Der venter et kæmpe brag i Parken i aften, når FC København møder de tyrkiske mestre fra Trabzonspor i playoff-runden om at komme i Champions League-gruppespillet.
Andreas Cornelius og kompagni var den værst tænkelige lodtrækning for FC København, og ifølge den tyrkiske journalist Cagri Davran fra mediet Fanatik kommer Trabzonspor ind til opgøret med masser af medvind i ryggen.
– Trabzonspor vandt Süper Lig i sidste sæson, for første gang i mange år. Det var en utrolig bedrift af dem, en lettelse for dem endelig at blive mestre. Det var som en vulkan, der gik i udbrud. Så stor en lykke. FC København er helt sikkert et godt og organiseret hold. Men Trabzonspor er mindst lige så gode som dem. Jeg tror, at det er to meget jævnbyrdige mandskaber. Det er 50-50. FC København er rigtig gode som hold, men Trabzonspor har nogle mere vigtige navne, hvis vi ser på talent, siger Cagri Davran således til Tipsbladet.
Hvordan ser de tyrkiske fans og medier FC København som modstander?
– FC København er den første klub, man får i tankerne, når man tænker på dansk fodbold. I Tyrkiet er København også en vigtig by, idet Galatasaray vandt UEFA Cup'en der i 2000. Folk her kender selvfølgelig ikke FC København ned i detaljerne, men alle ved, at det er et meget organiseret hold med stor fysisk styrke. Dansk fodbold er mere baseret på holdånd, dedikation, styrke og taktisk disciplin end talent. Jeres hold er kendt for at kæmpe til det sidste, og derfor er det også en virkelig svær lodtrækning for Trabzonspor. Der er en plads i Champions League-gruppespillet på spil, og det har selvfølgelig stor betydning for Trabzonspor. I gennemsnit er man garanteret 20 millioner euro [150 millioner kroner, red.], hvis man når i gruppespillet, og det er en ret væsentlig pointe, siger Cagri Davran.
Vil man i Tyrkiet se det som en stor skuffelse, hvis FC København slår Trabzonspor ud?
– Som sagt er det en hård lodtrækning for Trabzonspor. For der var nemmere hold at trække end København. Det vil også afhænge af, hvordan Trabzonspor i så fald ryger ud. Det gør mere ondt, hvis man spiller god fodbold og alligevel taber. Allerede nu vil jeg sige, at jeg ikke tror, at vinderen af den her dyst vil være fundet efter 180 minutter.
Hvordan vil du beskrive Trabzonspor som hold, i forhold til deres styrker og svagheder?
– Trabzonspor spiller typisk med en 4-1-4-1-formation. De er virkelig stærke på midtbanen og i angrebet. Holdet arbejder som en helhed og de forsøger at udnytte modstandernes svagheder. Trabzonspor er et hold med et tydeligt system. De forsøger at spille med tålmodighed, men også med entusiasme. Jeg synes ikke, at deres forsvar er særligt godt. De har en god forsvarsspiller i Vitor Hugo, men i mine øjne er de ikke et godt defensivt hold. Men det er selvfølgelig bare min mening, siger Cagri Davran.
Hvem er de største profiler på Trabzonspors hold?
– Cornelius er førstevalget i angrebet. Deres målmand, Uğurcan Çakır, er en af de bedste i Tyrkiet. Uğurcan er også anfører og førstevalg på det tyrkiske landshold. Han er en glimrende målmand. Manolis Siopis er en kriger på den defensive midtbane. Nyindkøbene Trezeguet, Anastasios Bakasetas, Abdülkadir Ömür og Visca er alle meget talentfulde offensive midtbanespillere. Visca [som er blevet skadet, red.] og Trezeguet spiller på kanten, tæt på modstandernes mål. Bakasetas ligger nogle gange bag angriberen. Cornelius er Trabzonspors farligste våben. Han er stor, høj, klog og god med hovedet, og han skaber også plads til sine holdkammerater, siger Cagri Davran.
Det første opgør mellem FC København og Trabzonspor spilles på tirsdag klokken 21.00 i Parken, mens returkampen spilles i Trabzon onsdag den 24. august.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
– Den her sidder dybt i sjælen
Her er Kamil Wilczek i dag
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Lyngby går alene i front
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER