Ekspert slår fast: Kun én klub kan hente Harry Kane

Harry Kane er blevet sat i forbindelse med et skifte til Manchester United, men ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara er der kun én klub, der har en lille mulighed for at hente Tottenham-stjernen.



Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt. 

Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.

Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.

– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.

United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.

– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United. 

– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance. 

Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.

– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne