FC Midtjylland formøbler CL-billet i slutfasen

FC Midtjylland førte 2-1 i Bratislava, men indkasserede sene mål og tabte 2-3 og går glip af Champions League.



FC Midtjylland må nøjes med europæisk fodbold på anden klasse efter at have sat en Champions League-billet over styr onsdag aften.

Midtjyderne førte 2-1 ude mod Slovan Bratislava, men indkasserede mål i det 82. og 86. minut og tabte 2-3. Sammenlagt taber den danske mesterklub med 3-4 og skal nu deltage i Europa Leagues nye ligaspil.

Inden den med midtjyske briller katastrofale afslutning på opgøret havde holdet ellers heroisk fået vendt 0-1 til 2-1 efter flotte scoringer af de offensive profiler Aral Simsir og Franculino.

Derfor lugtede det af millionregn over Herning og Ikast, men kollapset i slutfasen kommer nu med en dyr regning sporsligt og økonomisk.

Fra begyndelsen af kampen så det lovende ud for FC Midtjylland, men hjemmeholdet knoklede sig ind i opgøret. Derfor var det ikke helt ufortjent, at Slovan Bratislava i det 33. minut bragte sig i front.

Efter sløset og passivt forsvarsspil fik Marko Tolic bolden i feltet og kunne med en enkelt skudfinte gør sig selv fri, før han sparkede bolden fladt i mål med venstrebenet. Elias Olafsson fik hånden på, men kunne ikke forhindre bolden i at trille over stregen.

Midtjyderne var tæt på at komme med et omgående modsvar. Franculino spillede Dario Osorio fri ved bageste stolpe, men en redning i verdensklasse kom i vejen for en udligning.

Målmanden kunne til gengæld intet stille op en håndfuld minutter senere. Aral Simsir drev bolden mellem to oppassere og ind i feltet, før han med en rolig inderside satte bolden i mål.

Glæden var stor i den midtjyske lejr, men Simsir var selv mere afdæmpet. Han så ud til at have slået sig på låret, men spillede videre frem til det 74. minut.

Anden halvleg blev en hæsblæsende affære med et hav af muligheder til begge hold.

Først var hjemmeholdet tæt på, men i stedet tog de danske gæster føringen.

Halvlegen var under fem minutter gammel, da Franculino flot flugtede midtjyderne i front via stolpen efter et perfekt indlæg fra den vikarierende venstre back Juninho.

Desværre for midtjyderne måtte Juninho kort efter lade sig udskifte med en baglårskade. På det tidspunkt havde hjemmeholdet allerede haft en god mulighed for at udligne.

Det danske hold blev presset lidt længere tilbage på banen, men satsede helhjertet på kontraangreb. Det var også tæt på at give en 3-1-scoring i det 69. minut, men Oliver Sørensen kiksede noget uvant sin afslutning på den store mulighed. På det tidspunkt lugtede det stadig af Champions League på den jyske hede.

Men der skulle bare endnu en skudfinte og en lumsk afslutning af Marko Tolic til at sikre balance på måltavlen i det 82. minut.

Dramaet stoppede langt fra der. Først måtte Elias Olafsson diske op med en pragtredning, og dernæst brændte Dario Osorio en friløber, før katastrofen for alvor indtraf.

På ny var forsvarsspillet passivt, da Tigran Barseghyan fra kanten af feltet plaffede Bratislava i front i det 86. minut. I lighed med holdets to første scoringer sad bolden fladt til højre for Olafsson.

Midtjyderne var på desperat jagt efter et mål, der kunne give forlænget spilletid. Dario Osorios forsøg på stolpen i tillægstiden var det tætteste, holdet kom på en udligning.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Vil du være multimillionær?’

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er en gave for Danmark’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Spår: Her ender Mohamed Salah

– Hele holdet er trygge ved ham

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Højbjerg overvejer stor beslutning

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme