Engelsk dommer måtte flytte familien efter gigantisk drama på Bernabéu

Den engelske topdommer Michael Oliver var nødt til at flytte sin familie i sikkerhed efter Champions League-braget mellem Real Madrid og Juventus i 2018.



Der var drama for alle pengene, da Real Madrid i april 2018 tog imod Juventus i Champions League.

Zinedine Zidanes tropper havde hentet en 3-0-sejr i det første kvartfinaleopgør i Torino, men på hjemmebane var madrilenerne tæt på et kollaps af de helt store, da Juventus efter en times spil kom foran med 3-0 og dermed fik udlignet i det samlede regnskab. 

Dømte straffespark i tillægstiden
I tillægstiden af braget kom kampens dommer, engelske Michael Oliver, dog i den grad i fokus, da han valgte at fløjte for straffespark til Real Madrid, som Cristiano Ronaldo udnyttede til at sende Real Madrid i semifinalen.

Gianluigi Buffon fik direkte rødt kort inden straffesparket, da Juventus-ikonet overfusede Oliver. Målmanden udtalte efterfølgende, at Michael Oliver ‘har en skraldespand dér, hvor han hjerte burde være’

Måtte flytte familien
Og efter den dramatiske afslutning væltede det da også ind med dødstrusler for Michael Oliver, lyder det nu fra topdommerens tidligere kollega, Mark Clattenburg, der selv dømte Champions League-finalen mellem Real Madrid og Atlético Madrid i 2016.

– Som dommer bliver det en del af hverdagen at blive svinet til. Jeg plejede at modtage breve i postkassen. Min postmand troede, at han gjorde mig en tjeneste ved at levere dem. Noget af tilsviningen var virkelig modbydelig og ja, der var også trusler. ‘Jeg vil gøre dit og dat ved dig, din hustru og dine børn’. Jeg meldte det til politiet, men på grund af de anonyme afsendere var der ingen, der blev dømt. Desværre går folk for ofte over grænsen på sociale medier. Michael Oliver var nødt til at flytte sin familie ud af sit hus efter en kamp mellem Juventus og Real Madrid i 2018. Det er sårende og skræmmende og det værste er, at de sociale medier lader det ske, lyder det således fra Clattenburg i Daily Mail

Den engelske topdommer Mike Dean har valgt at tage en pause, da han efter et fejlagtigt rødt kort i weekendens opgør mellem West Ham og Fulham også har modtaget dødstrusler. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller