Det er utroligt roligt, når Carlo Ancelotti står eller sidder på bænken under Real Madrids kampe, og det er en rolighed, som træneren har haft med sig i hele sin tid i fodboldens verden. Også da han spillede for Parma, Roma og Milan i 80’erne og 90’erne.
Det fortæller Verona-legenden Preben Elkjær i studiet på TV3+ i optakten til Champions League-finalen.
– Jeg har jo selv spillet mod ham mange gange. Han var jo midtbanegeneral. En dygtig midtbanespiller. Men han var også meget rolig derinde. Han var ikke en, der skabte sig, siger han og fortsætter:
– Hans spillere elsker ham for den måde, som han tackler dem på. Der er aldrig ballade i de klubber, hvor han er – og hvis der er, så bliver det i hvert fald holdt indendøre. Så bliver det fikset let og elegant, lyder det fra landsholdslegenden.
Han peger i den forbindelse på, at Ancelottis mandskabsbehandling er hans største styrke, hvorimod det rent fodboldmæssige ikke er det vilde.
– Ancelotti kommer ikke med noget nyt. Det har han egentlig aldrig gjort, men han har sørget for, at hans hold af gode spillere – det må vi også sige, at han har haft alle de her gode spillere på gode hold. Dem er han altså god til at styre, så de føler sig tilpas, set og hørt. Og så får man også gode resultater med de gode spillere, fortæller Elkjær.
Senest i denne sæson vandt italieneren det spanske mesterskab, som gør ham til den eneste træner, der har vundet både i Spanien, Italien, Frankrig, England og Tyskland. Desuden har han vundet Champions League tre gange som cheftræner – og han kan med en sejr over Liverpool blive den eneste med fire trofæer.
Forud for kampen har den tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen også kommet med sit syn på kampen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Colombia – Portugal
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
