FC København chanceløse mod Dortmund

Borussia Dortmund var en klasse bedre end FC København, som indkasserede et nederlag på 0-3.



Comebacket til Champions League blev ikke et succesrigt et af slagsen for FC København.

I den første kamp i gruppespillet tabte FCK tirsdag aften 0-3 til Borussia Dortmund foran 70.700 larmende tilskuere på Signal Iduna Park.

FCK blev udstillet to gange på syv dyrebare minutter i første halvleg efter dumme boldtab og sløset opdækning. Det blev afgørende.

Fejlene hos FCK blev straffet af et klogere og dygtigere tysk mandskab, som trods et hav af skader i offensiven stadig havde de klart farligste våben på den sidste tredjedel af banen.

Efter en hektisk optakt til kampen med ballade og kast med pyroteknik fra begge holds tilskuere indledte FCK bedst.

Blot et minut inde i kampen hamrede FCK-anfører Carlos Zeca på mål, og bolden strejfede den fjerneste stolpe, inden den gik til målspark.

Efter ni minutter fik Dortmund-angriberen Anthony Modeste en stor chance, men sigtekornet var slet ikke indstillet.

FCK kom efter en godkendt start under belejring mod slutningen af første halvleg. Dortmund udnyttede et boldtab til en hurtig omstilling ti minutter før pausen.

Angriberen Marco Reus modtog bolden og tørrede FCK-stopperen Denis Vavro, som lignede en stillestående kegle i situationen.

Selv om FCK-keeper Mathew Ryan fik lappen på, kunne australieren ikke forhindre tyskernes åbningsmål.

Kort før pausefløjt var den gal igen i FCK-forsvaret. Zeca blev den lille i en duel, og indskiftede Giovanni Reyna kunne smart spille Raphäel Guerreiro fri til en nem 2-0-scoring.

De frustrerede FCK-spillere skændtes inde på banen, da bolden skulle gives op fra midten for anden gang på syv minutter.

Den manglende organisation i defensiven ved de tyske scoringer kunne træner Jess Thorup passende adressere i pausen.

I anden halvleg blev det ikke meget bedre for FCK, som skal være glad for den manglende tyske effektivitet.

Især kantspilleren Julian Brandt var skyld i, at Dortmunds sejr ikke blev endnu større, da han brændte to gigantchancer.

FCK spillede i perioder modigt og forsøgte at skabe noget farligt offensivt. Men udeholdet havde det svært.

I FCK-angrebet blev Mohamed Daramy forståeligt pillet ud efter en time efter en anonym og bleg indsats. Han var ellers en af dem, der skulle have gjort en forskel.

FCK-angriberen Andreas Cornelius formåede heller ikke at gøre sig gældende. Han blev holdt i meget kort snor af de stærke tyske stoppere.

Dortmunds sejr kom aldrig i fare, og Jude Bellingham fuldendte efter 83 minutter endnu et smukt Dortmund-angreb og gjorde det til slutresultatet 3-0.

FCK skal i den næste kamp møde Sevilla i Parken, inden der venter to opgør mod Manchester City.

/ritzau/





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Thomas Delaney i stor hyldest

Forhandler med Pione Sisto

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Danske klubber efter Thomas Delaney

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Napoli jagter Superliga-profil

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sergio Ramos i chokskifte?

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Zorniger kommer med klar besked

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Jacob Neestrup spøger i denne klub

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Aflyser møde med pressen

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Syv i træk for Barcelona

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

Få mål i lokalderby i Rhinland

Conrad Harder assisterer i nederlag