Fabelagtige Courtois sikrer Real Madrid CL-triumf

Thibaut Courtois spillede en fænomenal kamp, da Real Madrid slog Liverpool 1-0 i Champions League-finalen.



Vinicius Junior scorede målet, men Thibaut Courtois blev lørdag den store helt, da Real Madrid slog Liverpool 1-0 Champions League-finalen.

Liverpool havde således et markant overtag i både spil og chancer, men den belgiske sprællemand i Real-målet leverede mindst en håndfuld store redninger og var med afstand den mest afgørende spiller.

Det er 14. gang i Real Madrids historie, at klubben vinder Europas fineste klubturnering.

Liverpool tilspillede sig tæt på ti chancer af en vis størrelse i opgøret, men især profilerne Mohamed Salah og Sadio Mané manglede den afgørende skarphed i duellerne med Courtois.

Carlo Ancelotti er med triumfen nu den mest vindende træner i Champions League/Mesterholdenes Europa Cup. Han har vundet to gange med AC Milan og to gange med Real Madrid.
Finalen fik en kaotisk start. Den blev således udsat 36 minutter – officielt på grund af “sikkerhedsmæssige årsager”, hvilket på stadion blev uddybet med “sent ankommende fans” ifølge AFP.

Da opgøret endeligt blev skudt i gang, startede det ganske roligt, inden Liverpool fra omkring et kvarters spil begyndte at trykke hårdt på.

Mohamed Salah, Sadio Mané og Thiago Alcântara testede alle Thibaut Courtois, og belgieren var en særdeles vigtig mand for Real Madrid.

Særlig stor var hans redning efter 21 minutter. Sadio Manés hårde afslutning blev således akkurat sendt på stolpen via Real-keeperens fingerspidser.

Real Madrid havde nærmest ingenting i de første 43 minutter, men så lynede målræven Karim Benzema efter en omgang tilfældigheder i Liverpools felt.

Dommeren Clément Turpin underkendte dog scoringen for offside, og efter flere minutters gennemgang af situationen bakkede VAR ham op.

VAR arbejdede markant hurtigere efter en times spil, da Real Madrid igen havde bolden i nettet.

Federico Valverdes flade afslutning røg over til Vinicius Junior ved bageste stolpe, og han kunne på kanten af offside nemt bringe Real på 1-0.

Målet satte yderligere fut under Liverpool, og Salah forsøgte sig både fra distancen og fra tæt hold i den følgende periode, men begge gange var Courtois igen-igen i vejen.

Liverpool skiftede offensivt ind og blev mere og mere desperate i sin jagt på en udligning. Det gav chancer til Diogo Jota og Salah, men også plads og muligheder i den anden ende.

Meget passende sluttede finalen dog med, at Courtois greb en lang bold og sparkede den ud, hvorefter der blev fløjtet af.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Silkeborg IF – FC København

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde