FCK overvinder tyrkere: Videre i Champions League

Med en sejr over Galatasaray blev FCK klar til ottendedelsfinalerne i CL for anden gang i klubbens historie.



FC København har leveret mange store præstationer i dette års Champions League, og tirsdag aften satte holdet et perfekt punktum hjemme mod Galatasaray.

En intens kamp foran en propfyldt og levende Parken sluttede 1-0 til FCK, som dermed går videre til ottendedelsfinalerne som toer efter Bayern München.

Knap et kvarter inde i anden halvleg sørgede Lukas Lerager for værternes store forløsning med kampens eneste mål, og selv om matchvinderen så rødt i slutminutterne, holdt FCK stand.

Det er anden gang i FCK’s historie, at klubben klemmer sig ind blandt de sidste 16 hold i den prestigefyldte turnering.

Københavnerne vidste ikke på forhånd, om et point var nok til avancement, og derfor kunne udfaldet af den anden kamp mellem Manchester United og Bayern München undervejs påvirke taktikken.

Bedømt på spillernes indstilling fra start var der dog ikke tale om en henholdende tilgang til kampen fra FC Københavns side.

Værterne kombinerede godt og fik fint med plads til at skabe chancer ned mod den endetribunen, hvor alle fansene til anledningen var klædt i hvidt.

Inden for de første ti minutter kom både Diogo Gonçalves og Peter Ankersen til fornuftige chancer, men indersiden svigtede i begge situationer.

Som halvlegen skred frem, virkede FCK i stigende grad tilfreds med et point. Tiden blev trukket, når det kunne lade sig gøre, og i perioder stod det danske mandskab solidt parkeret på egen banehalvdel.

Alligevel havde man fornemmelsen af, at de store individuelle kvaliteter hos Mauro Icardi og Wilfried Zaha lige pludselig kunne gøre ondt på værterne.

Zaha var tættest på med en sløj halvflugter fem minutter før pausen, men første halvleg forløb uden mål.

Galatasaray skulle bruge en sejr og havde mest travlt, men et lille kvarter inde i anden halvleg slog FCK til.

Tyrkerne blev fanget med mange mand højt oppe på banen og efterlod masser af plads til FC Københavns omstilling.

Det udnyttede Elias Achouri til sidst ved at finde Lukas Lerager, som i fri position sparkede bolden fladt i nettet.

Det satte for alvor gang i tribunerne med FCK-fans, og de ellers forbudte koordinerede hop blev kortvarigt sat i værk.

Indimellem brændte det på i københavnernes felt, men den sidste aflevering og skarpe afslutning manglede hos Galatasaray.

Andreas Cornelius blev sat på banen for give gæsternes forsvarsspillere fysisk modspil, og samtidig var hans færdigheder i hovedspillet vigtige på de defensive dødbolde.

Han og holdkammeraterne formåede at afværge de tyrkiske tilnærmelser, og tiden begyndte at løbe ud for gæsterne.

Spændingen indtraf dog for alvor med fem minutter igen, hvor Lerager så rødt efter en tackling. Men det udnyttede Galatasaray aldrig trods et heftigt pres til sidst.

FCK er nu videre til knockoutfasen for første gang siden sæsonen 2010/11, hvor Jesper Grønkjær og Dame N'Doye var blandt profilerne.

/ritzau/





Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Nørgaard til Arsenal


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Uha, FC København: Taber til Hillerød

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Danmarksmester i at spotte andres talenter

De henter Christian Gytkjær



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


På vej til Superligaen? 

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Angriber Højlund: En blind havde været bedre


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

Sejr til Brøndby

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

FC København bekræfter

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Tottenham præsenterer FC København-emne


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Går i flæsket på Erik ten Hag

FC København henter stortalent i Malmö FF

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner



På jagt efter Superliga-stjerne

EM-vært kan straffe finsk sisu

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Skjelmose i chok over tidstab

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Fyret!

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje



Officielt: FC København henter Kotarski

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast