Ekspert advarer FCK: Her kan Trabzonspor gøre ondt

FC København trak den sværeste modstander i playoff-runden om at komme i Champions League-gruppespillet, og forud for de danske mestres to opgør mod Trabzonspor har Tipsbladet talt med den tyrkiske journalist Cagri Davran om Trabzon-mandskabet, der endelig blev mestre i sidste sæson.



Der venter et kæmpe brag i Parken i aften, når FC København møder de tyrkiske mestre fra Trabzonspor i playoff-runden om at komme i Champions League-gruppespillet. 

Andreas Cornelius og kompagni var den værst tænkelige lodtrækning for FC København, og ifølge den tyrkiske journalist Cagri Davran fra mediet Fanatik kommer Trabzonspor ind til opgøret med masser af medvind i ryggen. 

– Trabzonspor vandt Süper Lig i sidste sæson, for første gang i mange år. Det var en utrolig bedrift af dem, en lettelse for dem endelig at blive mestre. Det var som en vulkan, der gik i udbrud. Så stor en lykke. FC København er helt sikkert et godt og organiseret hold. Men Trabzonspor er mindst lige så gode som dem. Jeg tror, at det er to meget jævnbyrdige mandskaber. Det er 50-50. FC København er rigtig gode som hold, men Trabzonspor har nogle mere vigtige navne, hvis vi ser på talent, siger Cagri Davran således til Tipsbladet.

Hvordan ser de tyrkiske fans og medier FC København som modstander?

– FC København er den første klub, man får i tankerne, når man tænker på dansk fodbold. I Tyrkiet er København også en vigtig by, idet Galatasaray vandt UEFA Cup'en der i 2000. Folk her kender selvfølgelig ikke FC København ned i detaljerne, men alle ved, at det er et meget organiseret hold med stor fysisk styrke. Dansk fodbold er mere baseret på holdånd, dedikation, styrke og taktisk disciplin end talent. Jeres hold er kendt for at kæmpe til det sidste, og derfor er det også en virkelig svær lodtrækning for Trabzonspor. Der er en plads i Champions League-gruppespillet på spil, og det har selvfølgelig stor betydning for Trabzonspor. I gennemsnit er man garanteret 20 millioner euro [150 millioner kroner, red.], hvis man når i gruppespillet, og det er en ret væsentlig pointe, siger Cagri Davran. 

Vil man i Tyrkiet se det som en stor skuffelse, hvis FC København slår Trabzonspor ud?

– Som sagt er det en hård lodtrækning for Trabzonspor. For der var nemmere hold at trække end København. Det vil også afhænge af, hvordan Trabzonspor i så fald ryger ud. Det gør mere ondt, hvis man spiller god fodbold og alligevel taber. Allerede nu vil jeg sige, at jeg ikke tror, at vinderen af den her dyst vil være fundet efter 180 minutter.

Hvordan vil du beskrive Trabzonspor som hold, i forhold til deres styrker og svagheder?

– Trabzonspor spiller typisk med en 4-1-4-1-formation. De er virkelig stærke på midtbanen og i angrebet. Holdet arbejder som en helhed og de forsøger at udnytte modstandernes svagheder. Trabzonspor er et hold med et tydeligt system. De forsøger at spille med tålmodighed, men også med entusiasme. Jeg synes ikke, at deres forsvar er særligt godt. De har en god forsvarsspiller i Vitor Hugo, men i mine øjne er de ikke et godt defensivt hold. Men det er selvfølgelig bare min mening, siger Cagri Davran. 

Hvem er de største profiler på Trabzonspors hold?

– Cornelius er førstevalget i angrebet. Deres målmand, Uğurcan Çakır, er en af de bedste i Tyrkiet. Uğurcan er også anfører og førstevalg på det tyrkiske landshold. Han er en glimrende målmand. Manolis Siopis er en kriger på den defensive midtbane. Nyindkøbene Trezeguet, Anastasios Bakasetas, Abdülkadir Ömür og Visca er alle meget talentfulde offensive midtbanespillere. Visca [som er blevet skadet, red.] og Trezeguet spiller på kanten, tæt på modstandernes mål. Bakasetas ligger nogle gange bag angriberen. Cornelius er Trabzonspors farligste våben. Han er stor, høj, klog og god med hovedet, og han skaber også plads til sine holdkammerater, siger Cagri Davran. 

Det første opgør mellem FC København og Trabzonspor spilles på tirsdag klokken 21.00 i Parken, mens returkampen spilles i Trabzon onsdag den 24. august. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Millionregn over Ståle Solbakken

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Alle storroser Dario Osorio

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Storklub meldes interesseret

Sikrer historisk VM-plads

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Steve Coopers højre hånd afviser

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Skuffer igen

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’