FC Midtjylland formøbler CL-billet i slutfasen

FC Midtjylland førte 2-1 i Bratislava, men indkasserede sene mål og tabte 2-3 og går glip af Champions League.



FC Midtjylland må nøjes med europæisk fodbold på anden klasse efter at have sat en Champions League-billet over styr onsdag aften.

Midtjyderne førte 2-1 ude mod Slovan Bratislava, men indkasserede mål i det 82. og 86. minut og tabte 2-3. Sammenlagt taber den danske mesterklub med 3-4 og skal nu deltage i Europa Leagues nye ligaspil.

Inden den med midtjyske briller katastrofale afslutning på opgøret havde holdet ellers heroisk fået vendt 0-1 til 2-1 efter flotte scoringer af de offensive profiler Aral Simsir og Franculino.

Derfor lugtede det af millionregn over Herning og Ikast, men kollapset i slutfasen kommer nu med en dyr regning sporsligt og økonomisk.

Fra begyndelsen af kampen så det lovende ud for FC Midtjylland, men hjemmeholdet knoklede sig ind i opgøret. Derfor var det ikke helt ufortjent, at Slovan Bratislava i det 33. minut bragte sig i front.

Efter sløset og passivt forsvarsspil fik Marko Tolic bolden i feltet og kunne med en enkelt skudfinte gør sig selv fri, før han sparkede bolden fladt i mål med venstrebenet. Elias Olafsson fik hånden på, men kunne ikke forhindre bolden i at trille over stregen.

Midtjyderne var tæt på at komme med et omgående modsvar. Franculino spillede Dario Osorio fri ved bageste stolpe, men en redning i verdensklasse kom i vejen for en udligning.

Målmanden kunne til gengæld intet stille op en håndfuld minutter senere. Aral Simsir drev bolden mellem to oppassere og ind i feltet, før han med en rolig inderside satte bolden i mål.

Glæden var stor i den midtjyske lejr, men Simsir var selv mere afdæmpet. Han så ud til at have slået sig på låret, men spillede videre frem til det 74. minut.

Anden halvleg blev en hæsblæsende affære med et hav af muligheder til begge hold.

Først var hjemmeholdet tæt på, men i stedet tog de danske gæster føringen.

Halvlegen var under fem minutter gammel, da Franculino flot flugtede midtjyderne i front via stolpen efter et perfekt indlæg fra den vikarierende venstre back Juninho.

Desværre for midtjyderne måtte Juninho kort efter lade sig udskifte med en baglårskade. På det tidspunkt havde hjemmeholdet allerede haft en god mulighed for at udligne.

Det danske hold blev presset lidt længere tilbage på banen, men satsede helhjertet på kontraangreb. Det var også tæt på at give en 3-1-scoring i det 69. minut, men Oliver Sørensen kiksede noget uvant sin afslutning på den store mulighed. På det tidspunkt lugtede det stadig af Champions League på den jyske hede.

Men der skulle bare endnu en skudfinte og en lumsk afslutning af Marko Tolic til at sikre balance på måltavlen i det 82. minut.

Dramaet stoppede langt fra der. Først måtte Elias Olafsson diske op med en pragtredning, og dernæst brændte Dario Osorio en friløber, før katastrofen for alvor indtraf.

På ny var forsvarsspillet passivt, da Tigran Barseghyan fra kanten af feltet plaffede Bratislava i front i det 86. minut. I lighed med holdets to første scoringer sad bolden fladt til højre for Olafsson.

Midtjyderne var på desperat jagt efter et mål, der kunne give forlænget spilletid. Dario Osorios forsøg på stolpen i tillægstiden var det tætteste, holdet kom på en udligning.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

AaB i vildt comeback

FC København – Silkeborg IF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Transferpres på Albert Grønbæk

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK