Rasmus Højlund stjal tirsdag al den positive opmærksomhed i Manchester United, da han scorede to kasser i deres kamp mod Galatasaray i Champions League. Det blev godt nok til et nederlag på 2-3 til tyrkerne, men den danske landsholdslegende Preben Elkjær har godt med ros til danskeren.
Det fortæller 80'er-helten om i studiet på TV3+ onsdag aften.
– Nu er det én kamp, hvor han brillierer, og det gjorde han virkelig i går. Scorer to fantastisk flotte mål. Det tror jeg virkelig, at de ånder lettet op over ovre i Manchester, at det dyre indkøb på den her meget vitale plads som forreste angriber, at det ser ud som om, at det kommer til at lykkes – og det tror jeg også, at det gør, fortæller Elkjær.
Derudover peger han på, at Højlund er et fantastisk talent, og at United-angriberen gør det helt rigtige ved særligt sit andet mål i kampen.
– Han gør det, som jeg jo altid har synes, at rigtige angribere skal. De skal være hurtige nok, når de får bolden og der er én modstander. Ham skal de udenom og forbi. Altså, angrib målet. Ikke altid tænke på, at man skal vente på, at der kommer nogle flere med frem. Det der er et angriber-instinkt. Et rigtig angriber-instinkt, siger han og fortsætter:
– Og så har han ovenikøbet overskud til at lave en flot scoring og lobbe den over målmanden. Det var virkelig flot, og derfor tror jeg også, at de i Manchester ånder lettet op. Fordi her har de noget, som de kan hænge lidt forhåbninger op på, lyder det fra Preben Elkjær.
Højlunds to mål kan ses i videoen øverst i artiklen.
I Manchester er den 21-årige bomber også blevet rost af en af Uniteds legender. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
10. gang i træk
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS