Det kører slet ikke for Manchester United på banen, men for klubbens nye dansker er billedet lidt anderledes.
For hvor mange andre Manchester United-spillere underpræsterer, så har Rasmus Højlund fået en glimrende start på sit megaskifte til storklubben, og selv om man i går tabte med 2-3 til Galatasaray på Old Trafford, så var Rasmus Højlund storspillende.
To flotte scoringer blev det til for danskeren, som dagen derpå rager masser af ros til sig – vel nok som den eneste i den røde trøje.
Ros fik han også af Manchester United-legenden Paul Scholes, som er imponeret over, hvad han ser fra den blonde dansker, der får ham til at tænke tilbage på en sand bomber i Manchester United-trøjen.
– I dag så jeg noget i holdet, som jeg synes, er spændende. Særligt Højlund med de to mål, siger Scholes på TV efter kampen og fortsætter:
– Det var to fremragende mål. Jeg var vild med det andet mål. Forsvarsspilleren havde ingen chance – han så kun hans hæle og hans afslutning, som var meget behersket. Han fik også annulleret et mål.
– Jeg tænkte bare "wow, der er noget van Nistelrooy her!" Lyder det fra Scholes.
Ruud Van Nistelrooy høvlede bolde i kassen for Manchester United fra 2001 til 2006, hvor han scorede hele 150 mål i 219 kampe. Her blev han både Premier League-topscorer og vandt mesterskaber, og han var særlig kendt for at være dødsens farlig i målfeltet.
Altså er det ikke bare en hr hvem-som-helst, som Paul Scholes, der spillede sammen med hollænderen, sammenligner Rasmus Højlund med.
Rasmus Højlund har nettet tre gange i Champions League for Manchester United, men i fire kampe i Premier League er det endnu ikke lykkedes ham at komme på måltavlen.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner død af kræft