Fra anden halvlegs begyndelse i kampen mellem Dortmund og Newcastle blev der pludselig kastet blandt andet guld-sprayede pølsebakker ind på banen, som skulle symbolisere guldbarrer.
Samtidig blev der fremført et stort banner med ordene 'You don’t care about the sport – all you care about is money.' som en klar protest mod UEFA og den udvikling, der er på vej i Champions League.
Der blev samtidig vist et link til en hjemmesiden nein-zur-cl-reform.de, hvor fangruppen Südtribüne Dortmund har forklaret deres synspunkter, hvor de kommer ind på udvikling, som Champions League står overfor med en reform af turneringen med 36 hold.
– Dagene, hvor traditionelle klubber som Werder Bremen eller 1. FC Kaiserslautern konkurrerede om den tyske mesterskab eller "underdogs" som BVB eller FC Porto nåede Champions League-finalen, ser ud til at være længe forbi, skriver fangruppen og fortsætter:
– Problemet med økonomisk ubalance blandt deltagerholdene kan endda forværres af den nye struktur – kombineret med den kommende stigning i indtægterne. Derudover vil reformen give de "store spillere" "omfattende forsikring", hvilket betyder, at endda femtepladsen i den nationale liga kan tillade dem at deltage i Champions League. Økonomisk risiko? Ikke en chance, lyder det fra tyskerne.
Foto: Lars Baron/Getty Images
Derudover bliver der peget på, at man med stigningen i indtægterne fra de europæiske turneringer og stigende antal kampe i Europa er der frygt for, at man devaluerer de nationale ligaer og pokaltuerninger, som de allerede nu mener mangler tiltrækningskraft.
– Dette betyder, at de nationale forbund simpelthen vil have mindre tilbage af kagen, hvis tv-udbyderne skal betale mere for de snart dyrere TV-rettigheder til UEFA-konkurrencerne. Indtægtsstigningen fra de europæiske cupkonkurrencer vil gøre resten for at konsolidere strukturerne, der allerede er på plads i de nationale ligaer, fortæller den tyske fangruppe.
Det er endelig noget, som de mener kan bane vejen for den Super League, som tidligere har været på vej.
Forventningen er da også, at præmiepengene i den nye Champions League-turnering kommer til at stige med mellem 20 og 30 procent.
Den kommende struktur kommer til at være en del anderledes end den nuværende. Læs mere om den her i denne guide.
LIVE
LIVE: Lønnen er et problem
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
OB – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OB siger farvel til seks spillere
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Nu klager FC Barcelona igen
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM