En dårlig indflydelse på Mbappé: – Neymar er både problemet og løsningen

Bliver 2021 endelig året, hvor Neymar vinder Ballon d’Or? Scenen er sat for brasilianeren i aften, når Paris Saint-Germain gæster Bayern München i Champions League-kvartfinalen, hvor Robert Lewandowski er skadet. Forud for braget på Allianz Arena har Neymar dog igen fået hård kritik, efter at brasilianeren fik et dumt rødt kort i lørdagens 1-0-nederlag til…



Neymar er historiens dyreste spiller, og brasilianeren anses for at være en af verdens bedste spillere. 

Men brasilianeren, der blev udråbt som arvtageren efter Lionel Messi og Cristiano Ronaldo, er efterhånden blevet 29 år. Og han har stadig ikke vundet Ballon d’Or. 

Mulighederne ser dog hæderlige ud i år, hvor både Messi og Ronaldo blev sendt ud af Champions League allerede i 1/8-finalerne. Scenen er således sat for Neymar i aften, hvor Paris Saint-Germain gæster Bayern München, som pariserne tabte til i sidste sæsons Champions League-finale. 

Mange skader i Champions League
Neymar nåede at vinde Champions League en enkelt gang med Barcelona i 2015, men efter skiftet til Paris har skader ofte saboteret brasilianerens drømme i Europas største klubturnering. I Neymars første sæson i Paris missede han returkampen mod Real Madrid i 1/8-finalen, hvor den franske klub blev sendt ud. Sæsonen efter missede Neymar så begge 1/8-finaler mod Manchester United, hvor pariserne igen blev elimineret tidligt i turneringen. 

I sidste sæsons ‘Final 8’ i Champions League undgik Neymar så endelig skader, og brasilianeren førte da også Paris Saint-Germain til klubbens første Champions League-finale. Den blev desværre tabt, og derfor er der lagt op til revanche i aften, når Mauricio Pochettinos tropper skal forsøge at skabe sig et godt udgangspunkt i München. Den franske storklub går dog ikke ligefrem ind til braget i storform. 

Kritisk Petit
Lørdag tabte Paris Saint-Germain således med 1-0 til Lille, der dermed overtog førstepladsen i Ligue 1. Det var ikke meget, der lykkedes for Neymar i opgøret, og i overtiden blev brasilianeren så præsenteret for et rødt kort, efter et skub mod en modstander. Og efter Lille-kampen var den tidligere franske verdensmester Emmanuel Petit ude med riven efter Neymar. 

– Neymar er både problemet og løsningen. Når du ikke lærer af dine fejl – han bliver snart 30 år – så er det fordi, at du har været et barn hele livet, og fordi alle omkring vender det blinde øje til din opførsel. Han har stadig ikke vundet Ballon d’Or. Han var udset til at være Messis og Ronaldos arvtager, men det er stadig ikke sket, og han er tæt på de 30 år nu, lød det, ifølge RMC, fra Petit. 

Dårlig indflydelse
Ifølge Petit har har Neymar en mindre positiv indflydelse på sine holdkammerater. 

– Nogle spillere er ved at blive ‘Neymar-iseret’. Først og fremmest Mbappé. I mine øjne er Angel Di Maria det bedste eksempel i PSG-truppen. Når Di Maria spiller, uden at de to andre stjerner er på banen, er han en anden spiller. Han arbejder hårdt for sit hold. Når de to andre stjerner er der, forsvinder han pludselig. Man får indtrykket af, at det er en individuel sport, og at der ikke længere er nogen forbindelse mellem spillerne, lyder det fra Petit. 

– Når du er lederen på holdet, stjernen… så har du et ansvar overfor din klub. 

Bayern München må undvære Robert Lewandowski og Serge Gnabry i aftenens opgør, mens gæsterne må undvære Marco Verratti. Spændende bliver det at se, om Neymar kan svare igen på Petits kritik. Det vil således utvivlsomt styrke Neymars Ballon d’Or-chancer, hvis Robert Lewandowski bliver sendt ud af Champions League allerede i kvartfinalen. 




LIVE

TransferLIVE: FCM udlejer back til Superliga-klub


– Det virker bare lidt mærkeligt

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Kold krig i ni måneder

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’



KOMMENTAR

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening


Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Lægetjek booket – enige om kongeløn

De dropper Højlund

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

AGF-millioner på vej?

‘En gennemsnitlig målmand’

Martin Jørgensen scorer nyt job

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Delaney spillede nøglerolle

Mikael Anderson smadrer transferrekord



Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

– Det ville da være meget, meget underligt

Kun underskriften mangler

Afslører vanvittig kontrakt

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig



Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Åbne for at sælge

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Makreller vinder derby i Göteborg

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’



Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil