– Det provokerede mig dybt, at kampen blev startet med det tordenvejr, der var.
Ordene kommer fra Jacob Neestrup, der på pressemødet efter tirsdagens 1-0-sejr over Rakow Czestochowa rettede hård kritik mod UEFA og kampens dommertrio, der ifølge FCK-træneren burde have udskudt opgøret på grund af tordenvejr.
– Var det sket i Danmark, havde jeg bedt spillerne om at gå direkte i spillertunnellen.
– Hjemme i Danmark har vi haft eksempler på folk, der bliver ramt af lynet, og jeg synes, det er mangel på ansvar, at dommertrioen og UEFA ikke holdt kampen i 10 til 15 minutter. Det må jeg ærlig talt sige, lyder det kontant fra FCK-træneren.
Neestrup understregede desuden, at FCK-lejren forsøgte at råbe op om tordenvejret, der begyndte lige op til kampstart og varede ved et stykke ind i første halvleg.
FCK-stopperen Nicolai Boilesen er også uforstående over for den fra officielt hold manglende ageren på tordenvejret.
Den garvede forsvarsspiller kunne fra spillerbænken konstatere, at der overhovedet ikke blev taget hånd om situationen.
– Jeg synes, det er en skandale. Det lød som om, der var sket en eksplosion på stadion på et tidspunkt.
– De blev ved med at sige, at de holdt øje med det, men hvad holdt de øje med? De havde ikke styr på en skid for at være helt ærlig, siger Boilesen efter kampen.
Efterfølgende svarede den 31-årige stopper meget klart på, hvorvidt det føltes som om, at økonomi blev vægtet over spillernes sikkerhed.
– Det synes jeg, at det gjorde. Selv os, der sad ude på bænken, synes, det var totalt uforsvarligt, og vi havde ikke en gang lyst til at sidde der.
– Det er en lortesituation at sætte spillerne i, for hvis vi havde valgt at sige, at vi ikke ville spille, hvad var der så sket, spørger Boilesen.
Ifølge Jacob Neestrup havde FCK allerede inden kampen kalkuleret med, at opgøret kunne blive udskudt eller stoppet undervejs som følge af det tordenvejr, der var udsigt til.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Nu taler Messi
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TOPNYHED