Vild med Højlund: Wow, her er noget van Nistelrooy

På en særdeles skuffende Manchester United-aften var Rasmus Højlund det store lyspunkt, og Paul Scholes kan lide, hvad han ser fra danskeren.



Det kører slet ikke for Manchester United på banen, men for klubbens nye dansker er billedet lidt anderledes.

For hvor mange andre Manchester United-spillere underpræsterer, så har Rasmus Højlund fået en glimrende start på sit megaskifte til storklubben, og selv om man i går tabte med 2-3 til Galatasaray på Old Trafford, så var Rasmus Højlund storspillende.

To flotte scoringer blev det til for danskeren, som dagen derpå rager masser af ros til sig – vel nok som den eneste i den røde trøje. 

Ros fik han også af Manchester United-legenden Paul Scholes, som er imponeret over, hvad han ser fra den blonde dansker, der får ham til at tænke tilbage på en sand bomber i Manchester United-trøjen.

– I dag så jeg noget i holdet, som jeg synes, er spændende. Særligt Højlund med de to mål, siger Scholes på TV efter kampen og fortsætter:

– Det var to fremragende mål. Jeg var vild med det andet mål. Forsvarsspilleren havde ingen chance – han så kun hans hæle og hans afslutning, som var meget behersket. Han fik også annulleret et mål.

– Jeg tænkte bare "wow, der er noget van Nistelrooy her!" Lyder det fra Scholes. 

Ruud Van Nistelrooy høvlede bolde i kassen for Manchester United fra 2001 til 2006, hvor han scorede hele 150 mål i 219 kampe. Her blev han både Premier League-topscorer og vandt mesterskaber, og han var særlig kendt for at være dødsens farlig i målfeltet. 

Altså er det ikke bare en hr hvem-som-helst, som Paul Scholes, der spillede sammen med hollænderen, sammenligner Rasmus Højlund med.

Rasmus Højlund har nettet tre gange i Champions League for Manchester United, men i fire kampe i Premier League er det endnu ikke lykkedes ham at komme på måltavlen. 







LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’