Ekspert om FCK: De burde have gjort som Dortmund

Niels Christian Frederiksen er stadig langt fra overbevist om fornuften i FC Københavns ansættelse af Jacob Neestrup. Ifølge TV3-kommentatoren burde de danske mestre i stedet have skelet til Dortmund, der tidligere har håndteret en lignende situation på anden vis.



Det bliver et noget amputeret FC København-mandskab, der i aften tager imod Manchester City, men de danske mestre kan ikke klandres for at have roteret stamspillerne for lidt. 

Sådan lyder det fra TV3-kommentator Niels Christian Frederiksen forud for Champions League-opgøret i Parken, hvor hjemmeholdet må undvære Rasmus Falk, Carlos Zeca, Andreas Cornelius, Denis Vavro, Khouma Babacar og Mamoudou Karamoko. 

Set i bagklogskabens klare lys kunne man måske have passet mere på Rasmus Falk, lyder det fra Niels Christian Frederiksen, men ifølge kommentatoren er der mest bare tale om sort uheld. 

– Hvad med Cornelius, som får en lægskade under opvarmningen nede i OB? Ham giver man jo en lang pause, lader ham sidde over mod Manchester City, og så får han den samme skade igen under opvarmningen mod Nordsjælland. Det er dælme også uheldigt, siger Niels Christian Frederiksen således til Tipsbladet. 

– Deres medicinske sektor fås jo ikke bedre nogle steder i Danmark. Jeg er også helt sikker på, at deres analyseafdeling heller ikke fås bedre. Hele deres sundhedssektor er jo den, Peter Møller har taget over, og som nu er inde over det danske landshold. Så jeg tror fandme, at det har været svært at gardere sig imod. Jeg kan ikke sidde her og kritisere dem for ikke at have roteret nok.

Niels Christian Frederiksen var bestemt ikke imponeret, da FC København for tre uger siden valgte at ansætte Jacob Neestrup som ny cheftræner. Og det har ikke ændret sig, lyder det fra kommentatoren. 

– Jeg står stadigvæk ved mine udtalelser fra dengang. Det gør jeg helt bestemt. Det gik jo især på to punkter. Det med, at jeg synes, at det var dårligt, at man ansatte så ung og urutineret en træner. Det var den ene ting, som jeg ikke synes flugtede med FCK's historie. Den anden ting var jo så, at han havde været en stor del af det, der havde foregået under Jess Thorup. Så synes jeg, at det er mærkeligt, at man bliver forfremmet og ovenikøbet får en fire-årig aftale, i stedet for at blive stillet til ansvar sammen med cheftræneren, siger Niels Christian Frederiksen således. 

Ifølge Niels Christian Frederiksen burde FC København have skelet til Dortmund, som greb en lignende situation på en anden måde. 

– Man skulle have ansat noget helt nyt. Jeg argumenterede jo i virkeligheden for den model, Dortmund lavede i sin tid med Edin Terzic. Da man fyrede Lucien Favre, der 'forfremmede' man Terzic ned, sådan at han blev teknisk direktør. Fordi man godt vidste, at han var en utroligt dygtig træner, som man skulle bruge på et senere tidspunkt. Men det skulle bare ikke være nu, siger TV3-kommentatoren. 

– I min bog havde modellen være at give Neestrup en kontrakt sæson ud, og så kunne man så se derefter. Jeg synes, at fire år er lang tid. 

Niels Christian Frederiksen understreger dog samtidig, at de tre første kampe under Jacob Neestrup ikke har givet særlig anledning til at kritisere den unge cheftræner. 





På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge




LIVE

TransferLIVE: Newcastle på rov i Man City?

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Her er German Onugkhas nye klub

Afslører: Makienok deltager i realityprogram



LIVE

Superliga-LIVE: De viser AGF mod Benfica

Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil

‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara

Derfor kollapsede Jamal Musiala igen

Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?

Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rosenborg køber historisk dyr Chiakha

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt

Forstår frustration over langvarig Man City-sag

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jamal Sudais

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Dansker talte med Højlund inden transfer

Diant Ramaj: ‘Håber ikke det sker igen’

De køber rettighederne til FCK-kamp

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

AGF snydt for ny profil

Afsløring: Silkeborg køber Maël de Gevigney 

Bekymrende, Brøndby – men nøj, han er for vild!

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.