Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Gianluca Prestianni er idømt seks karantænedage, heraf tre betingede, efter kontrovers mod Real Madrid.




Det kommer til at koste Benfica-spilleren Gianluca Prestianni deltagelse i tre kampe, at han tilsyneladende rettede racistiske tilråb mod Real Madrids Vinícius Júnior i en Champions League-kamp tidligere på året.

Disciplinærkomitéen under Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har fredag idømt Prestianni i alt seks dages karantæne. Heraf er de tre gjort betingede, så han slipper for at afsone dem, hvis han holder sig ude af problemer i to år.

Det skriver Uefa på sin hjemmeside, hvor man oplyser, at Prestianni straffes for “diskriminerende adfærd”.

Episoden fandt sted i en Champions League-kamp i Lissabon 17. februar. Prestianni og Vinicius Junior havnede i skænderi på banen, hvorefter Vinícius Júnior og flere holdkammerater pludselig styrtede hen mod dommeren.

Dommeren krydsede armene foran ansigtet og aktiverede dermed Fifas antiracismeprotokol. Kampen blev derefter afbrudt i mere end ti minutter

Tv-billeder viste 20-årige Prestianni dække sin mund til med trøjen, før han kom med en bemærkning, som fik Vinícius Júnior og holdkammeraterne op i det røde felt.

Real Madrid rasede videre efter kampen, og Uefa suspenderede efterfølgende den argentinske kantspiller til returkampen. Dermed har han allerede afsonet den første af de tre spilledages karantæne.

Prestianni selv har hele tiden erklæret sig uskyldig og hævder, at Vinícius Júnior må have misforstået hans kommentarer.

Karantænen gælder i første omgang for europæiske turneringer og landskampe i Uefa-regi, men Uefa vil bede Fifa om også at gøre straffen gældende på verdensplan.

I så fald vil Prestianni til sommer være udelukket fra de første to VM-kampe, hvis han bliver udtaget til Argentinas trup.

/ritzau/





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

‘Det er slut’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Storklub har kontaktet Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne