Der venter et kæmpe brag i Parken i aften, når FC København møder de tyrkiske mestre fra Trabzonspor i playoff-runden om at komme i Champions League-gruppespillet.
Andreas Cornelius og kompagni var den værst tænkelige lodtrækning for FC København, og ifølge den tyrkiske journalist Cagri Davran fra mediet Fanatik kommer Trabzonspor ind til opgøret med masser af medvind i ryggen.
– Trabzonspor vandt Süper Lig i sidste sæson, for første gang i mange år. Det var en utrolig bedrift af dem, en lettelse for dem endelig at blive mestre. Det var som en vulkan, der gik i udbrud. Så stor en lykke. FC København er helt sikkert et godt og organiseret hold. Men Trabzonspor er mindst lige så gode som dem. Jeg tror, at det er to meget jævnbyrdige mandskaber. Det er 50-50. FC København er rigtig gode som hold, men Trabzonspor har nogle mere vigtige navne, hvis vi ser på talent, siger Cagri Davran således til Tipsbladet.
Hvordan ser de tyrkiske fans og medier FC København som modstander?
– FC København er den første klub, man får i tankerne, når man tænker på dansk fodbold. I Tyrkiet er København også en vigtig by, idet Galatasaray vandt UEFA Cup'en der i 2000. Folk her kender selvfølgelig ikke FC København ned i detaljerne, men alle ved, at det er et meget organiseret hold med stor fysisk styrke. Dansk fodbold er mere baseret på holdånd, dedikation, styrke og taktisk disciplin end talent. Jeres hold er kendt for at kæmpe til det sidste, og derfor er det også en virkelig svær lodtrækning for Trabzonspor. Der er en plads i Champions League-gruppespillet på spil, og det har selvfølgelig stor betydning for Trabzonspor. I gennemsnit er man garanteret 20 millioner euro [150 millioner kroner, red.], hvis man når i gruppespillet, og det er en ret væsentlig pointe, siger Cagri Davran.
Vil man i Tyrkiet se det som en stor skuffelse, hvis FC København slår Trabzonspor ud?
– Som sagt er det en hård lodtrækning for Trabzonspor. For der var nemmere hold at trække end København. Det vil også afhænge af, hvordan Trabzonspor i så fald ryger ud. Det gør mere ondt, hvis man spiller god fodbold og alligevel taber. Allerede nu vil jeg sige, at jeg ikke tror, at vinderen af den her dyst vil være fundet efter 180 minutter.
Hvordan vil du beskrive Trabzonspor som hold, i forhold til deres styrker og svagheder?
– Trabzonspor spiller typisk med en 4-1-4-1-formation. De er virkelig stærke på midtbanen og i angrebet. Holdet arbejder som en helhed og de forsøger at udnytte modstandernes svagheder. Trabzonspor er et hold med et tydeligt system. De forsøger at spille med tålmodighed, men også med entusiasme. Jeg synes ikke, at deres forsvar er særligt godt. De har en god forsvarsspiller i Vitor Hugo, men i mine øjne er de ikke et godt defensivt hold. Men det er selvfølgelig bare min mening, siger Cagri Davran.
Hvem er de største profiler på Trabzonspors hold?
– Cornelius er førstevalget i angrebet. Deres målmand, Uğurcan Çakır, er en af de bedste i Tyrkiet. Uğurcan er også anfører og førstevalg på det tyrkiske landshold. Han er en glimrende målmand. Manolis Siopis er en kriger på den defensive midtbane. Nyindkøbene Trezeguet, Anastasios Bakasetas, Abdülkadir Ömür og Visca er alle meget talentfulde offensive midtbanespillere. Visca [som er blevet skadet, red.] og Trezeguet spiller på kanten, tæt på modstandernes mål. Bakasetas ligger nogle gange bag angriberen. Cornelius er Trabzonspors farligste våben. Han er stor, høj, klog og god med hovedet, og han skaber også plads til sine holdkammerater, siger Cagri Davran.
Det første opgør mellem FC København og Trabzonspor spilles på tirsdag klokken 21.00 i Parken, mens returkampen spilles i Trabzon onsdag den 24. august.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Et kæmpe Superliga-scoop

AGF henter dansk kantspiller

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

– Jeg havde aldrig troet på det her

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Theo Sander søger væk fra FC København

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

FCN-anfører stopper karrieren

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Jess Thorup til jobsamtale

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Christian Nørgaard afviste storklub

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Ingen i karantæne i Superliga-runden

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Han er færdig i Viborg

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen