Det kommer til at koste Benfica-spilleren Gianluca Prestianni deltagelse i tre kampe, at han tilsyneladende rettede racistiske tilråb mod Real Madrids Vinícius Júnior i en Champions League-kamp tidligere på året.
Disciplinærkomitéen under Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har fredag idømt Prestianni i alt seks dages karantæne. Heraf er de tre gjort betingede, så han slipper for at afsone dem, hvis han holder sig ude af problemer i to år.
Det skriver Uefa på sin hjemmeside, hvor man oplyser, at Prestianni straffes for “diskriminerende adfærd”.
Episoden fandt sted i en Champions League-kamp i Lissabon 17. februar. Prestianni og Vinicius Junior havnede i skænderi på banen, hvorefter Vinícius Júnior og flere holdkammerater pludselig styrtede hen mod dommeren.
Dommeren krydsede armene foran ansigtet og aktiverede dermed Fifas antiracismeprotokol. Kampen blev derefter afbrudt i mere end ti minutter
Tv-billeder viste 20-årige Prestianni dække sin mund til med trøjen, før han kom med en bemærkning, som fik Vinícius Júnior og holdkammeraterne op i det røde felt.
Real Madrid rasede videre efter kampen, og Uefa suspenderede efterfølgende den argentinske kantspiller til returkampen. Dermed har han allerede afsonet den første af de tre spilledages karantæne.
Prestianni selv har hele tiden erklæret sig uskyldig og hævder, at Vinícius Júnior må have misforstået hans kommentarer.
Karantænen gælder i første omgang for europæiske turneringer og landskampe i Uefa-regi, men Uefa vil bede Fifa om også at gøre straffen gældende på verdensplan.
I så fald vil Prestianni til sommer være udelukket fra de første to VM-kampe, hvis han bliver udtaget til Argentinas trup.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE