FC København chanceløse mod Dortmund

Borussia Dortmund var en klasse bedre end FC København, som indkasserede et nederlag på 0-3.



Comebacket til Champions League blev ikke et succesrigt et af slagsen for FC København.

I den første kamp i gruppespillet tabte FCK tirsdag aften 0-3 til Borussia Dortmund foran 70.700 larmende tilskuere på Signal Iduna Park.

FCK blev udstillet to gange på syv dyrebare minutter i første halvleg efter dumme boldtab og sløset opdækning. Det blev afgørende.

Fejlene hos FCK blev straffet af et klogere og dygtigere tysk mandskab, som trods et hav af skader i offensiven stadig havde de klart farligste våben på den sidste tredjedel af banen.

Efter en hektisk optakt til kampen med ballade og kast med pyroteknik fra begge holds tilskuere indledte FCK bedst.

Blot et minut inde i kampen hamrede FCK-anfører Carlos Zeca på mål, og bolden strejfede den fjerneste stolpe, inden den gik til målspark.

Efter ni minutter fik Dortmund-angriberen Anthony Modeste en stor chance, men sigtekornet var slet ikke indstillet.

FCK kom efter en godkendt start under belejring mod slutningen af første halvleg. Dortmund udnyttede et boldtab til en hurtig omstilling ti minutter før pausen.

Angriberen Marco Reus modtog bolden og tørrede FCK-stopperen Denis Vavro, som lignede en stillestående kegle i situationen.

Selv om FCK-keeper Mathew Ryan fik lappen på, kunne australieren ikke forhindre tyskernes åbningsmål.

Kort før pausefløjt var den gal igen i FCK-forsvaret. Zeca blev den lille i en duel, og indskiftede Giovanni Reyna kunne smart spille Raphäel Guerreiro fri til en nem 2-0-scoring.

De frustrerede FCK-spillere skændtes inde på banen, da bolden skulle gives op fra midten for anden gang på syv minutter.

Den manglende organisation i defensiven ved de tyske scoringer kunne træner Jess Thorup passende adressere i pausen.

I anden halvleg blev det ikke meget bedre for FCK, som skal være glad for den manglende tyske effektivitet.

Især kantspilleren Julian Brandt var skyld i, at Dortmunds sejr ikke blev endnu større, da han brændte to gigantchancer.

FCK spillede i perioder modigt og forsøgte at skabe noget farligt offensivt. Men udeholdet havde det svært.

I FCK-angrebet blev Mohamed Daramy forståeligt pillet ud efter en time efter en anonym og bleg indsats. Han var ellers en af dem, der skulle have gjort en forskel.

FCK-angriberen Andreas Cornelius formåede heller ikke at gøre sig gældende. Han blev holdt i meget kort snor af de stærke tyske stoppere.

Dortmunds sejr kom aldrig i fare, og Jude Bellingham fuldendte efter 83 minutter endnu et smukt Dortmund-angreb og gjorde det til slutresultatet 3-0.

FCK skal i den næste kamp møde Sevilla i Parken, inden der venter to opgør mod Manchester City.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Randers vinder storsejr på 4-0

Hård lodtrækning: ‘Det bliver dejligt’

Dansk klub taler med David Nielsen og Riddersholm

Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken

Stort medie præsenterer Thomas Frank

Her er status på FCK’s jagt på Asger Sørensen

De betaler prisen for dårlige transfervinduer



LIVE

TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’

Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’

Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent

De har afgivet et bud på Victor Nelsson

‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle

Afsløring: Markant forstærkning får tre år i Vejle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark

Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer

Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From

I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre

‘Det bruger jeg ikke to sekunder på’

– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver

De køber rettighederne til FCK-kamp

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?

Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’

På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge

Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

Her er German Onugkhas nye klub

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Kæmpetransfer: ‘Han er en gamechanger’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skriver under i dag – dansker tager til Tyskland

Dansker talte med Højlund inden transfer