Dortmund – Real Madrid

Legendariske Wembley danner lørdag aften ramme om denne sæsons Champions League-finale, hvor overraskelsen Dortmund krydser klinger med Champions League-kongerne Real Madrid.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21:00
Spillested: Wembley, London
Dommer: Slavko Vincic
På TV: TV3+

Holdnyt:
Dortmund:
Lørdag aften ruller Champions League-finalen af stablen på Wembley i London, hvor de tyske underdogs Dortmund skal forsøge at levere miraklet mod ‘’Kongerne af Champions League’’ Real Madrid.

På papiret ligner det en overordentlig svær opgave for Edin Terzic og co., men heldigvis spilles fodbold jo ikke på papiret, og Dortmund har allerede overrasket stort af flere omgange i dette års Champions League.

Først lykkedes det på flot og overraskende vis tyskerne at vinde sæsonens klart stærkeste gruppe for næsen af Newcastle, Milan og PSG, inden det blev til en mere forventelig sejr over PSV i ottendedelsfinalen.

Både i kvart- og semifinalen mod henholdsvis Atletico Madrid og PSG var tyskerne til gengæld tilbage i rollen som underdog, men spillede sig helt fortjent videre i begge tilfælde, og fik vist prøver på, at de både forstår at blæse til angreb og forsvare, blandt andet med fem scoringer mod spanierne og to clean sheets mod franskmændene.

I sidste sæson lignende finalen mellem Manchester City og Inter også et lidt ulige matchup på papiret, men her var italienerne altså bedst målt over de 90 minutter, selvom de som bekendt endte med at tabe 1-0.

Det er ikke givet på forhånd, at det bedste og dyreste hold bare vinder, så selvom opgøret står mellem nummer fem fra Tyskland og historiens mest vindende klub i Champions League, skal der nok blive kamp om trofæet i England.

Julien Duranville og Ramy Bensebaini misser opgøret med skader.

Real Madrid:
Den spanske kongeklub har allerede løftet Champions League-trofæet hele 14 gange i historien og hele fem gange i de seneste ti sæsoner. Der er ingen, som når spanierne til sokkeholderne, når det gælder verdens mest prestigefyldte klubturnering.

Sidste år gik det galt i semifinalen mod Manchester City med et klart nederlag i returen, men i dette års kvartfinale fik Carlo Ancelottis tropper sød hævn med en dramatisk sejr på straffespark i et kvartfinaleopgør, som af mange blev set som ‘‘den moralske finale’’ mellem de to nok bedste klubber i verden.

I semifinalen blev det om muligt næsten endnu mere dramatisk, da Real Madrid med scoringer fra Joselu i 88. og 91. hjemme på Bernabeu endte med at snuppe en samlet 4-3 sejr over de tyske mastodonter Bayern München.

Det er altså et par store krabater som spanierne har sendt ud af turneringen allerede, endda uden egentlig at have været det bedst spillende hold i særlig mange af kampene.

Real Madrid har bare den der helt afgørende rutine, den afgørende individuelle kvalitet og den enorme tro på, at de nok skal få vendt skuden, selv når det ser sort ud. De panikker aldrig.

‘’Los Blancos’’ har allerede vundet den spanske Super Cup og La Liga i denne sæson. Bliver det mon til en hattrick af trofæer lørdag aften?

Ancelotti må til finalen se bort fra skadede David Alaba og Aurelien Tchouameni, mens Andriy Lunin har lagt sig med sygdom og derfor er blevet hjemme i Madrid, så han ikke går og smitter de andre spillere. 

Karantæner:
Dortmund: Ingen
Real Madrid: Ingen

Bud på startopstillinger:
Dortmund (4-2-3-1): Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Sancho, Brandt, Adeyemi – Fullkrug

Real Madrid (4-3-3):  Courtois – Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius Junior

Dom:
Opstanderen reddede Dortmund et par gange mod PSG i semifinalen, men egentlig virkede tyskerne til at være ganske komfortable med det lave og defensive udgangspunkt, og holdt som bekendt også franskmændende fra scoringer i begge opgør.

Derfor må man forvente, at opskriften bliver den samme denne gang mod Real Madrid, og hvis man kan holde styr på Mbappe, kan man måske holde styr på Vinicius?

Spanierne er gode, og nok også for gode til Dortmund i en finale som denne, men Ancelotti og co. er også et hold, som har meget fokus på kontrol, og mindre på at køre modstanderen helt over, så der er chancer for, at tyskerne slipper med æren i behold. 

Med forventningen om et defensivt tysk mandskab og et tålmodigt Real Madrid-hold behøver det ikke stikke helt af målmæssigt.

2-0 til Real Madrid.

Spilforslag:
Real Madrid vinder + Under 3.5 mål til odds 2.28 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Fem bud på David Nielsens afløser

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret