Elkjær om Real Madrid: Det gør de i de store kampe

Forud for Real Madrids kamp mod Liverpool er Preben Elkjær ikke i tvivl om, at spanierne besidder en særlig evne i de store kampe.



Real Madrid har igennem sæsonen været udsat for kritik for deres efterhånden aldrende hold, som måske kunne trænge til lidt udskiftning. Alligevel ser det nu meget lyst ud i den hjemlige liga, og i Champions League er de foran med 3-1 over Liverpool efter hjemmekampen i kvartfinalen.

For landsholdslegenden Preben Elkjær er der ingen tvivl om, hvordan det kan være, at Real Madrid har kunne vise den styrke. Senest også med en sejr over Barcelona i La Liga, hvor de igen viste, at de kan noget særligt i de store kampe.

I Champions League-nedtaktsprogrammet Goal Show på TV3+ giver Elkjær sit syn på, hvad der ligger bag.

– Det er Real Madrid. De har jo spillere, der et sindssygt højt niveau, og i de her kampe, når man er så rutineret og klassen – hvilket de jo har – så ved man bare, hvordan man spiller de her kampe, siger han og fortsætter: 

– Man behøver ikke have bolden hele tiden. Man kan vente til de rigtige tidspunkter. Man kan lægge folk ned, når det er det, der skal gøres. Altså, de kan alt det der, lyder det fra den tidligere landsholdsbomber.

Elkjær har dog et særligt punkt, som er meget afgørende.

– Det, som overstråler alt det andet, er, at de har bare nogle spillere med en helt speciel klasse, fastslår han.

Mens Real Madrids sæson i den fineste europæiske turnering ser gode ud, så var det exit for Bayern München. Det havde makkeren Michael Laudrup en klar holdning til. Læs mere om det her. 







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Nedtur for Højlund og Napoli

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham