Tottenham ligger på en skuffende syvendeplads i Premier League, og London-klubben er i disse tider mere eller mindre kriseramt.
Især 7-2-nederlaget til Bayern München for et par uger siden har sat Mauricio Pochettino og hans spillere under pres. Flere spillere, herunder Christian Eriksen, Toby Alderweireld og Jan Vertonghen, er blevet rygtet væk, og derudover har der også været mange spekulationer om, hvorvidt Harry Kane kan finde på at kræve et skifte.
Ros fra Solskjær
Manchester United-legenden Roy Keane udtalte for et par dage siden, at United bør købe Harry Kane, hvis klubben skal have løst deres offensive problemer. Ole Gunnar Solskjær afviste dog, at et køb var på tale.
– Roy er rimelig direkte, må man sige. Der er spillere som Kane og Lewandowski, og vi har en anden type spillere, men jeg kan godt lide folk, der kan score på en halv chance. Han er en af de bedste, men han er Tottenhams spiller, lød det ifølge Talksport fra nordmanden.
United er ikke attraktivt
Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara virker det heller ikke videre realistisk, at Kane kan lokkes til at skifte til Manchester United.
– Hvis du skal sælges for 1,7 milliarder kroner, ryger du så til Manchester United? Ikke for at være respektløs – de har en flot historie – men perspektiverne ser nok bedre ud for Tottenham end for United. Så hvis han skal forlade Tottenham, så vil han utvivlsomt tage et sted hen, hvor han kan vinde trofæer. Og i mine øjne kommer det ikke til at ske i Manchester United.
– Jeg tvivler på, at han tager til Spanien. Jeg tror, at han vil gå efter Shearers rekord. Rekorden for flest mål nogensinde i Premier League. Jeg tror, at han går efter den, og jeg tror, at han har en god chance.
Agüero er snart færdig
Alan Shearer nåede op på 260 Premier League-mål i karrieren, og i skrivende stund har Harry Kane scoret præcist halvt så mange kasser som Shearer – 130. Ifølge Jamie O’Hara når Kane dog næppe rekorden, hvis han bliver i Tottenham.
– Nej. Jeg tror, at hvis han smutter, så vil det være til City. Det er kun City, som i mine øjne kan hente ham. Agüero er ved at nærme sig enden, og Jesus er en anden type spiller. Så hvis de skal hente nogen, så vil det nok være Kane. Men forlader han Tottenham? Og kan de finde på at lade ham smutte? Det tror jeg ikke.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
