FCK-kamp til 22 millioner kroner

Europa har allerede været en givtig forretning for FC København i denne sæson. Tirsdag aften spiller man om 22 millioner kroner mod Panathinaikos.



Der er lagt op til en dansk rekord i europæisk indtjening for FC København i denne sæson. Foreløbig er man garanteret knap 85 millioner kroner i indtægt fra UEFA for deltagelsen i Champions League og bonus-ordninger for sejre og uafgjort, men det tal kan blive tre-cifret, hvis det lykkes at slutte på andenpladsen i gruppe D.

Det gør FCK, hvis de mod Panathinaikos laver det samme resultat som Rubin Kazan gør i Barcelona, for så er de danske mestre klar til 1/8-finalerne, og det giver en bonus på tre millioner euro, svarende til godt 22 millioner kroner.

Men indtægten er ikke gjort med det. Der har jo også været entréindtægt til de tre hjemmekampe i Parken, hvor man alt i alt forventer at runde de 100.000 tilskuere, og hvis de hver især bruger 250 kroner på billet og det løse, så sikrer det 25 millioner kroner i indtægt.

Endelig er der den uspecificerede post fra UEFA, der hedder Market Pool. Det er her, at en del af turneringsindtægterne fordeles udfra tv-markedets størrelse for det enkelte område og antal klubber i dette. Hvor mange penge det drejer sig om bliver først offentliggjort, når Champions League-finalen er spillet på Wembley om et halvt års tid. Men tilbage i 2006 tjente FCK 40 millioner kroner på den konto, og det vil man ganske givet gentage, for tv-pengene er ikke blevet mindre siden da, og klubben er som i 2006 (og som AaB, der tjente det samme beløb i 2008/09) alene på det skandinaviske marked.

Alt i alt kan FCK altså nærme sig de 175 millioner kroner for Champions League-deltagelsen, hvis de holder sig foran Rubin Kazan i gruppen og lægger de 22 millioner kroner for 1/8-finalen til regnskabet. Og så er der jo stadig pointbonus at kæmpe for mod Panathinaikos og siden i en eventuel 1/8-finale.

Og selv om der selvfølgelig også er udgifter i form af kampafholdelse, udebanerejser og spillerbonus, så sikrer Champions League-succesen en god indtjening for FC København og Parken Sport & Entertainment.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Amir Richardson scorer kassen i FC København

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League