Elkjær hylder: Derfor elsker spillerne Ancelotti

Der er dog også nogle områder, hvor den 62-årige Real Madrid-cheftræner ikke er så stærk.



Det er utroligt roligt, når Carlo Ancelotti står eller sidder på bænken under Real Madrids kampe, og det er en rolighed, som træneren har haft med sig i hele sin tid i fodboldens verden. Også da han spillede for Parma, Roma og Milan i 80’erne og 90’erne.

Det fortæller Verona-legenden Preben Elkjær i studiet på TV3+ i optakten til Champions League-finalen.

– Jeg har jo selv spillet mod ham mange gange. Han var jo midtbanegeneral. En dygtig midtbanespiller. Men han var også meget rolig derinde. Han var ikke en, der skabte sig, siger han og fortsætter:

– Hans spillere elsker ham for den måde, som han tackler dem på. Der er aldrig ballade i de klubber, hvor han er – og hvis der er, så bliver det i hvert fald holdt indendøre. Så bliver det fikset let og elegant, lyder det fra landsholdslegenden.

Han peger i den forbindelse på, at Ancelottis mandskabsbehandling er hans største styrke, hvorimod det rent fodboldmæssige ikke er det vilde.

– Ancelotti kommer ikke med noget nyt. Det har han egentlig aldrig gjort, men han har sørget for, at hans hold af gode spillere – det må vi også sige, at han har haft alle de her gode spillere på gode hold. Dem er han altså god til at styre, så de føler sig tilpas, set og hørt. Og så får man også gode resultater med de gode spillere, fortæller Elkjær.

Senest i denne sæson vandt italieneren det spanske mesterskab, som gør ham til den eneste træner, der har vundet både i Spanien, Italien, Frankrig, England og Tyskland. Desuden har han vundet Champions League tre gange som cheftræner – og han kan med en sejr over Liverpool blive den eneste med fire trofæer.

Forud for kampen har den tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen også kommet med sit syn på kampen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

‘Det var verdens undergang’

Transferbombe i Manchester United

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: FC København tæt på Alex Král