FC Midtjylland formøbler CL-billet i slutfasen

FC Midtjylland førte 2-1 i Bratislava, men indkasserede sene mål og tabte 2-3 og går glip af Champions League.



FC Midtjylland må nøjes med europæisk fodbold på anden klasse efter at have sat en Champions League-billet over styr onsdag aften.

Midtjyderne førte 2-1 ude mod Slovan Bratislava, men indkasserede mål i det 82. og 86. minut og tabte 2-3. Sammenlagt taber den danske mesterklub med 3-4 og skal nu deltage i Europa Leagues nye ligaspil.

Inden den med midtjyske briller katastrofale afslutning på opgøret havde holdet ellers heroisk fået vendt 0-1 til 2-1 efter flotte scoringer af de offensive profiler Aral Simsir og Franculino.

Derfor lugtede det af millionregn over Herning og Ikast, men kollapset i slutfasen kommer nu med en dyr regning sporsligt og økonomisk.

Fra begyndelsen af kampen så det lovende ud for FC Midtjylland, men hjemmeholdet knoklede sig ind i opgøret. Derfor var det ikke helt ufortjent, at Slovan Bratislava i det 33. minut bragte sig i front.

Efter sløset og passivt forsvarsspil fik Marko Tolic bolden i feltet og kunne med en enkelt skudfinte gør sig selv fri, før han sparkede bolden fladt i mål med venstrebenet. Elias Olafsson fik hånden på, men kunne ikke forhindre bolden i at trille over stregen.

Midtjyderne var tæt på at komme med et omgående modsvar. Franculino spillede Dario Osorio fri ved bageste stolpe, men en redning i verdensklasse kom i vejen for en udligning.

Målmanden kunne til gengæld intet stille op en håndfuld minutter senere. Aral Simsir drev bolden mellem to oppassere og ind i feltet, før han med en rolig inderside satte bolden i mål.

Glæden var stor i den midtjyske lejr, men Simsir var selv mere afdæmpet. Han så ud til at have slået sig på låret, men spillede videre frem til det 74. minut.

Anden halvleg blev en hæsblæsende affære med et hav af muligheder til begge hold.

Først var hjemmeholdet tæt på, men i stedet tog de danske gæster føringen.

Halvlegen var under fem minutter gammel, da Franculino flot flugtede midtjyderne i front via stolpen efter et perfekt indlæg fra den vikarierende venstre back Juninho.

Desværre for midtjyderne måtte Juninho kort efter lade sig udskifte med en baglårskade. På det tidspunkt havde hjemmeholdet allerede haft en god mulighed for at udligne.

Det danske hold blev presset lidt længere tilbage på banen, men satsede helhjertet på kontraangreb. Det var også tæt på at give en 3-1-scoring i det 69. minut, men Oliver Sørensen kiksede noget uvant sin afslutning på den store mulighed. På det tidspunkt lugtede det stadig af Champions League på den jyske hede.

Men der skulle bare endnu en skudfinte og en lumsk afslutning af Marko Tolic til at sikre balance på måltavlen i det 82. minut.

Dramaet stoppede langt fra der. Først måtte Elias Olafsson diske op med en pragtredning, og dernæst brændte Dario Osorio en friløber, før katastrofen for alvor indtraf.

På ny var forsvarsspillet passivt, da Tigran Barseghyan fra kanten af feltet plaffede Bratislava i front i det 86. minut. I lighed med holdets to første scoringer sad bolden fladt til højre for Olafsson.

Midtjyderne var på desperat jagt efter et mål, der kunne give forlænget spilletid. Dario Osorios forsøg på stolpen i tillægstiden var det tætteste, holdet kom på en udligning.

/ritzau/






Bo Henriksen med benhård dom over Danmark




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tullberg revser medier og roser Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tottenham præsenterer ny træner

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe stjerne besøger København

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Italien under massivt pres

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt