Elkjær hylder: Derfor elsker spillerne Ancelotti

Der er dog også nogle områder, hvor den 62-årige Real Madrid-cheftræner ikke er så stærk.



Det er utroligt roligt, når Carlo Ancelotti står eller sidder på bænken under Real Madrids kampe, og det er en rolighed, som træneren har haft med sig i hele sin tid i fodboldens verden. Også da han spillede for Parma, Roma og Milan i 80’erne og 90’erne.

Det fortæller Verona-legenden Preben Elkjær i studiet på TV3+ i optakten til Champions League-finalen.

– Jeg har jo selv spillet mod ham mange gange. Han var jo midtbanegeneral. En dygtig midtbanespiller. Men han var også meget rolig derinde. Han var ikke en, der skabte sig, siger han og fortsætter:

– Hans spillere elsker ham for den måde, som han tackler dem på. Der er aldrig ballade i de klubber, hvor han er – og hvis der er, så bliver det i hvert fald holdt indendøre. Så bliver det fikset let og elegant, lyder det fra landsholdslegenden.

Han peger i den forbindelse på, at Ancelottis mandskabsbehandling er hans største styrke, hvorimod det rent fodboldmæssige ikke er det vilde.

– Ancelotti kommer ikke med noget nyt. Det har han egentlig aldrig gjort, men han har sørget for, at hans hold af gode spillere – det må vi også sige, at han har haft alle de her gode spillere på gode hold. Dem er han altså god til at styre, så de føler sig tilpas, set og hørt. Og så får man også gode resultater med de gode spillere, fortæller Elkjær.

Senest i denne sæson vandt italieneren det spanske mesterskab, som gør ham til den eneste træner, der har vundet både i Spanien, Italien, Frankrig, England og Tyskland. Desuden har han vundet Champions League tre gange som cheftræner – og han kan med en sejr over Liverpool blive den eneste med fire trofæer.

Forud for kampen har den tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen også kommet med sit syn på kampen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Monstrøs PL-transfer tæt på

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou