Det kører slet ikke for Manchester United på banen, men for klubbens nye dansker er billedet lidt anderledes.
For hvor mange andre Manchester United-spillere underpræsterer, så har Rasmus Højlund fået en glimrende start på sit megaskifte til storklubben, og selv om man i går tabte med 2-3 til Galatasaray på Old Trafford, så var Rasmus Højlund storspillende.
To flotte scoringer blev det til for danskeren, som dagen derpå rager masser af ros til sig – vel nok som den eneste i den røde trøje.
Ros fik han også af Manchester United-legenden Paul Scholes, som er imponeret over, hvad han ser fra den blonde dansker, der får ham til at tænke tilbage på en sand bomber i Manchester United-trøjen.
– I dag så jeg noget i holdet, som jeg synes, er spændende. Særligt Højlund med de to mål, siger Scholes på TV efter kampen og fortsætter:
– Det var to fremragende mål. Jeg var vild med det andet mål. Forsvarsspilleren havde ingen chance – han så kun hans hæle og hans afslutning, som var meget behersket. Han fik også annulleret et mål.
– Jeg tænkte bare "wow, der er noget van Nistelrooy her!" Lyder det fra Scholes.
Ruud Van Nistelrooy høvlede bolde i kassen for Manchester United fra 2001 til 2006, hvor han scorede hele 150 mål i 219 kampe. Her blev han både Premier League-topscorer og vandt mesterskaber, og han var særlig kendt for at være dødsens farlig i målfeltet.
Altså er det ikke bare en hr hvem-som-helst, som Paul Scholes, der spillede sammen med hollænderen, sammenligner Rasmus Højlund med.
Rasmus Højlund har nettet tre gange i Champions League for Manchester United, men i fire kampe i Premier League er det endnu ikke lykkedes ham at komme på måltavlen.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED