Elkjær hylder: Derfor elsker spillerne Ancelotti

Der er dog også nogle områder, hvor den 62-årige Real Madrid-cheftræner ikke er så stærk.



Det er utroligt roligt, når Carlo Ancelotti står eller sidder på bænken under Real Madrids kampe, og det er en rolighed, som træneren har haft med sig i hele sin tid i fodboldens verden. Også da han spillede for Parma, Roma og Milan i 80’erne og 90’erne.

Det fortæller Verona-legenden Preben Elkjær i studiet på TV3+ i optakten til Champions League-finalen.

– Jeg har jo selv spillet mod ham mange gange. Han var jo midtbanegeneral. En dygtig midtbanespiller. Men han var også meget rolig derinde. Han var ikke en, der skabte sig, siger han og fortsætter:

– Hans spillere elsker ham for den måde, som han tackler dem på. Der er aldrig ballade i de klubber, hvor han er – og hvis der er, så bliver det i hvert fald holdt indendøre. Så bliver det fikset let og elegant, lyder det fra landsholdslegenden.

Han peger i den forbindelse på, at Ancelottis mandskabsbehandling er hans største styrke, hvorimod det rent fodboldmæssige ikke er det vilde.

– Ancelotti kommer ikke med noget nyt. Det har han egentlig aldrig gjort, men han har sørget for, at hans hold af gode spillere – det må vi også sige, at han har haft alle de her gode spillere på gode hold. Dem er han altså god til at styre, så de føler sig tilpas, set og hørt. Og så får man også gode resultater med de gode spillere, fortæller Elkjær.

Senest i denne sæson vandt italieneren det spanske mesterskab, som gør ham til den eneste træner, der har vundet både i Spanien, Italien, Frankrig, England og Tyskland. Desuden har han vundet Champions League tre gange som cheftræner – og han kan med en sejr over Liverpool blive den eneste med fire trofæer.

Forud for kampen har den tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen også kommet med sit syn på kampen. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Ny bejler til dansk guldfugl

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’