Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt.
Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.
Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.
– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.
United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.
– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United.
– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance.
Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.
– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
