Engelsk dommer måtte flytte familien efter gigantisk drama på Bernabéu

Den engelske topdommer Michael Oliver var nødt til at flytte sin familie i sikkerhed efter Champions League-braget mellem Real Madrid og Juventus i 2018.



Der var drama for alle pengene, da Real Madrid i april 2018 tog imod Juventus i Champions League.

Zinedine Zidanes tropper havde hentet en 3-0-sejr i det første kvartfinaleopgør i Torino, men på hjemmebane var madrilenerne tæt på et kollaps af de helt store, da Juventus efter en times spil kom foran med 3-0 og dermed fik udlignet i det samlede regnskab. 

Dømte straffespark i tillægstiden
I tillægstiden af braget kom kampens dommer, engelske Michael Oliver, dog i den grad i fokus, da han valgte at fløjte for straffespark til Real Madrid, som Cristiano Ronaldo udnyttede til at sende Real Madrid i semifinalen.

Gianluigi Buffon fik direkte rødt kort inden straffesparket, da Juventus-ikonet overfusede Oliver. Målmanden udtalte efterfølgende, at Michael Oliver ‘har en skraldespand dér, hvor han hjerte burde være’

Måtte flytte familien
Og efter den dramatiske afslutning væltede det da også ind med dødstrusler for Michael Oliver, lyder det nu fra topdommerens tidligere kollega, Mark Clattenburg, der selv dømte Champions League-finalen mellem Real Madrid og Atlético Madrid i 2016.

– Som dommer bliver det en del af hverdagen at blive svinet til. Jeg plejede at modtage breve i postkassen. Min postmand troede, at han gjorde mig en tjeneste ved at levere dem. Noget af tilsviningen var virkelig modbydelig og ja, der var også trusler. ‘Jeg vil gøre dit og dat ved dig, din hustru og dine børn’. Jeg meldte det til politiet, men på grund af de anonyme afsendere var der ingen, der blev dømt. Desværre går folk for ofte over grænsen på sociale medier. Michael Oliver var nødt til at flytte sin familie ud af sit hus efter en kamp mellem Juventus og Real Madrid i 2018. Det er sårende og skræmmende og det værste er, at de sociale medier lader det ske, lyder det således fra Clattenburg i Daily Mail

Den engelske topdommer Mike Dean har valgt at tage en pause, da han efter et fejlagtigt rødt kort i weekendens opgør mellem West Ham og Fulham også har modtaget dødstrusler. 





Verdensstjerne har sendt besked til Billing


Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

FC København-stjerne frifundet

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

– Har du snakket med din mor?

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

FCM jagter Franculino-erstatning

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Højbjerg med kæmpe ros

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

I kæmpe forsvar af Amorim

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Megastjerne så intet fra FC København

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK