Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt.
Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.
Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.
– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.
United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.
– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United.
– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance.
Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.
– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
AVIS
Interessant afsløring
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
