FCK-kamp til 22 millioner kroner

Europa har allerede været en givtig forretning for FC København i denne sæson. Tirsdag aften spiller man om 22 millioner kroner mod Panathinaikos.



Der er lagt op til en dansk rekord i europæisk indtjening for FC København i denne sæson. Foreløbig er man garanteret knap 85 millioner kroner i indtægt fra UEFA for deltagelsen i Champions League og bonus-ordninger for sejre og uafgjort, men det tal kan blive tre-cifret, hvis det lykkes at slutte på andenpladsen i gruppe D.

Det gør FCK, hvis de mod Panathinaikos laver det samme resultat som Rubin Kazan gør i Barcelona, for så er de danske mestre klar til 1/8-finalerne, og det giver en bonus på tre millioner euro, svarende til godt 22 millioner kroner.

Men indtægten er ikke gjort med det. Der har jo også været entréindtægt til de tre hjemmekampe i Parken, hvor man alt i alt forventer at runde de 100.000 tilskuere, og hvis de hver især bruger 250 kroner på billet og det løse, så sikrer det 25 millioner kroner i indtægt.

Endelig er der den uspecificerede post fra UEFA, der hedder Market Pool. Det er her, at en del af turneringsindtægterne fordeles udfra tv-markedets størrelse for det enkelte område og antal klubber i dette. Hvor mange penge det drejer sig om bliver først offentliggjort, når Champions League-finalen er spillet på Wembley om et halvt års tid. Men tilbage i 2006 tjente FCK 40 millioner kroner på den konto, og det vil man ganske givet gentage, for tv-pengene er ikke blevet mindre siden da, og klubben er som i 2006 (og som AaB, der tjente det samme beløb i 2008/09) alene på det skandinaviske marked.

Alt i alt kan FCK altså nærme sig de 175 millioner kroner for Champions League-deltagelsen, hvis de holder sig foran Rubin Kazan i gruppen og lægger de 22 millioner kroner for 1/8-finalen til regnskabet. Og så er der jo stadig pointbonus at kæmpe for mod Panathinaikos og siden i en eventuel 1/8-finale.

Og selv om der selvfølgelig også er udgifter i form af kampafholdelse, udebanerejser og spillerbonus, så sikrer Champions League-succesen en god indtjening for FC København og Parken Sport & Entertainment.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Begejstret for Jacob Neestrup

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Transferbombe i Manchester United

Italiensk skandale afblæst



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit