Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt.
Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.
Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.
– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.
United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.
– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United.
– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance.
Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.
– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Landstræner uenig med Ronaldo
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
