Når Borussia Dortmund gæster FC København i den sidste gruppespilskamp i Champions League, så bliver det uden medlemmer af ultras-gruppen The Unity blandt udebanefansene.
Det melder fangruppen i en udmelding på sin officielle hjemmeside.
Udmeldingen kommer på bagkant af, at Borussia Dortmund har iværksat flere tiltag for at sikre sikkerheden hos de rejsende tyske fans. Her har Dortmund gjort alle udebanebilletter personlige, hvilket betyder, at fansene får tjekket deres ID, før de kommer på stadion. Det sker blandt andet for at undgå, at der kommer Brøndby-fans ind blandt Dortmunds fans.
Da de to klubber mødte hinanden i Tyskland tidligere på efteråret, var der både fans af HSV og Brøndby på lægterne, hvilket var medvirkende til, at der opstod en del uro på tilskuerpladserne.
I udmeldingen skriver The Unity, at de ikke kan acceptere disse forhold, hvorfor de ikke vil være til stede i Parken. Fangruppen er samtidig utilfreds med klubben.
– Ingen har forpligtet BVB til kun at sælge billetter til klubbens medlemmer. Dermed bliver talrige Borussia-fans unødigt frataget muligheden for at støtte holdet i Danmark.
De mener ligeledes, at det er unfair for klubbens fans, som kommer langvejs fra, og som ikke er i besiddelse af et medlemskort. Disse fans har ikke mulighed for at få billet til kampen.
– Personalisering gør det også umuligt at dele kort med ikke-medlemmer og endda andre medlemmer. Det betyder også, at pladser på udebaneområdet kan forblive tomme. I modsætning til det "normale" forhåndssalg for medlemmer, udløber alle billetter, der ikke kan købes af medlemmer eller ikke kan benyttes ved sygdom.
The Unity lægger vægt på, at Borussia Dortmund kan blive ramt af en dom, hvis der udbryder tilskueruroligheder igen. Derfor har klubben taget disse tiltag i brug, men den vækker ikke begejstring.
– Absurd nok bruger de nu selv en kollektiv foranstaltning, som påvirker mange BVB-fans uden deres egen skyld.
– Klubben lover, at kortholdernes personlige data kun vil blive brugt internt og vil blive behandlet fortroligt. Det kan dog ikke udelukkes, at også sikkerhedsmyndighederne ønsker at bruge de forskellige data. Der har jo tidligere været hyppige sager, hvor politiet har lagt pres på klubberne, lyder den sidste del af fangruppens udmelding.
Dermed bliver det uden en af Dortmunds helt store fangrupperinger på lægterne, når det muligvis skal afgøres, om FC København også skal spille europæisk fodbold til foråret.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER