Ekspert slår fast: Kun én klub kan hente Harry Kane

Harry Kane er blevet sat i forbindelse med et skifte til Manchester United, men ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara er der kun én klub, der har en lille mulighed for at hente Tottenham-stjernen.



Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt. 

Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.

Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.

– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.

United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.

– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United. 

– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance. 

Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.

– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentina – Schweiz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Et kæmpestort skifte’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar