HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kan torsdag aften komme videre til Europa Leagues 1/16-finaler, hvis resultaterne flasker sig.
Ja faktisk skal FCM bare have uafgjort for 100 procent sikkert at være videre, og selv med et nederlag er det overvejende sandsynligt, at FC Midtjylland sniger sig videre.
Men det bliver en meget hektisk afslutning på Europa League-ligaspillet, hvor i alt 18 kampe spilles samtidig, og kun enkelte hold i toppen og bunden har intet at spille for.
Det betyder også, at FC Midtjylland har en talkyndig ‘spion’ på de øvrige kampe til at følge med i, hvad resultaterne her betyder, hvilket især bliver relevant for FCM i det sekund, holdet måtte komme bagud mod de tyrkiske gæster, der har et point mindre end FCM og lettere risikerer at blive overhalet ved uafgjort.
– Selvfølgelig kommer vi til at have det, sådan vi ved, hvordan vi eventuelt skal reagere, siger Thomas Thomasberg om de to hektiske timer mellem 21 og 23, hvor de 18 kampe skal spilles.
– Jeg ved, hvis vi vinder, så er vi stensikre videre. Jeg ved også, at vi kan gå videre med at tabe, men det er jo ikke det, vi ønsker. Men der kan målscoren også komme i spil. Så det kommer vi til helt sikkert til at holde øje med, for eventuelt at kunne gøre et eller andet i slutningen af kampen, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren er godt tilfreds med forløbet af den nye liga i Europa League, hvor alle dyster med alle i en 36 holds liga og møder otte forskellige modstandere, hvilket er en stor forandring fra de seneste årtiers gruppespil mod tre forskellige modstandere.
. Jeg synes, formatet har fungeret rigtig godt. Altså vi var jo vant til det klassiske puljespil, hvor flere ting var afgjort. Det her med, at der både er noget at spille for fra 1 til 8, i princippet også fra 9 til 16, hvor der er en hjemmekamp også til sidst, der er forskellige ting. Plus, der sagde vi gerne en lille lodtrækning, så du ved heller ikke 100 procent, hvem du trækker, siger Thomas Thomasberg.
– Det har været en rigtig god fornyelse. Det er et minimal antal hold, der ikke har noget at spille for i morgen. Så jeg synes, det har været et godt initiativ.
Thomasberg synes, hans hold har fulgt fornuftigt med i Europa League, hvor man havde chancer til at gøre de to 0-2-nederlag ude til FCSB fra Bukarest og FC Porto mere tætte, end de endte med at være.
– Vi har jo kunnet se, at vi har spillet rigtig gode kampe herude. Frankfurt, en god kamp. Hoffenheim, rigtig god. Vi møder Union St.Gilloise nede fra Belgien, som også ligger i toppen. Dem slår vi. På udebane har vi hentet to sejre ud af fire. Så jeg synes, vi absolut kan være med på niveauet. Vi kan også godt se, at der er nogle hold, der måske er endnu bedre. Men vi har også set hold, vi er bedre end, og det er derfor, vi ligger et sted i tabellen, hvor vi måske også hører til.
– Jeg håber selvfølgelig, vi kan lave endnu mere. Så er der hold bag os, alle havde forventet ville gå videre. At Porto slider i det, og at der er tvivl om Fenerbahce. Det fortæller vel alt om den her liga. Og så er der hold højere end os som Bukarest, vi mødte, og Bodø/Glimt, som vi synes, vi skulle have holdt bag os. Det har været en god fornyelse, som så har givet os lidt ekstra trænerarbejde med otte forskellige modstandere sammenlignet med gruppespillet tidligere, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland har på papiret over 95 procent mulighed for at avancere i de simulationer, forskellige data-selskaber har kørt på sidste spillerunde i Europa League med flere modeller over 97 procent.
UEFA har de seneste dage vejledt klubber i Champions League og Europa League i forløbet af sidste spilledag i ligaspillene og stillet en simulator til rådighed, hvor klubber, og såmænd også fans, kan regne på, hvad forskellige scenarier og udfald betyder.
Der spilles 1/16-finaler i Europa League 13. og 20. februar, de samme uger hvor der på tirsdage og onsdage spilles 1/16-finaler i Champions League.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
Langer ud efter trænerlegende
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Køber engelsk klub
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
I chok over Manchester United
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Kritik preller af på Arteta
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED