Fan-protest i Dortmund: I tænker kun på penge

En stor gruppe Dortmund-fans er ikke vilde med udsigterne til den kommende Champions League-struktur.



Fra anden halvlegs begyndelse i kampen mellem Dortmund og Newcastle blev der pludselig kastet blandt andet guld-sprayede pølsebakker ind på banen, som skulle symbolisere guldbarrer. 

Samtidig blev der fremført et stort banner med ordene 'You don’t care about the sport – all you care about is money.' som en klar protest mod UEFA og den udvikling, der er på vej i Champions League.

Der blev samtidig vist et link til en hjemmesiden nein-zur-cl-reform.de, hvor fangruppen Südtribüne Dortmund har forklaret deres synspunkter, hvor de kommer ind på udvikling, som Champions League står overfor med en reform af turneringen med 36 hold.

– Dagene, hvor traditionelle klubber som Werder Bremen eller 1. FC Kaiserslautern konkurrerede om den tyske mesterskab eller "underdogs" som BVB eller FC Porto nåede Champions League-finalen, ser ud til at være længe forbi, skriver fangruppen og fortsætter:

– Problemet med økonomisk ubalance blandt deltagerholdene kan endda forværres af den nye struktur – kombineret med den kommende stigning i indtægterne. Derudover vil reformen give de "store spillere" "omfattende forsikring", hvilket betyder, at endda femtepladsen i den nationale liga kan tillade dem at deltage i Champions League. Økonomisk risiko? Ikke en chance, lyder det fra tyskerne.

Foto: Lars Baron/Getty Images

Derudover bliver der peget på, at man med stigningen i indtægterne fra de europæiske turneringer og stigende antal kampe i Europa er der frygt for, at man devaluerer de nationale ligaer og pokaltuerninger, som de allerede nu mener mangler tiltrækningskraft.

– Dette betyder, at de nationale forbund simpelthen vil have mindre tilbage af kagen, hvis tv-udbyderne skal betale mere for de snart dyrere TV-rettigheder til UEFA-konkurrencerne. Indtægtsstigningen fra de europæiske cupkonkurrencer vil gøre resten for at konsolidere strukturerne, der allerede er på plads i de nationale ligaer, fortæller den tyske fangruppe.

Det er endelig noget, som de mener kan bane vejen for den Super League, som tidligere har været på vej.

Forventningen er da også, at præmiepengene i den nye Champions League-turnering kommer til at stige med mellem 20 og 30 procent.

Den kommende struktur kommer til at være en del anderledes end den nuværende. Læs mere om den her i denne guide. 





Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

– Han fik et lortetilbud fra OB

Medie: Alt peger på, at han er færdig

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Blandt dette årtusindes bedste

Jakob Poulsen med dyster melding

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Hvad f….. sker der Tullberg?



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC København – Silkeborg IF

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG