Det kører slet ikke for Manchester United på banen, men for klubbens nye dansker er billedet lidt anderledes.
For hvor mange andre Manchester United-spillere underpræsterer, så har Rasmus Højlund fået en glimrende start på sit megaskifte til storklubben, og selv om man i går tabte med 2-3 til Galatasaray på Old Trafford, så var Rasmus Højlund storspillende.
To flotte scoringer blev det til for danskeren, som dagen derpå rager masser af ros til sig – vel nok som den eneste i den røde trøje.
Ros fik han også af Manchester United-legenden Paul Scholes, som er imponeret over, hvad han ser fra den blonde dansker, der får ham til at tænke tilbage på en sand bomber i Manchester United-trøjen.
– I dag så jeg noget i holdet, som jeg synes, er spændende. Særligt Højlund med de to mål, siger Scholes på TV efter kampen og fortsætter:
– Det var to fremragende mål. Jeg var vild med det andet mål. Forsvarsspilleren havde ingen chance – han så kun hans hæle og hans afslutning, som var meget behersket. Han fik også annulleret et mål.
– Jeg tænkte bare "wow, der er noget van Nistelrooy her!" Lyder det fra Scholes.
Ruud Van Nistelrooy høvlede bolde i kassen for Manchester United fra 2001 til 2006, hvor han scorede hele 150 mål i 219 kampe. Her blev han både Premier League-topscorer og vandt mesterskaber, og han var særlig kendt for at være dødsens farlig i målfeltet.
Altså er det ikke bare en hr hvem-som-helst, som Paul Scholes, der spillede sammen med hollænderen, sammenligner Rasmus Højlund med.
Rasmus Højlund har nettet tre gange i Champions League for Manchester United, men i fire kampe i Premier League er det endnu ikke lykkedes ham at komme på måltavlen.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Manchester United – Nottingham Forest
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER