FC København tager vild sejr i Champions League

Den ofte udskældte angriber Andreas Cornelius blev den store helt for FCK, som vandt 3-2 ude over Villarreal.



Kriseramte FC København var som forvandlet, da holdet onsdag aften vandt 3-2 ude over Villarreal i Champions League.

Angriberen Andreas Cornelius blev skiftet ind og scorede det afgørende mål for FCK i det 90. minut.

Dermed har FCK nu syv point efter seks kampe og har stadig mulighed for avancement med to kampe tilbage.

Villarreal har været som dag og nat i henholdsvis Champions League og La Liga.

I den hjemlige liga har holdet lagt sig lige bag storholdene FC Barcelona og Real Madrid.

Til gengæld er det kun blevet til et enkelt point i nu seks kampe for “den gule ubåd”, der i den grad har taget vand ind i de europæiske kampe.

Det gjorde Villarreal også i onsdagens kamp mod FCK, som dog også viste svaghedstegn i defensiven i løbet af kampen.

FCK-træner Jacob Neestrup havde skiftet seks mand ud i startopstillingen i forhold til søndagens uventede 0-2-nederlag hjemme til Sønderjyske i Superligaen.

Blandt de kasserede var Cornelius, midtbanespilleren Thomas Delaney og stopperen Pantelis Hatzidiakos.

Trods de mange rokader fik FCK en drømmestart på kampen ved at bringe sig foran 1-0 efter blot to minutter.

Backen Marcos Lopez sendte et perfekt indlæg ind til Mohamed Elyounoussi, som bare skulle løbe ind i feltet og sætte indersiden på.

FCK spillede generelt godt i første halvleg og bragte flere gange Villarreal i ubalance.

Dog havde spanierne også chancer til at score, men blandt andre Santi Comesana og Nicolas Pepe brændte mulighederne.

Dominik Kotarski stod glimrende i FCK-målet og var en sikker sidste skanse.

Villarreal skiftede tre mand i pausen, og det hjalp på hjemmeholdets spil.

Lige så hurtigt som i første halvleg bare med omvendt fortegn blev der scoret. Comesana kom sammen med FCK-backen glidende ind i bolden, og det var svært at bedømme, hvem der skovlede den ind til 1-1.

Et minut senere svarede FCK dog tilbage med endnu en scoring. Efter et indlæg fra FCK-backen Yoram Zague, som Viktor Dadason hoppede over, sparkede Elias Achouri bolden i kassen til 2-1.

Zague var involveret i meget på godt og ondt og smed bolden væk ti minutter inde i anden halvleg. Det kostede lynhurtigt et mål, da hjemmeholdets indskiftede Tanitoluwa Oluwaseyi sparkede bolden i mål til 2-2.

Cornelius kom ind fra bænken efter 71 minutter, og han blev den store helt i det 90. minut, da han dukkede op i feltet på det helt rigtige tidspunkt og sparkede bolden i kassen til 3-2.

FCK har med den sene og dramatiske sejr stadig mulighed for at ende i top-24, som går videre til knockoutfasen.

Sidste år krævede det 11 point at komme videre fra ligaspillet til knockoutfasen. FCK skal altså høste forventeligt fire point i sine to sidste kampe mod Napoli og FC Barcelona.

/ritzau/





FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Peger på mulig gave til FCK

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

FCM-stjerne færdig for i år

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK