– Eriksen var en af de mest ivrige spillere på banen

I det italienske medie Sport Mediaset har man svært ved at forstå Antonio Contes manglende brug af Christian Eriksen.



Det vakte stor opsigt i Italien, da Inter i sidste uge blev sendt ud af Champions League allerede i gruppespillet. 

Antonio Contes mandskab var gået videre til 1/8-finalerne med en sejr over Shakhtar Donetsk i sidste spillerunde, men hjemme i Milano formåede den italienske storklub blot at få 0-0, hvilket betød en fjerdeplads i gruppen. Og dermed fortsætter Inter altså ikke engang i Europa League. 

Et spørgsmål om respekt
Christian Eriksen fik først chancen i det 84. minut, men danskeren formåede alligevel at gøre et bedre indtryk end de fleste af sine Inter-holdkammerater. Sådan lyder det fra det italienske medie Sport Mediaset, der under overskriften ‘Eriksen-sagen er et spørgsmål om respekt’ analyserer den danske stjernes aktuelle situation. 

– Vi må se på mennesket før fodboldspilleren, og vi må se udover resultaterne. Lad mig være tydelig. Det er ikke på grund af Inters Champions League-exit, at Eriksen-problemet er i fokus. Det kræver ikke en tung fjerdeplads for at sætte det i perspektiv. Pointen er ikke engang, at danskeren var en af de mest ivrige spillere på banen, selvom han, af uforklarlige årsager, måtte blive siddende på bænken i 84 minutter, lyder det således fra Sport Mediaset-skribenten Lorenzo Santucci.  

– Eriksen-problemet er ikke blevet født i dag, og det er ikke opstået, fordi Inter har tabt. Inters fans er ikke som andre, og de er aldrig forfaldet til mottoet om, at resultater er det eneste, der tæller. Og det var netop derfor, at de, selv efter sejre, forsvarede og beskyttede den tidligere Tottenham-midtbanespiller.

– Hvis der ikke er tale om en sportslig ydmygelse af fodboldspilleren fra Antonio Conte, så er det en ydmygelse af mennesket og hans professionelle tilgang. 

Et mål i sig selv
Santucci peger på, at det efter sejre ikke er afgørende, hvem der gjorde forskellen. Det er holdet, der vinder. 

– Men det, som Eriksen er blevet udsat for, er ikke bare stædigt og uden forklaring. Det er et mål i sig selv. En historie med en hovedperson, Antonio Conte, der sætter en anden karakter, med samme navn, i fare. Ligesom i går (onsdag, red.), hvor træneren forsinkede sine udskiftninger i omtrent 15-20 minutter, og udskød Eriksens indskiftning til det 84. minut, hvorved han pressede spillere som Barella til grænsen af det mulige. Og derefter satte han danskeren ind, fordi – som han forklarede medierne bagefter – at ‘Lautaro ikke havde mere at give’. 





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Tæt på at sende millioner til FC København

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Marseille æder impotent modstander

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Neestrups svar: Hvem så?