FC København tager vild sejr i Champions League

Den ofte udskældte angriber Andreas Cornelius blev den store helt for FCK, som vandt 3-2 ude over Villarreal.



Kriseramte FC København var som forvandlet, da holdet onsdag aften vandt 3-2 ude over Villarreal i Champions League.

Angriberen Andreas Cornelius blev skiftet ind og scorede det afgørende mål for FCK i det 90. minut.

Dermed har FCK nu syv point efter seks kampe og har stadig mulighed for avancement med to kampe tilbage.

Villarreal har været som dag og nat i henholdsvis Champions League og La Liga.

I den hjemlige liga har holdet lagt sig lige bag storholdene FC Barcelona og Real Madrid.

Til gengæld er det kun blevet til et enkelt point i nu seks kampe for “den gule ubåd”, der i den grad har taget vand ind i de europæiske kampe.

Det gjorde Villarreal også i onsdagens kamp mod FCK, som dog også viste svaghedstegn i defensiven i løbet af kampen.

FCK-træner Jacob Neestrup havde skiftet seks mand ud i startopstillingen i forhold til søndagens uventede 0-2-nederlag hjemme til Sønderjyske i Superligaen.

Blandt de kasserede var Cornelius, midtbanespilleren Thomas Delaney og stopperen Pantelis Hatzidiakos.

Trods de mange rokader fik FCK en drømmestart på kampen ved at bringe sig foran 1-0 efter blot to minutter.

Backen Marcos Lopez sendte et perfekt indlæg ind til Mohamed Elyounoussi, som bare skulle løbe ind i feltet og sætte indersiden på.

FCK spillede generelt godt i første halvleg og bragte flere gange Villarreal i ubalance.

Dog havde spanierne også chancer til at score, men blandt andre Santi Comesana og Nicolas Pepe brændte mulighederne.

Dominik Kotarski stod glimrende i FCK-målet og var en sikker sidste skanse.

Villarreal skiftede tre mand i pausen, og det hjalp på hjemmeholdets spil.

Lige så hurtigt som i første halvleg bare med omvendt fortegn blev der scoret. Comesana kom sammen med FCK-backen glidende ind i bolden, og det var svært at bedømme, hvem der skovlede den ind til 1-1.

Et minut senere svarede FCK dog tilbage med endnu en scoring. Efter et indlæg fra FCK-backen Yoram Zague, som Viktor Dadason hoppede over, sparkede Elias Achouri bolden i kassen til 2-1.

Zague var involveret i meget på godt og ondt og smed bolden væk ti minutter inde i anden halvleg. Det kostede lynhurtigt et mål, da hjemmeholdets indskiftede Tanitoluwa Oluwaseyi sparkede bolden i mål til 2-2.

Cornelius kom ind fra bænken efter 71 minutter, og han blev den store helt i det 90. minut, da han dukkede op i feltet på det helt rigtige tidspunkt og sparkede bolden i kassen til 3-2.

FCK har med den sene og dramatiske sejr stadig mulighed for at ende i top-24, som går videre til knockoutfasen.

Sidste år krævede det 11 point at komme videre fra ligaspillet til knockoutfasen. FCK skal altså høste forventeligt fire point i sine to sidste kampe mod Napoli og FC Barcelona.

/ritzau/






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Spanien har et ekstra øje på Messi

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme