Det kører slet ikke for Manchester United på banen, men for klubbens nye dansker er billedet lidt anderledes.
For hvor mange andre Manchester United-spillere underpræsterer, så har Rasmus Højlund fået en glimrende start på sit megaskifte til storklubben, og selv om man i går tabte med 2-3 til Galatasaray på Old Trafford, så var Rasmus Højlund storspillende.
To flotte scoringer blev det til for danskeren, som dagen derpå rager masser af ros til sig – vel nok som den eneste i den røde trøje.
Ros fik han også af Manchester United-legenden Paul Scholes, som er imponeret over, hvad han ser fra den blonde dansker, der får ham til at tænke tilbage på en sand bomber i Manchester United-trøjen.
– I dag så jeg noget i holdet, som jeg synes, er spændende. Særligt Højlund med de to mål, siger Scholes på TV efter kampen og fortsætter:
– Det var to fremragende mål. Jeg var vild med det andet mål. Forsvarsspilleren havde ingen chance – han så kun hans hæle og hans afslutning, som var meget behersket. Han fik også annulleret et mål.
– Jeg tænkte bare "wow, der er noget van Nistelrooy her!" Lyder det fra Scholes.
Ruud Van Nistelrooy høvlede bolde i kassen for Manchester United fra 2001 til 2006, hvor han scorede hele 150 mål i 219 kampe. Her blev han både Premier League-topscorer og vandt mesterskaber, og han var særlig kendt for at være dødsens farlig i målfeltet.
Altså er det ikke bare en hr hvem-som-helst, som Paul Scholes, der spillede sammen med hollænderen, sammenligner Rasmus Højlund med.
Rasmus Højlund har nettet tre gange i Champions League for Manchester United, men i fire kampe i Premier League er det endnu ikke lykkedes ham at komme på måltavlen.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER