Fra anden halvlegs begyndelse i kampen mellem Dortmund og Newcastle blev der pludselig kastet blandt andet guld-sprayede pølsebakker ind på banen, som skulle symbolisere guldbarrer.
Samtidig blev der fremført et stort banner med ordene 'You don’t care about the sport – all you care about is money.' som en klar protest mod UEFA og den udvikling, der er på vej i Champions League.
Der blev samtidig vist et link til en hjemmesiden nein-zur-cl-reform.de, hvor fangruppen Südtribüne Dortmund har forklaret deres synspunkter, hvor de kommer ind på udvikling, som Champions League står overfor med en reform af turneringen med 36 hold.
– Dagene, hvor traditionelle klubber som Werder Bremen eller 1. FC Kaiserslautern konkurrerede om den tyske mesterskab eller "underdogs" som BVB eller FC Porto nåede Champions League-finalen, ser ud til at være længe forbi, skriver fangruppen og fortsætter:
– Problemet med økonomisk ubalance blandt deltagerholdene kan endda forværres af den nye struktur – kombineret med den kommende stigning i indtægterne. Derudover vil reformen give de "store spillere" "omfattende forsikring", hvilket betyder, at endda femtepladsen i den nationale liga kan tillade dem at deltage i Champions League. Økonomisk risiko? Ikke en chance, lyder det fra tyskerne.
Foto: Lars Baron/Getty Images
Derudover bliver der peget på, at man med stigningen i indtægterne fra de europæiske turneringer og stigende antal kampe i Europa er der frygt for, at man devaluerer de nationale ligaer og pokaltuerninger, som de allerede nu mener mangler tiltrækningskraft.
– Dette betyder, at de nationale forbund simpelthen vil have mindre tilbage af kagen, hvis tv-udbyderne skal betale mere for de snart dyrere TV-rettigheder til UEFA-konkurrencerne. Indtægtsstigningen fra de europæiske cupkonkurrencer vil gøre resten for at konsolidere strukturerne, der allerede er på plads i de nationale ligaer, fortæller den tyske fangruppe.
Det er endelig noget, som de mener kan bane vejen for den Super League, som tidligere har været på vej.
Forventningen er da også, at præmiepengene i den nye Champions League-turnering kommer til at stige med mellem 20 og 30 procent.
Den kommende struktur kommer til at være en del anderledes end den nuværende. Læs mere om den her i denne guide.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Danmarks landskamp slog særlig rekord
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER