Ekspert spår PSG-exit i CL: De er aldrig i balance

Paris Saint-Germain er ramt af en spillemæssig krise og interne stridigheder forud for tirsdagens Champions League-brag mod Bayern München. Tipsbladet har talt med Niels Christian Frederiksen om ugens største kamp, hvor TV3-kommentatoren har størst tiltro til gæsterne.



Paris Saint-Germain er røget ind i et formdyk på det værst tænkelige tidspunkt. 

Efter et efterår helt uden nederlag har pariserne tabt hele fire kampe siden nytår, og det er selvsagt ildevarslende, når nu der venter et Champions League-brag mod Bayern München tirsdag aften.

Ifølge TV3 Sport-kommentator Niels Christian Frederiksen er der ingen tvivl om, at Paris Saint-Germain i øjeblikket er langt fra topniveuaet. 

– De havde jo en skrækkelig uge i sidste uge, hvor de først blev slået ud af pokalturneringen af Marseille om onsdagen. Det indkapslede lidt den situation, Paris befinder sig i. Marseille havde 12 afslutninger i første halvleg, og det er faktisk det højeste antal afslutninger i én halvleg imod Paris i to år, siger Niels Christian Frederiksen til Tipsbladet.

– Det var Bayern München, der havde 15 afslutninger imod Paris for to år siden, da de mødte hinanden i Champions League. Det siger jo noget om, at det er et hold, som ikke er inde i sin bedste periode. Det så vi også mod Monaco i weekenden, hvor de tabte med 3-1. 

Ifølge kommentatoren er stemningen i øjeblikket trykket i den franske klubs spillertrup. 

– Hvis man skal tro L'Equipe, så var der store skænderier på banen imellem spillerne, hvor især Neymar talte grimt. Det skulle have været så slemt, at selv Monaco-spillerne var lidt forskræmte over det. Der bliver generelt talt grimt i fodbold, så det må have været slemt.

– Der var også skænderier med Luis Campos i omklædningsrummet i pausen. Sportsdirektøren, der var nede og skælde ud over indstillingen på holdet, mens Marquinhos og Neymar åbenbart var helt oppe at køre. Så det er et hold, der har problemer. 

Niels Christian Frederiksen peger på, at de aktuelle problemer selvfølgelig også hænger sammen med, at pariserne har været ramt af skader til spillere som Kylian Mbappé, Lionel Messi, Renato Sanches og Fabian Ruiz. 

– Det er et hold, som efter VM er gået ned i kadence i forhold til det, de præsterede inden VM. Så det kan godt være, at den her VM-virus, man altid taler om, har ramt PSG. De har i hvert fald haft nogle kedelige resultater efter VM, siger Niels Christian Frederiksen. 

Et hold i evig ubalance
Ifølge kommentatoren er cheftrænerjobbet i Paris Saint-Germain også en besværlig størrelse, idet det hele nærmest står og falder med, at man får succes i Champions League. 

– Du skal vinde alle de nationale turneringer, og det gør de så ikke i denne sæson, da de er røget ud af pokalturneringen. Derfor er Galtier også under pres lige nu. De er stadig et godt stykke foran i ligaen, så mon ikke de hiver den hjem?

– Men Champions League – det store dyr, de jagter på savannen – det er jo svært. Og det bliver jo rigtig svært mod Bayern München, det siger sig selv. Det er en skrækkelig lodtrækning, siger Niels Christian Frederiksen.

– Det er et hold, hvor der aldrig er balance, fordi man spiller med tre spillere, der ikke laver noget defensivt. Neymar, Messi og Mbappé, hvis de ellers er spilleklar. Det ødelægger jo lidt balancen, at man kun er syv markspillere til at klare det arbejde. Det synes jeg, at vi har set mange gange, at det er et problem. 

Bayern er favoritter
Bayern München indledte 2023 med flere undervældende resultater i Bundesligaen, men ifølge Niels Christian Frederiksen er situationen mere stabil hos de tyske mestre. 

– De står i hvert fald bedre end Paris. Det må jeg sige, også selvom de har svinget noget efter VM, hvor de startede med tre uafgjorte kampe. Nu har de så vundet deres to seneste kampe. De spillede ikke godt mod Bochum i weekenden, men vinder alligevel 3-0. Men jeg synes, at de står et bedre sted end PSG, siger TV3-kommentatoren.  

– Jeg synes, at Cancelo er kommet godt ind på holdet. Kingsley Coman er i god form for tiden. Han blev ugens spiller i sidste uge mod Wolfsburg, hvor han scorede to gange, og så kom han ind og scorede mod Bochum, selvom han kun spillede en halv time. 

Tabet af Robert Lewandowski har haft en effekt på Bayern München i denne sæson, men Niels Christian Frederiksen ser alligevel det tyske storhold som favorit i de to Champions League-brag mod Paris Saint-Germain. 

– Bayern Münchens udfordring i denne sæson har selvfølgelig været at finde en ny Lewandowski. Sådan en finder man ikke bare lige sådan. Hvor finder man alle de mål?

– Det er de ikke lykkedes med, selvom jeg faktisk synes, at Choupo-Moting har gjort det over al forventning. Han blev også kåret til den tredjebedste angriber i Bundesligaen af Kicker efter første halvsæson. Han er ikke nogen Lewandowski, men han har gjort det okay. 

– Nagelsmann har mere styr på sit hold, end Galtier har, så jeg har faktisk Bayern som favoritter i de her kampe. Også fordi det er så tæt i Bundesligaen. Det er med til at holde Bayern München oppe på stikkerne. Jeg synes, at de står med et bedre udgangspunkt, også fordi PSG har de her skader. 

Det første opgør mellem Paris Saint-Germain og Bayern München spilles tirsdag klokken 21 i Paris. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København