HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kan torsdag aften komme videre til Europa Leagues 1/16-finaler, hvis resultaterne flasker sig.
Ja faktisk skal FCM bare have uafgjort for 100 procent sikkert at være videre, og selv med et nederlag er det overvejende sandsynligt, at FC Midtjylland sniger sig videre.
Men det bliver en meget hektisk afslutning på Europa League-ligaspillet, hvor i alt 18 kampe spilles samtidig, og kun enkelte hold i toppen og bunden har intet at spille for.
Det betyder også, at FC Midtjylland har en talkyndig ‘spion’ på de øvrige kampe til at følge med i, hvad resultaterne her betyder, hvilket især bliver relevant for FCM i det sekund, holdet måtte komme bagud mod de tyrkiske gæster, der har et point mindre end FCM og lettere risikerer at blive overhalet ved uafgjort.
– Selvfølgelig kommer vi til at have det, sådan vi ved, hvordan vi eventuelt skal reagere, siger Thomas Thomasberg om de to hektiske timer mellem 21 og 23, hvor de 18 kampe skal spilles.
– Jeg ved, hvis vi vinder, så er vi stensikre videre. Jeg ved også, at vi kan gå videre med at tabe, men det er jo ikke det, vi ønsker. Men der kan målscoren også komme i spil. Så det kommer vi til helt sikkert til at holde øje med, for eventuelt at kunne gøre et eller andet i slutningen af kampen, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren er godt tilfreds med forløbet af den nye liga i Europa League, hvor alle dyster med alle i en 36 holds liga og møder otte forskellige modstandere, hvilket er en stor forandring fra de seneste årtiers gruppespil mod tre forskellige modstandere.
. Jeg synes, formatet har fungeret rigtig godt. Altså vi var jo vant til det klassiske puljespil, hvor flere ting var afgjort. Det her med, at der både er noget at spille for fra 1 til 8, i princippet også fra 9 til 16, hvor der er en hjemmekamp også til sidst, der er forskellige ting. Plus, der sagde vi gerne en lille lodtrækning, så du ved heller ikke 100 procent, hvem du trækker, siger Thomas Thomasberg.
– Det har været en rigtig god fornyelse. Det er et minimal antal hold, der ikke har noget at spille for i morgen. Så jeg synes, det har været et godt initiativ.
Thomasberg synes, hans hold har fulgt fornuftigt med i Europa League, hvor man havde chancer til at gøre de to 0-2-nederlag ude til FCSB fra Bukarest og FC Porto mere tætte, end de endte med at være.
– Vi har jo kunnet se, at vi har spillet rigtig gode kampe herude. Frankfurt, en god kamp. Hoffenheim, rigtig god. Vi møder Union St.Gilloise nede fra Belgien, som også ligger i toppen. Dem slår vi. På udebane har vi hentet to sejre ud af fire. Så jeg synes, vi absolut kan være med på niveauet. Vi kan også godt se, at der er nogle hold, der måske er endnu bedre. Men vi har også set hold, vi er bedre end, og det er derfor, vi ligger et sted i tabellen, hvor vi måske også hører til.
– Jeg håber selvfølgelig, vi kan lave endnu mere. Så er der hold bag os, alle havde forventet ville gå videre. At Porto slider i det, og at der er tvivl om Fenerbahce. Det fortæller vel alt om den her liga. Og så er der hold højere end os som Bukarest, vi mødte, og Bodø/Glimt, som vi synes, vi skulle have holdt bag os. Det har været en god fornyelse, som så har givet os lidt ekstra trænerarbejde med otte forskellige modstandere sammenlignet med gruppespillet tidligere, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland har på papiret over 95 procent mulighed for at avancere i de simulationer, forskellige data-selskaber har kørt på sidste spillerunde i Europa League med flere modeller over 97 procent.
UEFA har de seneste dage vejledt klubber i Champions League og Europa League i forløbet af sidste spilledag i ligaspillene og stillet en simulator til rådighed, hvor klubber, og såmænd også fans, kan regne på, hvad forskellige scenarier og udfald betyder.
Der spilles 1/16-finaler i Europa League 13. og 20. februar, de samme uger hvor der på tirsdage og onsdage spilles 1/16-finaler i Champions League.

Ekspert ryster på hovedet af Wass: Uværdigt!

For godt til at være sandt

Store overraskelser i AGF’s startopstilling

Amorim tager fyringsrunde på holdets kappe

FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Sådan tog Vejle sejren mod Silkeborg

Upopulær model booster FCM-talentsucces

Superliga-aflysning ærgrer træner

Rygterne svirrer om Thomas Frank-klausul

Sønderjyske – AGF

Superliga-kamp er blevet aflyst

AaB – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Åben for retur til Danmark: Så ville jeg vælge AGF

Chelsea på vej med kæmpebud til Barcelona

FCM-profil ramt af skade

– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Dansker går målamok: ‘Det var en god aften’

Alt om Vejle: Et vigtigt trumfkort

Tonny var efter københavnerdrengen med næsen i sky

Medier måber over Mika Biereth: Husk det navn!

AaB-salgssucces for 50 mio: Pas på farlig fælde!

Conrad Harder storspiller igen

Dagens Spilforslag: Mål i begge ender i Normandiet

Mirakelmager mod Brøndby: De skriver hver uge

På det punkt er AGF Superligaens bundskraber

Bellingham føler sig misforstået efter rødt kort

Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

– Jeg skal have selvtillid igen

Landsholdsdebut? Dansk angriber helt ustyrlig

Alt om SIF: Sæsonen kan blive vild og voldsom

Gustav Isaksen stråler for Lazio

Disse Superliga-profiler kan blive solgt i 2025

Capellas frabad sig spørgsmål fra FCM-direktører

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Ola Brynhildsen

Milliontransfer: Det fik FCN for Ingvartsen

Millionsatsning: Vil være magtfaktor i Superligaen

‘Det har irriteret mig i mange år’

Vildt eventyr – kan han fortsætte i Superligaen?

Ronaldo slagter Thomas Gravesen

Rivalernes talentafdelinger er SIF’s La Masia

Yngste i Europa League: Villads Nielsen dominerer

Afviser matchfixing: Har jo ikke slået nogen ihjel

Beviser at talenter ikke er nok i Superligaen

AGF-jubel: Virkelig et stærkt signal!

– Alle tænkte Premier League var for meget for ham

Alt om AaB: Han bliver virkelig spændende at følge

‘Jeg har taget en chance ved at forlænge’

Daniel Wass giver lovende nyt

FC København tænder snart røde lamper

Premier League-regel var ulovlig i tre år

Birk droppede særligt løfte til Patrick Pentz

Werkself kan halvere Bayerns forspring

Dansk talent i Serie A: Hold øje med mig, DBU!

Ny straffeskytte? Frederik Birk giver svar her