Elkjær er blæst bagover: Han er uhyggelig!

Den danske landsholdslegende er meget imponeret over PSG-stjernen.



Paris Saint-Germain skal onsdag forsøge at vende et 0-1-nederlag i første kamp mod Bayern München til at gå videre til Champions League-kvartfinalen, og det bliver en svær opgave.

For det er i Tyskland, at man skal slå de suveræne tyskere, der var klart bedst i første opgør. 

Én ting er dog anderledes, og det er, at PSG denne gang har Kylian Mbappé med fra start. Den franske superstjerne havde været skadet op til det første opgør, og da han blev bragt i spil, vendte han kampen fuldstændig med sit overlegne spil.

Siden da har han været stærkt spillende, og han har transformeret PSG, mener Viaplay-ekspert og landsholdslegenden Preben Elkjær. Det siger eksperten til Viaplay fra Allianz Arena. 

– Han var helt fantastisk, da han kom ind. Han fik vist 20 minutter sidst, nu er han der 90. Han er i uhyggelig god form, og han har ændret PSG's hold. Siden han kom ind igen efter sin skade, har de vundet. 

– Ham og Messi har scoret masser af mål og lagt op masser af mål. Det er et helt andet PSG-hold, lydet det fra Preben Elkjær.

I optakten til kampen bliver Elkjær ligeledes spurgt ind til, om det er en ulempe for PSG, at man har mistet Neymar for resten af sæsonen til en skade. Han kan sagtens være optimistisk på PSG's vegne, selv om man har mistet brasilianeren.

– Et af problemerne hos PSG har været, at når man spiller med tre så offensive spillere, som heller ikke hjælper i det defensive, så er det svært for midtbane og forsvar at forsvare ordentligt. Nu har de fået bedre balance med kun de to fremme, siger Preben Elkjær.

Han vurderer, at holdet ser mere stabilt ud, hvilket også bakkes op af resultaterne siden det første opgør. Her har PSG vundet tre ud af tre kampe.

Se hele Elkjærs analyse af PSG i afspilleren over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri