FCK-kamp til 22 millioner kroner

Europa har allerede været en givtig forretning for FC København i denne sæson. Tirsdag aften spiller man om 22 millioner kroner mod Panathinaikos.



Der er lagt op til en dansk rekord i europæisk indtjening for FC København i denne sæson. Foreløbig er man garanteret knap 85 millioner kroner i indtægt fra UEFA for deltagelsen i Champions League og bonus-ordninger for sejre og uafgjort, men det tal kan blive tre-cifret, hvis det lykkes at slutte på andenpladsen i gruppe D.

Det gør FCK, hvis de mod Panathinaikos laver det samme resultat som Rubin Kazan gør i Barcelona, for så er de danske mestre klar til 1/8-finalerne, og det giver en bonus på tre millioner euro, svarende til godt 22 millioner kroner.

Men indtægten er ikke gjort med det. Der har jo også været entréindtægt til de tre hjemmekampe i Parken, hvor man alt i alt forventer at runde de 100.000 tilskuere, og hvis de hver især bruger 250 kroner på billet og det løse, så sikrer det 25 millioner kroner i indtægt.

Endelig er der den uspecificerede post fra UEFA, der hedder Market Pool. Det er her, at en del af turneringsindtægterne fordeles udfra tv-markedets størrelse for det enkelte område og antal klubber i dette. Hvor mange penge det drejer sig om bliver først offentliggjort, når Champions League-finalen er spillet på Wembley om et halvt års tid. Men tilbage i 2006 tjente FCK 40 millioner kroner på den konto, og det vil man ganske givet gentage, for tv-pengene er ikke blevet mindre siden da, og klubben er som i 2006 (og som AaB, der tjente det samme beløb i 2008/09) alene på det skandinaviske marked.

Alt i alt kan FCK altså nærme sig de 175 millioner kroner for Champions League-deltagelsen, hvis de holder sig foran Rubin Kazan i gruppen og lægger de 22 millioner kroner for 1/8-finalen til regnskabet. Og så er der jo stadig pointbonus at kæmpe for mod Panathinaikos og siden i en eventuel 1/8-finale.

Og selv om der selvfølgelig også er udgifter i form af kampafholdelse, udebanerejser og spillerbonus, så sikrer Champions League-succesen en god indtjening for FC København og Parken Sport & Entertainment.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Premier League-klub går all-in

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne