Rasmus Højlund stjal tirsdag al den positive opmærksomhed i Manchester United, da han scorede to kasser i deres kamp mod Galatasaray i Champions League. Det blev godt nok til et nederlag på 2-3 til tyrkerne, men den danske landsholdslegende Preben Elkjær har godt med ros til danskeren.
Det fortæller 80'er-helten om i studiet på TV3+ onsdag aften.
– Nu er det én kamp, hvor han brillierer, og det gjorde han virkelig i går. Scorer to fantastisk flotte mål. Det tror jeg virkelig, at de ånder lettet op over ovre i Manchester, at det dyre indkøb på den her meget vitale plads som forreste angriber, at det ser ud som om, at det kommer til at lykkes – og det tror jeg også, at det gør, fortæller Elkjær.
Derudover peger han på, at Højlund er et fantastisk talent, og at United-angriberen gør det helt rigtige ved særligt sit andet mål i kampen.
– Han gør det, som jeg jo altid har synes, at rigtige angribere skal. De skal være hurtige nok, når de får bolden og der er én modstander. Ham skal de udenom og forbi. Altså, angrib målet. Ikke altid tænke på, at man skal vente på, at der kommer nogle flere med frem. Det der er et angriber-instinkt. Et rigtig angriber-instinkt, siger han og fortsætter:
– Og så har han ovenikøbet overskud til at lave en flot scoring og lobbe den over målmanden. Det var virkelig flot, og derfor tror jeg også, at de i Manchester ånder lettet op. Fordi her har de noget, som de kan hænge lidt forhåbninger op på, lyder det fra Preben Elkjær.
Højlunds to mål kan ses i videoen øverst i artiklen.
I Manchester er den 21-årige bomber også blevet rost af en af Uniteds legender. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT