FC København leverede tirsdag aften et flot resultat, da man formåede at spille 0-0 mod selveste Manchester City.
Uheldigvis for FCK er det fjerde gang ude af fire mulige i gruppespillet, at man har forladt banen uden at score, og lige præcis dén bedrift skiller sig ud i en dansk kontekst.
Det er nemlig aldrig nogensinde sket før i Champions League-gruppespillet, at et dansk hold ikke har scoret efter de første fire kampe.
Dermed har det nuværende FCK-hold skrevet dansk Champions League-historie, omend det er på en knapt så god baggrund. Tipsbladet har været en tur i historiebøgerne for at se, hvordan det tidligere er gået de danske hold i Champions League-gruppespillet efter de første fire kampe.
AaB (1995) – 4 mål
AaB scorede fire gange efter de første fire runder, hvilket var nok til at skrabe fire point sammen i en pulje bestående af FC Porto, Nantes og Panathinaikos.
Brøndby (1998) – 4 mål
Brøndby kom med som det tynde øl i 'dødens pulje' bestånde af FC Barcelona, Bayern München og Manchester United. Alligevel scorede klubben fire gange og nappede tre point takket være sejren over Bayern München.
FC København (2006) – 1 mål
FCK lykkedes ikke med at komme på tavlen i de første tre kampe, men så blev Marcus Allbäck matchvinder mod Manchester United i en legendarisk kamp fire. Fire point lå klubben med efter de første fire kampe.
AaB (2008) – 5 mål
AaB var uden sejr efter de fire første runder, selv om det danske mesterhold bestemt godt vidste, hvor modstandermålet stod. To point havde de hentet mod Villarreal, Manchester United og Celtic.
FC København (2010) – 4 mål
Rent pointmæssigt den bedste start på et gruppespil af et dansk hold nogensinde, hvis man kigger på de første fire kampe. Fire mål indtil da havde skaffet Ståle Solbakkens hold syv point mod Barcelona, Panathinaikos og Rubin Kazan.
FC Nordsjælland (2012) – 1 mål
Målene haglede ind mod FC Nordsjælland, men det var ikke fordi, at det var gengældt i den anden ende. Mod Chelsea, Juventus og Shakhtar Donetsk scorede FCN kun en enkelt gang efter de første fire kampe.
FC København (2013) – 3 mål
Det var en vanskelig pulje, som FCK havnede i med Juventus, Real Madrid og Galatasaray. Alligevel skrabede FCK fire point sammen efter de første fire runder, der bød på tre scoringer.
FC København (2016) – 5 mål
4-0-sejren over Club Brugge tæller naturligvis op, men FCK var gode i det gruppespil, de bekendt endte med at gå videre fra. Efter fire runder havde Ståle Solbakkens mandskab med Thomas Delaney på midtbanen hentet fem point.
FC Midtjylland (2020) – 2 mål
FC Midtjyllands eneste Champions League-gruppespil til dato var ikke noget at råbe hurra for. Nul sejre endte de med, og efter fire kampe havde de end ikke et eneste point. Til gengæld havde de dog nået at føle glæden ved at score et mål to gange.
FC København (2022) – 0 mål
Og så er vi her i dag. FC København er trukket i en vanskelig pulje, hvor ingen af holdene falder igennem, og det har kunnet ses på målscoringen, som der står et stort nul ud foran.
FCK kan dog glæde sig over, at udsigten til at spille europæisk til foråret i høj grad stadig lever. Muligheden for at ende treer er bestemt til stede, da Sevilla har lige så mange point som de danske mestre. Derudover kan FCK – hvis de slår Sevilla og Dortmund, samt Dortmund taber til Manchester City – blive toer. Det kræver dog, at FCK får bugt med de manglende mål.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW