og co., men heldigvis spilles fodbold jo ikke på papiret, og Dortmund har allerede overrasket stort af flere omgange i dette års Champions League.
Først lykkedes det på flot og overraskende vis tyskerne at vinde sæsonens klart stærkeste gruppe for næsen af Newcastle, Milan og PSG, inden det blev til en mere forventelig sejr over PSV i ottendedelsfinalen.
Både i kvart- og semifinalen mod henholdsvis Atletico Madrid og PSG var tyskerne til gengæld tilbage i rollen som underdog, men spillede sig helt fortjent videre i begge tilfælde, og fik vist prøver på, at de både forstår at blæse til angreb og forsvare, blandt andet med fem scoringer mod spanierne og to clean sheets mod franskmændene.
I sidste sæson lignende finalen mellem Manchester City og Inter også et lidt ulige matchup på papiret, men her var italienerne altså bedst målt over de 90 minutter, selvom de som bekendt endte med at tabe 1-0.
Det er ikke givet på forhånd, at det bedste og dyreste hold bare vinder, så selvom opgøret står mellem nummer fem fra Tyskland og historiens mest vindende klub i Champions League, skal der nok blive kamp om trofæet i England.
Julien Duranville og Ramy Bensebaini misser opgøret med skader.
Real Madrid:
Den spanske kongeklub har allerede løftet Champions League-trofæet hele 14 gange i historien og hele fem gange i de seneste ti sæsoner. Der er ingen, som når spanierne til sokkeholderne, når det gælder verdens mest prestigefyldte klubturnering.
Sidste år gik det galt i semifinalen mod Manchester City med et klart nederlag i returen, men i dette års kvartfinale fik Carlo Ancelottis tropper sød hævn med en dramatisk sejr på straffespark i et kvartfinaleopgør, som af mange blev set som ‘‘den moralske finale’’ mellem de to nok bedste klubber i verden.
I semifinalen blev det om muligt næsten endnu mere dramatisk, da Real Madrid med scoringer fra Joselu i 88. og 91. hjemme på Bernabeu endte med at snuppe en samlet 4-3 sejr over de tyske mastodonter Bayern München.
Det er altså et par store krabater som spanierne har sendt ud af turneringen allerede, endda uden egentlig at have været det bedst spillende hold i særlig mange af kampene.
Real Madrid har bare den der helt afgørende rutine, den afgørende individuelle kvalitet og den enorme tro på, at de nok skal få vendt skuden, selv når det ser sort ud. De panikker aldrig.
‘’Los Blancos’’ har allerede vundet den spanske Super Cup og La Liga i denne sæson. Bliver det mon til en hattrick af trofæer lørdag aften?
Ancelotti må til finalen se bort fra skadede David Alaba og Aurelien Tchouameni, mens Andriy Lunin har lagt sig med sygdom og derfor er blevet hjemme i Madrid, så han ikke går og smitter de andre spillere.
Karantæner:
Dortmund: Ingen
Real Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dortmund (4-2-3-1): Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Sancho, Brandt, Adeyemi – Fullkrug
Real Madrid (4-3-3): Courtois – Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius Junior
Dom:
Opstanderen reddede Dortmund et par gange mod PSG i semifinalen, men egentlig virkede tyskerne til at være ganske komfortable med det lave og defensive udgangspunkt, og holdt som bekendt også franskmændende fra scoringer i begge opgør.
Derfor må man forvente, at opskriften bliver den samme denne gang mod Real Madrid, og hvis man kan holde styr på Mbappe, kan man måske holde styr på Vinicius?
Spanierne er gode, og nok også for gode til Dortmund i en finale som denne, men Ancelotti og co. er også et hold, som har meget fokus på kontrol, og mindre på at køre modstanderen helt over, så der er chancer for, at tyskerne slipper med æren i behold.
Med forventningen om et defensivt tysk mandskab og et tålmodigt Real Madrid-hold behøver det ikke stikke helt af målmæssigt.
2-0 til Real Madrid.
Spilforslag:
Real Madrid vinder + Under 3.5 mål til odds 2.28 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Her er alle VM-puljerne
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
– Det har man nok aldrig set før
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er Danmarks VM-gruppe
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER