Fra anden halvlegs begyndelse i kampen mellem Dortmund og Newcastle blev der pludselig kastet blandt andet guld-sprayede pølsebakker ind på banen, som skulle symbolisere guldbarrer.
Samtidig blev der fremført et stort banner med ordene 'You don’t care about the sport – all you care about is money.' som en klar protest mod UEFA og den udvikling, der er på vej i Champions League.
Der blev samtidig vist et link til en hjemmesiden nein-zur-cl-reform.de, hvor fangruppen Südtribüne Dortmund har forklaret deres synspunkter, hvor de kommer ind på udvikling, som Champions League står overfor med en reform af turneringen med 36 hold.
– Dagene, hvor traditionelle klubber som Werder Bremen eller 1. FC Kaiserslautern konkurrerede om den tyske mesterskab eller "underdogs" som BVB eller FC Porto nåede Champions League-finalen, ser ud til at være længe forbi, skriver fangruppen og fortsætter:
– Problemet med økonomisk ubalance blandt deltagerholdene kan endda forværres af den nye struktur – kombineret med den kommende stigning i indtægterne. Derudover vil reformen give de "store spillere" "omfattende forsikring", hvilket betyder, at endda femtepladsen i den nationale liga kan tillade dem at deltage i Champions League. Økonomisk risiko? Ikke en chance, lyder det fra tyskerne.
Foto: Lars Baron/Getty Images
Derudover bliver der peget på, at man med stigningen i indtægterne fra de europæiske turneringer og stigende antal kampe i Europa er der frygt for, at man devaluerer de nationale ligaer og pokaltuerninger, som de allerede nu mener mangler tiltrækningskraft.
– Dette betyder, at de nationale forbund simpelthen vil have mindre tilbage af kagen, hvis tv-udbyderne skal betale mere for de snart dyrere TV-rettigheder til UEFA-konkurrencerne. Indtægtsstigningen fra de europæiske cupkonkurrencer vil gøre resten for at konsolidere strukturerne, der allerede er på plads i de nationale ligaer, fortæller den tyske fangruppe.
Det er endelig noget, som de mener kan bane vejen for den Super League, som tidligere har været på vej.
Forventningen er da også, at præmiepengene i den nye Champions League-turnering kommer til at stige med mellem 20 og 30 procent.
Den kommende struktur kommer til at være en del anderledes end den nuværende. Læs mere om den her i denne guide.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Hjulmand og co. taber stort skridt
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker