Ekspert slår fast: Kun én klub kan hente Harry Kane

Harry Kane er blevet sat i forbindelse med et skifte til Manchester United, men ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara er der kun én klub, der har en lille mulighed for at hente Tottenham-stjernen.



Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt. 

Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.

Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.

– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.

United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.

– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United. 

– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance. 

Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.

– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

AGF tilbage på førstepladsen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Agger og Kahlenberg var specielt

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Lyngby går alene i front

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

– Korthuset er væltet

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser