FCK-kamp til 22 millioner kroner

Europa har allerede været en givtig forretning for FC København i denne sæson. Tirsdag aften spiller man om 22 millioner kroner mod Panathinaikos.



Der er lagt op til en dansk rekord i europæisk indtjening for FC København i denne sæson. Foreløbig er man garanteret knap 85 millioner kroner i indtægt fra UEFA for deltagelsen i Champions League og bonus-ordninger for sejre og uafgjort, men det tal kan blive tre-cifret, hvis det lykkes at slutte på andenpladsen i gruppe D.

Det gør FCK, hvis de mod Panathinaikos laver det samme resultat som Rubin Kazan gør i Barcelona, for så er de danske mestre klar til 1/8-finalerne, og det giver en bonus på tre millioner euro, svarende til godt 22 millioner kroner.

Men indtægten er ikke gjort med det. Der har jo også været entréindtægt til de tre hjemmekampe i Parken, hvor man alt i alt forventer at runde de 100.000 tilskuere, og hvis de hver især bruger 250 kroner på billet og det løse, så sikrer det 25 millioner kroner i indtægt.

Endelig er der den uspecificerede post fra UEFA, der hedder Market Pool. Det er her, at en del af turneringsindtægterne fordeles udfra tv-markedets størrelse for det enkelte område og antal klubber i dette. Hvor mange penge det drejer sig om bliver først offentliggjort, når Champions League-finalen er spillet på Wembley om et halvt års tid. Men tilbage i 2006 tjente FCK 40 millioner kroner på den konto, og det vil man ganske givet gentage, for tv-pengene er ikke blevet mindre siden da, og klubben er som i 2006 (og som AaB, der tjente det samme beløb i 2008/09) alene på det skandinaviske marked.

Alt i alt kan FCK altså nærme sig de 175 millioner kroner for Champions League-deltagelsen, hvis de holder sig foran Rubin Kazan i gruppen og lægger de 22 millioner kroner for 1/8-finalen til regnskabet. Og så er der jo stadig pointbonus at kæmpe for mod Panathinaikos og siden i en eventuel 1/8-finale.

Og selv om der selvfølgelig også er udgifter i form af kampafholdelse, udebanerejser og spillerbonus, så sikrer Champions League-succesen en god indtjening for FC København og Parken Sport & Entertainment.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK