Der er lagt op til en dansk rekord i europæisk indtjening for FC København i denne sæson. Foreløbig er man garanteret knap 85 millioner kroner i indtægt fra UEFA for deltagelsen i Champions League og bonus-ordninger for sejre og uafgjort, men det tal kan blive tre-cifret, hvis det lykkes at slutte på andenpladsen i gruppe D.
Det gør FCK, hvis de mod Panathinaikos laver det samme resultat som Rubin Kazan gør i Barcelona, for så er de danske mestre klar til 1/8-finalerne, og det giver en bonus på tre millioner euro, svarende til godt 22 millioner kroner.
Men indtægten er ikke gjort med det. Der har jo også været entréindtægt til de tre hjemmekampe i Parken, hvor man alt i alt forventer at runde de 100.000 tilskuere, og hvis de hver især bruger 250 kroner på billet og det løse, så sikrer det 25 millioner kroner i indtægt.
Endelig er der den uspecificerede post fra UEFA, der hedder Market Pool. Det er her, at en del af turneringsindtægterne fordeles udfra tv-markedets størrelse for det enkelte område og antal klubber i dette. Hvor mange penge det drejer sig om bliver først offentliggjort, når Champions League-finalen er spillet på Wembley om et halvt års tid. Men tilbage i 2006 tjente FCK 40 millioner kroner på den konto, og det vil man ganske givet gentage, for tv-pengene er ikke blevet mindre siden da, og klubben er som i 2006 (og som AaB, der tjente det samme beløb i 2008/09) alene på det skandinaviske marked.
Alt i alt kan FCK altså nærme sig de 175 millioner kroner for Champions League-deltagelsen, hvis de holder sig foran Rubin Kazan i gruppen og lægger de 22 millioner kroner for 1/8-finalen til regnskabet. Og så er der jo stadig pointbonus at kæmpe for mod Panathinaikos og siden i en eventuel 1/8-finale.
Og selv om der selvfølgelig også er udgifter i form af kampafholdelse, udebanerejser og spillerbonus, så sikrer Champions League-succesen en god indtjening for FC København og Parken Sport & Entertainment.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER